Se poate pune....

Avatar utilizator
Stef_CT
Viteza 6
Mesaje: 917
Membru din: Vin Oct 30, 2009 11:45 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Se poate pune....

Mesaj de Stef_CT »

Se poate pune toba BLOW-OFF pe Mini One???
CT-24-MYN
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Se poate pune....

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Sunt confuz :shock: Poti fi mai explicit?BLOW-OFF sau BOV se utilizeaza doar pe motoarele turbo!Rolul acestei supape, este de a oferii o protectie pasiva turbinei, desi pentru unii aceasta supapa este un accesoriu pur acustic Need for Speed. Impiedica aparitia fenomenului de forfecare a paletilor turbinei (paletele de admisie si evacuare). Se impart in doua categorii supape atmosferice POP OFF (aerul degajat la descarcare in aer produce un zgomot puternic, el ne mai fiind reintrodus in admisie) si supape cu recirculare BLOW OFF (aerul degajat la descarcare fiind reintrodus in admisie, zgomotul produs de data aceasta fiind un suierat mai mic ca intensitate ). :D Sau poti utiliza fake Blow off. :lol:
r56-da :D
r53-nu :cry:
http://www.youtube.com/watch?v=L3-gvR27 ... re=related
Fişiere ataşate
blow_off_valve_type.jpg
turbo-whistler.jpg
turbo-whistler.jpg (16.33 KiB) Vizualizat de 6768 ori
turbowhistler.jpg
turbowhistler.jpg (12.07 KiB) Vizualizat de 6768 ori
turbo_whistler.jpg
Imagine
Avatar utilizator
Stef_CT
Viteza 6
Mesaje: 917
Membru din: Vin Oct 30, 2009 11:45 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Se poate pune....

Mesaj de Stef_CT »

este in bucuresti un smart...pe benzina...il stiu de cand eram in clubul smart...si avea toba d-asta...care pufaia...este exact ca si chesta care se pune pe turbina...numai ca toata magaria se face din toba.Nu stiu sa iti explic mai multe
CT-24-MYN
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Se poate pune....

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Smartul are turbo... ;)
Imagine
Avatar utilizator
Stef_CT
Viteza 6
Mesaje: 917
Membru din: Vin Oct 30, 2009 11:45 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Se poate pune....

Mesaj de Stef_CT »

la naiba.......:) tre sa recunosti ca sunetul ala e suprem
CT-24-MYN
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Se poate pune....

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

In ultimile trei poze este un fake blow off.Poate nu inteleg eu ce vrei sa-ti pui. :(
Imagine
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Se poate pune....

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Stef_CT scrie:la naiba.......:) tre sa recunosti ca sunetul ala e suprem

Da. :D Asta e si motivul pentru care imi pare rau ca am compresor si nu turbo. :cry: Chiar am avut cu Radu o discutie pe tema asta. :D
Imagine
Avatar utilizator
Stef_CT
Viteza 6
Mesaje: 917
Membru din: Vin Oct 30, 2009 11:45 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Se poate pune....

Mesaj de Stef_CT »

stiu cum face fake-ul ala...dar la mine oricum nu s-ar auzii pentru ca la mine urla prea tare toba
CT-24-MYN
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Se poate pune....

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

:lol: :lol: :lol:
Imagine
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Se poate pune....

Mesaj de cristi o'RAL »

Vali Iovi scrie:Sunt confuz :shock: Poti fi mai explicit?BLOW-OFF sau BOV se utilizeaza doar pe motoarele turbo!Rolul acestei supape, este de a oferii o protectie pasiva turbinei, desi pentru unii aceasta supapa este un accesoriu pur acustic Need for Speed. Impiedica aparitia fenomenului de forfecare a paletilor turbinei (paletele de admisie si evacuare). Se impart in doua categorii supape atmosferice POP OFF (aerul degajat la descarcare in aer produce un zgomot puternic, el ne mai fiind reintrodus in admisie) si supape cu recirculare BLOW OFF (aerul degajat la descarcare fiind reintrodus in admisie, zgomotul produs de data aceasta fiind un suierat mai mic ca intensitate ). :D Sau poti utiliza fake Blow off. :lol:
r56-da :D
r53-nu :cry:
http://www.youtube.com/watch?v=L3-gvR27 ... re=related
pe langa protectia pasiva blow-off-ul mentine turbina in turatii ridicate atunci cand se schimba viteza si turatia scade (respectiv volumul de aer din evacuare scade brusc, ceea ce ar incetini brusc turbina si ar cauza forfecarea paletilor). Practic deschizand o fereastra se echilibreaza presiunea intre evacuare si exterior, turbina se invarte libera la turatia initiala, iar cand se actioneaza din nou acceleratia se inchide clapeta si turbina intra in functiune eficient direct de la aceea turatie ridicata.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns