Cooper R50 remap

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Cooper R50 remap

Mesaj de adrian »

Cam asta este rezultatul dupa ultima varianta proprie de resoftare-noroc cu concediul medical ca am avut timp liber-.Modificare hardware doar Air intake K&N.Testat consumul pe bord computer, se pare ca nu este nici o diferenta fata de original.Estimare (din cateva calcule) cam 128-130HP.
Rezultatul este valoarea medie la 3 incercari,cu DSC off.si modificare limitator de turatie la 7000u/ min
fata de stock 6500u/min.(8,54/100kmh,8,66/100kmh,8,72100kmh).
mini 011.jpg
Fişiere ataşate
mini 013.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cooper R50 remap

Mesaj de cristi o'RAL »

ce rost are sa testezi consumul?
testeaza acceleratia... :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cooper R50 remap

Mesaj de io's »

adrian scrie: (8,54/100kmh,8,66/100kmh,8,72100kmh).
cu ce roti?
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cooper R50 remap

Mesaj de adrian »

Anvelope 195/55R16 Bridgestone Runflat.
Cu cele de iarna de 15" poate ar fi mers mai bine dar cred ca ar fi aparut lipsa de aderenta la plecare si la schimbarea de treapta.
Diferenta fata de softurile anterioare-au fost inca trei-(cele anterioare erau mai conservative, la harta de avans,aici am +8gr avans fata de harta stock si modificare la Volumetric eficiency mai pronuntata)este faptul ca urca mult mai bine in zona de 140kmh-170kmh.Dupa 170kmh,lipsa de un plus de putere se simte.Modificarea este in zona "safe",am testat cu INPA,parametri knocksensor,spark advance,totul este in regula.De aici incolo, orice modificare cere neaparat Dyno,dar nu cred ca va fi prea curand,asa cum merge acum este destul de bine.
Aici doua din modificarile de soft.
Cooper clapeta.jpg
Cooper avans.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
catalin988
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Dec 12, 2015 6:39 pm

Re: Cooper R50 remap

Mesaj de catalin988 »

Salut, zi`mi si mie te rog, diferenta dintre ONE 90cp si Cooper (2002-2003) este doar din soft?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cooper R50 remap

Mesaj de adrian »

catalin988 scrie:Salut, zi`mi si mie te rog, diferenta dintre ONE 90cp si Cooper (2002-2003) este doar din soft?
Da, numai din soft , daca te referi la motor.Orice R50 One se poate face Cooper numai din soft.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
catalin988
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Dec 12, 2015 6:39 pm

Re: Cooper R50 remap

Mesaj de catalin988 »

ok ms, inseamna ca daca mai umblu putin si la avans/amestec eu chiar o sa simt o diferenta semnificata.. ms!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cooper R50 remap

Mesaj de adrian »

catalin988 scrie:ok ms, inseamna ca daca mai umblu putin si la avans/amestec eu chiar o sa simt o diferenta semnificata.. ms!
Pai da , e simplu, mai misti putin de delco=dai avans,, mai maresti putin jiclorul de sarcina=amestec,eventual mai scurtezi cablul de acceleratie sa se tureze mai tare!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Tu chiar vorbesti serios sau glumesti? ca nu-mi dau seama.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cooper R50 remap

Mesaj de cristi o'RAL »

sper ca umbla in soft
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
catalin988
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Dec 12, 2015 6:39 pm

Re: Cooper R50 remap

Mesaj de catalin988 »

Pai stai putin ca nu inteleg de ce faci misto, cand il resoftezi unde umbli, nu la avans/ameste????
Scrie răspuns