exfoliere capota

Avatar utilizator
Elf 7
Viteza 3
Mesaje: 225
Membru din: Lun Mar 22, 2010 7:59 pm
Localitate: Sinaia
Contact:

exfoliere capota

Mesaj de Elf 7 »

Tocmai m-am intors cu masina de la spalatorie (ecologica, fara perii) iar capota mea arata dupa cum urmeaza:
Fişiere ataşate
08072010730.JPG
ELF
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
READY. STEADY. MINI.
Avatar utilizator
Elf 7
Viteza 3
Mesaje: 225
Membru din: Lun Mar 22, 2010 7:59 pm
Localitate: Sinaia
Contact:

Re: exfoliere capota

Mesaj de Elf 7 »

Motivul este urmatorul:
- in locul respectiv exista ceva (gainat, altceva, nu stiu exact... culoare galbera si destul de tare)
- eu am vrut ieri sa-l dau jos (in ideea ca gainat), dar vazand ca e foarte intarit, nu am continuat
- azi m-am dus sa spal masina; la spalatorie, cu primul jet de apa s-a insistat asupra murdariei respective
- rezultatul este cel din poza... :cry: :cry: :cry: :( ...

A mai patit cineva ceva asemanator?

Vopseaua nu este atacata, dar peste vopsea este un lac, semana cu folia protectoare de pe blaturile de mobilier, lac ce se exfoliaza la fel ca folia protectoare data ca exemplu...
ELF
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
READY. STEADY. MINI.
Avatar utilizator
khuti
Veteran
Mesaje: 1249
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 10:50 am
Localitate: Constanta

Re: exfoliere capota

Mesaj de khuti »

da , eu si cu Mok , am patit acelasi lucru , dar din fericire, daca putem numi asa... la noi este o idee mai mica !
Open your mind ! ;)
Avatar utilizator
Elf 7
Viteza 3
Mesaje: 225
Membru din: Lun Mar 22, 2010 7:59 pm
Localitate: Sinaia
Contact:

Re: exfoliere capota

Mesaj de Elf 7 »

"Solutia" propusa de patronul spalatoriei (care sustine ca nu s-a intamplat din vina lor), este sa imi revopsesc toata capota, pentru ca altfel se va exfolia toata...
ELF
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
READY. STEADY. MINI.
Avatar utilizator
Elf 7
Viteza 3
Mesaje: 225
Membru din: Lun Mar 22, 2010 7:59 pm
Localitate: Sinaia
Contact:

Re: exfoliere capota

Mesaj de Elf 7 »

khuti scrie:da , eu si cu Mok , am patit acelasi lucru , dar din fericire, daca putem numi asa... la noi este o idee mai mica !
La mine e cam de o palma ...
ELF
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
READY. STEADY. MINI.
Avatar utilizator
khuti
Veteran
Mesaje: 1249
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 10:50 am
Localitate: Constanta

Re: exfoliere capota

Mesaj de khuti »

adevarul e ca ... asta ar cam fi solutia... acum depinde , asa mi-au spus si mie, ca nu e din vina lor, ca am avut eu o hiba !!!
Open your mind ! ;)
Avatar utilizator
Elf 7
Viteza 3
Mesaje: 225
Membru din: Lun Mar 22, 2010 7:59 pm
Localitate: Sinaia
Contact:

Re: exfoliere capota

Mesaj de Elf 7 »

khuti scrie:da , eu si cu Mok , am patit acelasi lucru , dar din fericire, daca putem numi asa... la noi este o idee mai mica !
cauzele au fost aceleasi (mizerie + jet puternic de apa?)
ELF
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
READY. STEADY. MINI.
Avatar utilizator
khuti
Veteran
Mesaje: 1249
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 10:50 am
Localitate: Constanta

Re: exfoliere capota

Mesaj de khuti »

Da, exact dupa 1 mai , pe autostrada am prins fel si fel de gaze + gainut + jet puternic , mi-a cazut fata cand am vazut chestia aia !
Open your mind ! ;)
Avatar utilizator
Elf 7
Viteza 3
Mesaje: 225
Membru din: Lun Mar 22, 2010 7:59 pm
Localitate: Sinaia
Contact:

Re: exfoliere capota

Mesaj de Elf 7 »

khuti scrie:adevarul e ca ... asta ar cam fi solutia... acum depinde , asa mi-au spus si mie, ca nu e din vina lor, ca am avut eu o hiba !!!
eu stiu ca am avut ceva acolo + am vazut inregistrarea spalarii - au camere video (eu plecasem acasa si am lasat masina la ei, e spalatoria unde merg de obicei); cel care a spalat-o nu a facut nimic deosebit, nu a dat cu perie sau carpa, doar a insistat cu jetul de apa... ei sustin ca e normal sa procedezi asa...
ELF
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
READY. STEADY. MINI.
Avatar utilizator
Elf 7
Viteza 3
Mesaje: 225
Membru din: Lun Mar 22, 2010 7:59 pm
Localitate: Sinaia
Contact:

Re: exfoliere capota

Mesaj de Elf 7 »

khuti scrie:Da, exact dupa 1 mai , pe autostrada am prins fel si fel de gaze + gainut + jet puternic , mi-a cazut fata cand am vazut chestia aia !
cat timp are masina? mi s-a mai spus ca si datorita vechimii masinii + ca nu o tin in garaj ... tot felul de explicatii... ca s-a copt vopseaua, ca a lucrat mizeria aia si d-asta s-a facut o pata atat de mare... :(
ELF
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
READY. STEADY. MINI.
Scrie răspuns