Suport motor "OEM" vs AfterMarket

Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Suport motor "OEM" vs AfterMarket

Mesaj de MiniRC31 »

Salut,

doresc sa inlocuiesc suportul motorului nr.4 din foto (incercuit cu rosu) ca se pare ca al meu nu mai are multa viata, mie personal mi se pare presat fata de "pozitia" standard pe care ar trebui sa o aibe.
am mici trepidatii in volan si tind sa cred ca "problema" ar fi nr.11 (amortizor/suport motor)dar daca tot schimb sa schimbam tot.
acest suport motor nr.11 deja mi-a ajuns, am ales LEMFÖRDER dar se pare ca acest reper este produs in Polonia... un pic "dezamagit" de locatia de productie dar sper sa nu dezamageasca dupa instalare.

am vazut ca din Germania suportul motorului nr.4 il pot aduce pe original la aprox 90euro iar "concurenta" are preturi de la 45-65Euro, ar merita diferenta (Adrian) de pret pt piesa?

din "concurenta" am doar METALCAUCHO ca producator, restul ce am gastit "o cam dau pe no name" :roll: cine stie pe ce vapoare cu mici chinezi negri au fost facute. :shock:
Fişiere ataşate
IMG_6268.JPG
suport.jpg
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Suport motor "OEM" vs AfterMarket

Mesaj de adrian »

MiniRC31 scrie:Salut,

doresc sa inlocuiesc suportul motorului nr.4 din foto (incercuit cu rosu) ca se pare ca al meu nu mai are multa viata, mie personal mi se pare presat fata de "pozitia" standard pe care ar trebui sa o aibe.
am mici trepidatii in volan si tind sa cred ca "problema" ar fi nr.11 (amortizor/suport motor)dar daca tot schimb sa schimbam tot.
acest suport motor nr.11 deja mi-a ajuns, am ales LEMFÖRDER dar se pare ca acest reper este produs in Polonia... un pic "dezamagit" de locatia de productie dar sper sa nu dezamageasca dupa instalare.

am vazut ca din Germania suportul motorului nr.4 il pot aduce pe original la aprox 90euro iar "concurenta" are preturi de la 45-65Euro, ar merita diferenta (Adrian) de pret pt piesa?

din "concurenta" am doar METALCAUCHO ca producator, restul ce am gastit "o cam dau pe no name" :roll: cine stie pe ce vapoare cu mici chinezi negri au fost facute. :shock:
Nu cred ca merita sa mai cumperi altul, totusi eu daca as fi luat aftermarket as fi luat Corteco.Lemforder est calitate medie, Corteco este peste el.
Chestia este ca, Corteco este aproape la pret de original.Tamponul este hidro sau nu??
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Suport motor "OEM" vs AfterMarket

Mesaj de MiniRC31 »

nu este hitro, este cel de cauciuc
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Suport motor "OEM" vs AfterMarket

Mesaj de Sharpe »

daca cel original tine 15 ani eu pt mine as lua inca unul, am schimbat si tot metalcaucho am pus ....nu vad diferente cauciucul e la fel ,corteco nu e pe stoc ...
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Suport motor "OEM" vs AfterMarket

Mesaj de MiniRC31 »

Sharpe poti pune o poza cu suportul tau? sau cine are Gen1 pre-facelift (pana in 2004), sunt curios de inaltimea la care sta motorul.
m-am tot uitat pe acest video (mai jos) si sincer la mine e aproximativ la fel numai ca nu e spart ca cel din video, dar mie mi se pare presat.
cel din primul post este cel prezent pe masina.
https://www.youtube.com/watch?v=ByYHZpmvstQ
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Suport motor "OEM" vs AfterMarket

Mesaj de Sharpe »

E la fel ca in filmare ,tamponul se lasa un pic ....eu am schimbat la un S dar era rupt pe interior puteai sa ridici motorul cu o ranga
.......ghost...
Scrie răspuns