Schimbare placute de frana

lodrpr
Membru nou
Mesaje: 23
Membru din: Vin Apr 09, 2010 10:53 am

Schimbare placute de frana

Mesaj de lodrpr »

Utilaj: Mini Cooper '04.
S-a aprins in bord martorul pentru schimb placute de frana.

Pe mini2 si NAM am gasit ca, dupa instalarea noilor placute de frana, trebuie schimbat(i) si senzorul(ii) de pe placute. Pe RealOEM am gasit:
- Front Brake pad wear sensor: 34356778175
- Rear Brake pad wear sensor: 34356761448

Am urmatoarele intrebari:
1. cati senzori sunt in total pe masina? owner's manual zice ca ar fi localizati pe roata stanga fata si dreapta spate, dar ma gandesc poate aveti si alte informatii
2. am cum sa aflu, inainte de a merge la service pt operatie, daca e necesar doar senzorul fata? (In mod normal placutele fata sunt mai uzate considerabil, e foarte posibil sa nu se fi ajuns pe spate la senzor)
3. Sunt placutele Textar recomandate/ de calitate?
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare placute de frana

Mesaj de io's »

1: unul fata si unul pe spate
2:doar daca poti vedea uzura placutelor/senzorilor fara a da roata(rotile) jos
3:da, si mai poti avea incerdere in ATE/JURID/TRW/FERODO
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
lodrpr
Membru nou
Mesaje: 23
Membru din: Vin Apr 09, 2010 10:53 am

Re: Schimbare placute de frana

Mesaj de lodrpr »

Mersi io's, am facut transplantul si scriu ce si cum poate mai intereseaza pe cineva:

Exista un senzor pe stanga-fata si unul pe dreapta -spate; acestia se ard in momentul in care placutele ajung sub un anumit nivel, generand astfel martorul luminos in bord. Trebuie schimbati inainte de resetare.

Am montat TRW si dupa aprox 80km par sa se fi fixat; nu scartaie, franeaza bine pentru perioada de rodaj (nici nu am incercat vreo frana brusca deocamdata).
Scrie răspuns