Anvelope

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Anvelope

Mesaj de adrian »

In carte cred ca ai doar 205/45/R17
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope

Mesaj de cristi o'RAL »

eu folosesc khumo si sunt f multumit, clasa A pe ploaie
http://www.anvelope-autobon.ro/catalog- ... ranforsat/
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Anvelope

Mesaj de Danyutz »

KU31 sau 39?
Imagine
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Anvelope

Mesaj de Danyutz »

M-am oprit la niste Falken Ziex 914 EcoRun - 369 ron/buc.

Sarna de recomandari.
Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Anvelope

Mesaj de MiniRC31 »

ce parere aveti de Nexen N Fera SU4 (205/45 R17 88 W XL)
caci si eu trebuie sa schmb trenul :D
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Anvelope

Mesaj de adrian »

Pai ce sa-ti spunem,Nexen, Falken, Barum, Nankang,Riken, Sawa,etc. sunt anvelope de buget, merg bine primii 10.000km apoi mai ales cele de vara incep sa piarda aderenta , sa alunece pe ploaie, materialul anvelopei devind mai rigid.Desigur identic si cu marcile premium daca sunt fabricate in Europa de Est pentru Europa de Est.Anvelopele originale ale masinii mele au fost schimbate la 98.000km si inca mai mergeau.Brand Good Year run flat.Dupa aia am tocat un set Nokian si nu mai am mult cu un set Bridgestone.Doar ca ultimele si-au pastrat aderenta si acum.Nokian au fost de rasul lumii , nu oricine face run flat!!
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Anvelope

Mesaj de Danyutz »

Am avut Nexen (195/45 R15) pe ghiozdanul de Lupo, no problem dupa ~20.000km facuti in oras.
Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Anvelope

Mesaj de MiniRC31 »

adrian scrie:Pai ce sa-ti spunem,Nexen, Falken, Barum, Nankang,Riken, Sawa,etc. sunt anvelope de buget, merg bine primii 10.000km apoi mai ales cele de vara incep sa piarda aderenta , sa alunece pe ploaie, materialul anvelopei devind mai rigid.Desigur identic si cu marcile premium daca sunt fabricate in Europa de Est pentru Europa de Est.Anvelopele originale ale masinii mele au fost schimbate la 98.000km si inca mai mergeau.Brand Good Year run flat.Dupa aia am tocat un set Nokian si nu mai am mult cu un set Bridgestone.Doar ca ultimele si-au pastrat aderenta si acum.Nokian au fost de rasul lumii , nu oricine face run flat!!
Masina in acest moment e incaltata de tot rasul si sunt slik.....se numesc Goodride - de vara, marca chinezeasca, un singur lucru era super fain :D in curbe scartaiau de mai mare dragu', nu ca as fi abordat curbe in stil F1 dar chiar imi placea :D :lol: :lol: :lol: distractie nu alta....dar acum cu noul sezon nu vreau sa bag mana in buzunar prea tare, asa ca as puncta fasa medie ... asa este cu cauciucurile si franele nu te joci....

am citit o gramada de review-uri despre NEXEN si cica ar bate la fund Pirelli si alte marci premium cu "prestigiu" de pe piata.... si cum ai zis Adrian,ca nu o duc prea mult dar daca ma vor tine vreo 20.000 tot sunt mutumit (caci nu fac mai mult de 10000/an)
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Anvelope

Mesaj de adrian »

Singurul criteriu la care Nexen bate Pirelli este pretul,in rest s-avem pardon!!!! , sunt un fel de anvelope de Caracal sau Danubiana :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
FlopP
Viteza 6
Mesaje: 544
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:51 am
Localitate: Timisoara

Re: Anvelope

Mesaj de FlopP »

Despre ce sume frumoasa vorbiti voi aici despre anvelope :lol: 300-400 RON bucata. Super tare. Inca ma gandesc si eu daca sa schimb jantele deoarece simt o diferenta mare la confort (zdranganeli si alte cele) intre jantele de vara pe 18" si cele de iarna pe 17" (care o sa le vand pentru a achizitiona un set de 16" pentru iarna) si cred ca o sa trec la un set de 17" pentru vara desi nu prea ma lasa inima dar cand vad ce preturi au gumele pentru ele :shock:

Eu cu jantele de 18" (care nu prea sunt ok pentru drumurile noastre) trebuie sa scot ~620RON pe bucata.

Momentan am https://www.anvelope.ro/anvelope-vara-d ... 6-y-xl.htm si pot spune ca au un grip senzational (testat pe drumul Simeria - Hateg in portiunea acea cu serpentine si efectiv masina a stat lipita de sosea) clar o sa cumpar tot astea la anu.
Mini Cooper S - John Cooper Works - 2006 (R53)
TM-75-JCW
viewtopic.php?f=11&t=2744

Mini Roadster - John Cooper Works - 2012 (R59)
TM-90-JCW

E-mail: [email protected]
Contact: 0727 887 555
Scrie răspuns