kit ambreaj

razvi_dinu
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Lun Mar 19, 2012 2:52 pm
Localitate: brasov

kit ambreaj

Mesaj de razvi_dinu »

salutare!am si ei un mini cooper s din 2003 si vroiam sa cer o parere sincera,ca peste tot fiecare incearca sa ma convinga ca ce face el e cel mai bun.stiu ca nu e foarte bine sa faci un chip tuning asa ca ma gandeam sa sa_mi pun un kit de ambreaj stage 1 .ce parere aveti?si ce ""consecinte "" am daca fac schimbarea asta?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: kit ambreaj

Mesaj de adrian »

Daca nu umbli la putere ,de ce vrei un kit de ambreiaj Stage 1?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
mmneg
Viteza 4
Mesaje: 384
Membru din: Mie Sep 09, 2009 6:49 am

Re: kit ambreaj

Mesaj de mmneg »

Vrea sa faca muschi mari la piciorul stang. Si sa smuceasca mai tare cand schimba.
'02 Cooper - for fun BACK TO US :D , replaced by '07 320d touring - for Sasha :D
razvi_dinu
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Lun Mar 19, 2012 2:52 pm
Localitate: brasov

Re: kit ambreaj

Mesaj de razvi_dinu »

vreau un demaraj mai puternic.are putere sunt foarte multumit dar plecarea de pe loc nu e asa cum vreau
razvi_dinu
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Lun Mar 19, 2012 2:52 pm
Localitate: brasov

Re: kit ambreaj

Mesaj de razvi_dinu »

deci?ce se intampla rau?motorul are de suferit?sau ce as putea face pt un demaraj mai bun?????
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: kit ambreaj

Mesaj de cristi o'RAL »

doar Radu poate sa-ti raspunda, el a schimbat ambreiajul
citeste topicul lui, poate gasesti raspunsul dorit
http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic.php?f=11&t=64
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
razvi_dinu
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Lun Mar 19, 2012 2:52 pm
Localitate: brasov

Re: kit ambreaj

Mesaj de razvi_dinu »

ms fain!
Avatar utilizator
ToyCooper82
Moderator
Mesaje: 1741
Membru din: Mar Dec 15, 2009 4:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: kit ambreaj

Mesaj de ToyCooper82 »

razvi_dinu scrie:deci?ce se intampla rau?motorul are de suferit?sau ce as putea face pt un demaraj mai bun?????

pt un demaraj mai bun inseamna cuplu, cuplu il poti avea poti avea cu o turbina sau un compresor! (adica MINI COOPER S) nu recomand tuningul la un cooper, degeaba schimbi ambreiajul daca tu ai 5 viteze, ti-o spune cineva care are COOPER :(

si sa pui cip la cooper de la 116CP -sari la 130CP cel mult (deci nu merita, doar daca nu ai ce face cu banii si doresti sa experimentezi)

:idea: ....AAAaaa ba poti obtine un demaraj mai bun fara sa schimbi ambreiajul, elimini tot din masina: clima, casetofoul, macaralele electrice din usi , fetele de usi scaunele si bancheta, sculele si roata de rezerva...(probabil ca ar mai fi) asa da, ai obtine un demaraj mai bun decat cel actual :mrgreen:
MINI Cooper R50,
S exterior
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: kit ambreaj

Mesaj de adrian »

Toy, eu am alta parere.
Un chip tuning de calitate nu are ce sa dauneze motorului.Castigul la demaraj poate fi cred atat la un Cooper cat si la un Cooper S de aprox. 1 sec./100kmh, deci cam15-20 metri pe 400 de metri,sau 4,5 lungimi de Cooper ,zic ca nu este putin.
Doar ambreiaj sport dupa mine nu are nici un rost.Fara sa dezbraci masina poti sa te misti mai repede cu jante de 16" in loc de 17" sau 18", chiar ale mele de iarna de 15" se misca super.
Un filtru sport este o solutie relativ ieftina si care aduce iar un mic plus de putere.
Aici e vorba de un Cooper S din 2003, deci compresor ,pacat ca au renuntat la ea pentru turbo, sunetul de la compresor este genial dupa mine.Cand va apare si un compresor care poate fi gestionat de ECU,atunci sa vezi motoare.Am vazut pe viu un SLR la service, motorul si compresoarele sunt dementiale.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
dogarel
Viteza 6
Mesaje: 994
Membru din: Joi Ian 28, 2010 9:37 am
Localitate: Constanta
Contact:

Re: kit ambreaj

Mesaj de dogarel »

Si fata de cele expuse de adrian, as mai adauga un set nou de bujii si poate si bobina de inductie inlocuita cu una aftermarket. Masina o sa fie ceva mai "fasneata".
Mini Rover MPI 1997
El Perro Loco http://dogarel.blogspot.com/
Scrie răspuns