exfoliere capota

Avatar utilizator
Elf 7
Viteza 3
Mesaje: 225
Membru din: Lun Mar 22, 2010 7:59 pm
Localitate: Sinaia
Contact:

Re: exfoliere capota

Mesaj de Elf 7 »

khuti scrie:Mie imi este frica, practic , la mine doar o parte trebuie vopsit si daca nu imi nimereste, codul se va vedea oribil. sa ma tii si pe mine la curent, cat te costa si cat dureaza...
Stiu... Am o vecina in cartier tot cu un Mini rosu (nu s-a inregistrat inca pe forum) si am vorbit mai devreme cu ea, impreuna cu patronul spalatoriei, apropo de culorea vopselei. Ea si-a lovit masina si s-a dus la Contempo la Brasov pentru vopsirea capotei. Capota ei este acum visinie... :? Cand a luat masina, cei de la BV i-au spus ca inca nu s-a uscat bine vopseaua, si d-asta e putin mai inchisa la culoare. A trecut mai bine de un an si tot visinie a ramas...

D-asta am spus mai devreme ca patronul spalatoriei imi garanteaza culoarea vopselei... El m-a asigurat ca va iesi rosie, nu visinie... Cat despre restul garantiilor, alea mi le doresc eu dar sincer nu stiu daca le voi obtine; oricum voi incerca... :|
ELF
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
READY. STEADY. MINI.
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: exfoliere capota

Mesaj de alinabiancapop »

am intrebat si eu un prieten vopsitor, si mi-a zis ca gainatul de pasare e cea mai toxica mizerie si ca nu trebuia lasat atata timp nespalat. ti-a ars efectiv lacul pe locul ala iar in momentul in care au dat cu jet, la fel ca si la lacul de unghii pleznit la un colt, s-a dus de pe o portiune mai mare

cei de la spalatorie nu au nici o vina la treaba asta mai ales daca ai vazut ca nu au frecat cu nimic, practic era cam inevitabil sa se intample asta

nu trebuie sa vopsesti capota decat daca vrei, sau mai ai urme de pietre, trebuie in schimb sa o lacuiesti toata
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
Avatar utilizator
Elf 7
Viteza 3
Mesaje: 225
Membru din: Lun Mar 22, 2010 7:59 pm
Localitate: Sinaia
Contact:

Re: exfoliere capota

Mesaj de Elf 7 »

alinabiancapop scrie:am intrebat si eu un prieten vopsitor, si mi-a zis ca gainatul de pasare e cea mai toxica mizerie si ca nu trebuia lasat atata timp nespalat. ti-a ars efectiv lacul pe locul ala iar in momentul in care au dat cu jet, la fel ca si la lacul de unghii pleznit la un colt, s-a dus de pe o portiune mai mare

cei de la spalatorie nu au nici o vina la treaba asta mai ales daca ai vazut ca nu au frecat cu nimic, practic era cam inevitabil sa se intample asta

nu trebuie sa vopsesti capota decat daca vrei, sau mai ai urme de pietre, trebuie in schimb sa o lacuiesti toata
Alina, aici de doua saptamani ploua in fiecare zi, torential !!! Mizeria respectiva nu avea mai mult de 2 zile. OK, inteleg toxicitatea, dar nu mi se pare normal sa insisti asupra murdariei la primul jet de apa, care teoretic trebuie sa "inmoaie". Mi se pare normal sa dai primul jet, dai cu spuma, clatesti si abia apoi sa insisti pe locurile care nu s-au curatat! + ca exista solutii speciale pentru curatarea acestor mizerii mai dificile, de care spalatoria respectiva dispune, pentru ca mi-au fost si aratate la sfarsit (dar in alt context). Maine dupa-amiaza oricum ma voi duce sa iau si inregistrarea spalarii, dar nu ma voi mai duce singura... Poate in felul acesta isi vor schimba putin punctul de vedere in ceea ce priveste sustinerea corectitudinii procedeulul de spalare...
ELF
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
READY. STEADY. MINI.
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: exfoliere capota

Mesaj de darksun »

Daca a mancat gainatul prin lac (si este foarte probabil deoarece e mediu acid) atunci e normal ce s-a intamplat. :cry:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
Elf 7
Viteza 3
Mesaje: 225
Membru din: Lun Mar 22, 2010 7:59 pm
Localitate: Sinaia
Contact:

Re: exfoliere capota

Mesaj de Elf 7 »

darksun scrie:Daca a mancat gainatul prin lac (si este foarte probabil deoarece e mediu acid) atunci e normal ce s-a intamplat. :cry:
Nu ma intelegeti gresit, eu nu contest faptul ca gainatul a mancat din lac (ce ciudat suna... ), eu acuz procedeul de spalare si sustin faptul ca s-ar fi putut evita totul (sau macar nu se cojea atat de rau) daca nu s-ar fi insistat asupra murdariei la primul jet de apa.

