Recomandabil lac peste autocolant...???

Avatar utilizator
ARRI 74
Viteza 1
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Apr 17, 2010 5:40 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Recomandabil lac peste autocolant...???

Mesaj de ARRI 74 »

Am incercat fara succes sa vand Mini'ul. Si cum am cerut un pret destul de mic, nu a sunat nimeni...
Deci si prin urmare m'am hotarat sa bag banii in el si sa o las mostenire de famile.
Am inceput cu un mic tuning extern... mai exact am colat capota si haionul in imitatie de Carbon... intrebarea mea este daca sa dau un strat de LAC peste el... (?)
Voi ce stiti...?
Ultima oară modificat Mar Ian 03, 2012 7:27 pm de către ARRI 74, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
remus_sclemby
Viteza 1
Mesaje: 50
Membru din: Joi Dec 30, 2010 9:13 pm
Localitate: avezzano, Italy
Contact:

Re: Recomandabil lac peste autocolant...???

Mesaj de remus_sclemby »

Ai facut foarte bine ... si eu o sa fac la fel ... de la anu o sa incep sa fac cateva schimbari :D ... Sincer sa fiu ... chiar nu mar lasa inima sa o vand pe 2 lei vb. aia ... eu vroiam modelu nou .. dar ... o tzin pe asta ... si o fac asa cum vrea inimioara mea .. vb. aia :D ... bafta in continuare si succes cu masina ...
P.S. Nu stiu dak sa dai sau nu un strat de lac peste ... cu toate k mi se pare cam ciudat, nu am mai auzit sa dai peste lac ... Ciao :D
Avatar utilizator
ARRI 74
Viteza 1
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Apr 17, 2010 5:40 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandabil lac peste autocolant...???

Mesaj de ARRI 74 »

Eu am auzit dar, nu am vazut...
si nu stiu cum se comporta in timp.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandabil lac peste autocolant...???

Mesaj de cristi o'RAL »

nu cred ca e o idee buna sa dai lac peste autocolant pentru ca sunt doua materiale care lucreaza diferit si in final lacul o sa crape (oricum n-are nici o logica... daca se ciupeste autocolantul il schimbi foarte usor)

incearca niste detalii de genul daca tot faci treaba cu autocolant
Fişiere ataşate
af9b7dab5f.jpg
af9b7dab5f.jpg (5.81 KiB) Vizualizat de 7912 ori
ef6036ee1d.jpg
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
Kemy
Viteza 6
Mesaje: 616
Membru din: Mie Noi 18, 2009 9:20 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandabil lac peste autocolant...???

Mesaj de Kemy »

Si eu am inceput sa bag ceva bani in ea ca nu mai vreau sa o vand ... unde ai pus colantul (imitatie carbon) ? am sunat la DCM si mi-au cerut cam mult...
Audi A6 C7 quattro 2012
MINI Cooper S R53 2003----Sold
BMW 320D e46 2004----Sold
Avatar utilizator
ARRI 74
Viteza 1
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Apr 17, 2010 5:40 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandabil lac peste autocolant...???

Mesaj de ARRI 74 »

Cristi...
Nu vorbesc despre autocolant PUNCT... Vorbesc despre cel cu TEXTURA CARBON.
Se pare ca trece ca fiind o componenta de carbon si nu un autocolant... (atunci cand are lac dat...)
Dar, ce lac, unde, de cine, nu stiu.
Kemy...
Am sunat si eu la DCM... au cerut 400 ron pe piesa. Eu i'am gasit pe unii care au atelierul in zona Calea Vacaresti (str. Pridvorului.)
Nu mai stiu cum se cheama. Dar, iti pot da nr. de tel. (al celui care a facut lucrarea.) George 0767986494
Am platit 650 ron Capota + Haion, autocolantul a fost Belgian (MACtac).
Acum ma gandesc daca sa colez si plafonul care este panoramic... pierderile sunt mari si costa 450 ron.
Altfel, materialul il gasesti la http://www.verla.ro care sunt din Cluj si are un pret de 35 Eur/m.
Fişiere ataşate
tn.jpg
tn.jpg
Avatar utilizator
Kemy
Viteza 6
Mesaje: 616
Membru din: Mie Noi 18, 2009 9:20 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandabil lac peste autocolant...???

Mesaj de Kemy »

Deci ei au cerut 450 pt plafon cu materialul tau ?
Audi A6 C7 quattro 2012
MINI Cooper S R53 2003----Sold
BMW 320D e46 2004----Sold
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Recomandabil lac peste autocolant...???

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Adica imitatia asta de carbon? :lol:
Fişiere ataşate
IMG_0255.jpg
IMG_0254.jpg
IMG_0253.jpg
IMG_0252.jpg
IMG_0251.jpg
IMG_0244.JPG
IMG_0243.JPG
IMG_0242.JPG
IMG_0241.JPG
IMG_0240.JPG
Imagine
Luce
Viteza 6
Mesaje: 934
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandabil lac peste autocolant...???

Mesaj de Luce »

bine asa :D
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandabil lac peste autocolant...???

Mesaj de cristi o'RAL »

stiu foarte bine la ce te referi, asa cum ti-a aratat vali, stim deja de la el de mult timp despre ce e vorba :P
iti dadeam exemplu de detalii... adica pe sub "carbonul" tau poti sa bagi "chestii/forme/etc" astfel incat sa iti iasa "carbonul" in relief
eu unul nu l-as lacui pentru ca, sa fim seriosi, toata lumea stie ca e autocolant si n-o sa faci decat sa starnesti zambete ironice.
pe langa asta, la sigla de ex, daca nu o dai jos sa o aplici ulterior peste autocolant, o sa se "traga" in timp si o sa dezvaluie vopseaua originala => lucru care va dovedi clar (daca ar mai fi fost nevoie) ca nu e carbon si e doar autocolant => se va vedea urat.
iar ca sa il schimbi o data pe an (hai 2 daca sunt indulgent) din cauza asta cu tot cu lac... :|
ca sa nu ai probleme trebuie sa desfaci toata masina, toate piesele, sa intorci autocolantul in spatele piesei ca sa nu se traga... chinuiala maxima (costuri mari + cei care demonteaza plasticele cu siguranta nu le mai pun la fel la loc si o sa-ti zdrangane toata, o sa fie stramba, etc...)
inceputurile mele in campul muncii au constat in colantarea masinilor de raliu de pe la noi, am trecut prin toate fazele astea acu multi ani, e adevarat ca nu erau pe vremea aia materialele de azi, dar principiile sunt aceleasi
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns