Ce este detailing-ul auto?

Avatar utilizator
pushtiulk
Viteza 1
Mesaje: 90
Membru din: Sâm Noi 27, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Ce este detailing-ul auto?

Mesaj de pushtiulk »

Salutare,

Numele meu este Stelian, sunt din Bucuresti si ma ocup cu detailing-ul auto (cosmetica auto). Sunt pasionat de masini (in special marca BMW, prin urmare si MINI), detailing, pescuit. Fac tot posibilul sa promovez detailing-ul auto si in Romania, printre pasionatii de masini, pentru ca in Romania, acest domeniu este inca la inceput. Pentru inceput, m-am decis sa pun un articol pe acest forum si sa dezvoltam un pic subiectul

O masina curata este o placere de privit pentru ca masinile murdare si prafuite iti iau elanul de a te duce undeva cu acele masini. Mai mult decat atat, oamenii care isi petrec mai mult timp in masina decat in propria casa, autovehiculele devin niste case aditionale. Prin urmare, mentinand-o curata, nu doar la exterior, ci si in interior, este ceea ce face diferenta. Detailing-ul auto este procesul de curatare temeinica a masinii, impreuna cu un polish complet si o ceruire. Acest proces de detailing presupune o curatare temeinica nu doar la exterior, ci si la interior. Aceasta practica de detailing auto este facuta nu doar pentru satisfactia personala, dar poate fi facuta pentru a pregati masina pentru concursuri auto sau pentru a ii creste valoare in cazul in care se doreste vanzarea acestuia.

Detailerii profesionisti au cunostintele si expertiza necesare pentru a duce mai departe detailingul auto. Ei il considera ca o lucrare de “stiinta si arta”. Detailingul, din punct de vedere stiintific, include elemente ca echipamente, produse chimice, informatii complete si corecte despre suprafata vehiculelor, standardele urmate de industrie, si cel mai important, cerintele clientului. Aspectul artistic al detainling-ului include activitatile implicate in combinatia dintre elementele mentionate mai sus in proceduri specifice aplicate in functie de fiecare situatie in parte. Parcurgerea cu succes a activitatilor produce servicii de calitate si un client multumit, iar acesta este obiectivul detailerilor auto. Dupa cum s-a mentionat, detailingul auto este mai mult decat spalare si ceruire, iar un proces complet de detailing vine din curatarea msinii atat la exterior cat si la interior.

Si acum sa dezvoltam acest subiect. Ce intelegeti prin detailing auto? Va intereseaza ca masina sa arate impecabil din punct de vedere estetic? Ati apelat vreodata la serviciile unui cosmetician auto? Daca da, care este impresia dupa cosmetizarea masinii?

Cu stima,
Stelian
Avatar utilizator
pushtiulk
Viteza 1
Mesaje: 90
Membru din: Sâm Noi 27, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce este detailing-ul auto?

Mesaj de pushtiulk »

Nu este nici unul dintre membrii interesat de acest subiect?
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce este detailing-ul auto?

Mesaj de cristi o'RAL »

... :lol:
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
pushtiulk
Viteza 1
Mesaje: 90
Membru din: Sâm Noi 27, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce este detailing-ul auto?

Mesaj de pushtiulk »

Adica? :D
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce este detailing-ul auto?

Mesaj de cristi o'RAL »

probabil ca lumea inca n-a terminat de citit tot ce-ai scris... mai ai putina rabdare
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
pushtiulk
Viteza 1
Mesaje: 90
Membru din: Sâm Noi 27, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce este detailing-ul auto?

Mesaj de pushtiulk »

Daca e prea putin, mai scriu. Ca am material pt lectura :)
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Ce este detailing-ul auto?

Mesaj de MiniRC31 »

As dori sa fiu putin carcotas la ceea ce ai expus, a parte ca ne place sa folosim cuvinte importate precum "detailing" care ar fi diferenta intre un "detailing profesionist" si o spalatoire profesionala? sa inteleg ca nu se gasesc astfel de "servicii"?

nu cred ca cineva care tine intradevar la masina sa nu o duce in spalatorii unde ofera deja aceste servicii: curatare interioara exterioara-polish -ceara etc...


sper sa nu fi inteles gresit ....
Drive safe and keep the wheels down
Bebe
Membru nou
Mesaje: 33
Membru din: Lun Ian 18, 2016 2:01 pm
Localitate: Arad

Re: Ce este detailing-ul auto?

Mesaj de Bebe »

Este o diferenta foarte mare intre spalatorile care isi curata "pielea de caprioara" pe jos cu jetul si un prospop de uscare folosit in atelierele de detailing. Asta e un exemplu banal. Sa nu mai zic de polishul de 150 lei de spalatorie care mai mult rau face. Habar nu au ce cut sau finish trebuie sa aibe pasta si ce turatie sa foloseasca la masina de polishat.
Daca ii intrebi ce produse folosesc probabil o iti spuna ca din Auchan sau Metro. Un detailing insemna timp, multe ore de lucru si produse de calitate.
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Ce este detailing-ul auto?

Mesaj de MiniRC31 »

se pare ca nu ai fost atent la acest lucru "spalatoire profesionala" , te asigur ca sunt unele spalatorii auto care au tot ce trebuie detergenti si alte nebunii de calitate + scule profesionale, pe partea de polish te asigur de un singur lucru - depinde cine il face.

eu iti respect initiativa cat si ceeea ce vrei sa scoti din acest lucru si anume profesionalism si calitate care din pacate in Romania se gaseste doar razlet, este o bresa care ar trebui profitat cel mai mult asa cum "curentul de OutSourcing din IT"

nu sunt posesor de nici o spalatorie de acest tip dar cunosc persoane ce gestioneaza astfel de centre si te asigur ca masina cu care ma aflam in acel moment a fost tratata regeste cat despre serviciu de polish-at am fost de fiecare data in service auto.
am vazut ca acest curent ca in optionale polishatul masinii este dar cum spuneai si tu .... poti fi cel mai ghinionist sa pleci de acolo mai rau decat ai venit ....
Drive safe and keep the wheels down
Bebe
Membru nou
Mesaje: 33
Membru din: Lun Ian 18, 2016 2:01 pm
Localitate: Arad

Re: Ce este detailing-ul auto?

Mesaj de Bebe »

Imi cer scuze dar cel putin in Arad nu exista o astfel de spalatorie profesionala :) Si in afara de Bucuresti, probabil poti sa numeri pe degete cate spalatorii profesioanale exista prin tara.
Scrie răspuns