+ ca baiatul care a spalat-o, pe langa faptul ca nu mi-a spus nimic atunci cand am luat masina, nici macar nu a avut bunul simt sa recunoasca ce s-a intamplat! Abia cand m-am uitat la inregistrare cu seful lui s-a vazut cum el, dupa ce insista cu jetul de apa si dispare mizeria, da cu mana pe portiunea respectiva, pentru a vedea ce s-a intamplat. Cand am venit sa o iau putea sa-mi spuna - vedeti ca s-a intamplat cutare lucru. Sau si mai corect era sa-si cheme seful si sa-ii arate, daca era atat de nevinovat si sigur ca el nu a gresit cu nimic. Dar n-a zis nimic, mi-a dat frumos cheia si la revedere. Iar cand m-am intors la el - nuuuuu, ca eu de unde sa stiu ca nu ati adus-o asa, eu n-am facut nimic, eu n-am vazut nimic... :|
ELF
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
READY. STEADY. MINI.
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: exfoliere capota

Mesaj de darksun »

Pai na, nu voia sa o incurce si sa-l dea afara. Nu inteleg cum de a reusit o pata asa de mare in schimb. :roll:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
Elf 7
Viteza 3
Mesaje: 225
Membru din: Lun Mar 22, 2010 7:59 pm
Localitate: Sinaia
Contact:

Re: exfoliere capota

Mesaj de Elf 7 »

darksun scrie:Pai na, nu voia sa o incurce si sa-l dea afara. Nu inteleg cum de a reusit o pata asa de mare in schimb. :roll:
Apai in tara asta... :evil: De frica sa nu-ti pierzi serviciul in ziua de azi, nu se mai tine cont nici de bun simt, nici de calitatea serviciilor, nici de cea a produselor, de nimic...

Acum ma gandesc serios sa vorbesc la firma pt. a lua o instalatie sub presiune pentru spalat. Propusese seful meu acum ceva timp, pe motiv ca avem 2 atv-uri pe care nu le putem spala la spalatorii (nu le accepta). Dar atunci am zis ca nu are rost sa luam doar pentru ele, mai ales ca toate masinile se duc la spalatorie, nu stam noi sa ne balacim pe langa ele... Ehhh, dar acum mi-am cam schimbat parerea...
ELF
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
READY. STEADY. MINI.
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: exfoliere capota

Mesaj de alinabiancapop »

din cate ai zis tu mai sus am inteles ca gainatul avea mai multa vechime nu doar doua zile, plus ca dc ala de la spalatorie a iinsistat sa o curete acolo fara sa o lase la inmuiat mai intai .....aia chiar nu e ok.....plus ca da, exista tot felul de solutii ajutatoare.

eu nu cred insa ca iti vor da inregistrarea, dar opc-ului vor trebui sa o aratate dc nu o fac pierduta, si da nu merge singura la ei ;)

succes!
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
Avatar utilizator
Papa Smurf
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Vin Feb 26, 2010 3:18 pm
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: exfoliere capota

Mesaj de Papa Smurf »

referitor la nimerirea culorii vopselei....
Pana prin 2005 (daca bine mi-a zis si mie cineva) vopselele erau pe baza de ulei. Apoi ceva asociatie de Protectie a Mediului a castigat ceva procese, in urma carora vopselele auto se fac pe baza de apa. Deci, daca masina e de ex din 2003 -vopsita cu cu vopsea pe baza de ulei ..si vopsesti capota in 2010 - cu vopsea pe baza de apa, atunci 90% va exista o diferenta de nuanta. Insa daca masina e relativ noua -2006 +, daca exista diferenta de nuanta in urma vopsirii, e garantat vina vopsitorului. In consecinta nu ii platesti :)

Cu sguranta nu stiu batraneii de la OPC cat de strong este gainatul de pasare... :lol: Pana la urma tu nu trebuie sa trimiti numai un email cu poze si prezentarea intamplarii; ei iti raspund in 30 de zile, poate va fi cu noroc.
Un vopsit in Cluj, facut de meseriasi buni este cam 800 ron pt usa/aripa/capota.
2 x VW Beetle. Looking for a MINI Countryman S
Avatar utilizator
khuti
Veteran
Mesaje: 1249
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 10:50 am
Localitate: Constanta

Re: exfoliere capota

Mesaj de khuti »

Eu unul de fiecare data cand am ajuns la OPC , a fost cu folos... Am o gramada de cazuri rezolvate :lol: :lol:
Open your mind ! ;)
Scrie răspuns