Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Mesaj de cristi o'RAL »

nu se simte diferenta la timpul in care prinde suta (pentru ca aici conteaza de ex si ce roti ai pe masina) ... in primul rand se schimba acceleratia, avansul, etc... chestii din astea care fac ca motorul sa ajunga foarte repede la turatii ridicate (la cuplu maxim).
ca sa schimbi timpul in care atingi suta pui o cutie de viteze cu rapoarte scurte pe acelasi motor si diferenta e uluitoare (dar vei atinge suta si vei ramane acolo ... daca doar asta vrei).

eu de ex am parametrii modificati de baietii de la superchips (nu pot sa spun ca am soft pentru ca e o chestie care s-a facut in 5 min la ghimbav in 2010) si nu am simtit o crestere de putere, dar am simtit pe drumul de intoarcere catre moeciu ca masina accelereaza (se infige) mult mai usor, ca dupa ce trece de 4000rpm urca incredibil de rapid, lucru care nu se intampla inainte (parca trece de un prag la 4000 dupa care accelereaza mai repede ca de la 2000 la 4000)

dogarel poate sa explice mai bine :D ... te rog stimabile!
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
dogarel
Viteza 6
Mesaje: 994
Membru din: Joi Ian 28, 2010 9:37 am
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Mesaj de dogarel »

Pai e cam aceeasi senzatie pe care ti-o da un Vtec: de la 4000 de ture primesti un sut care te tine pana la 7000, asta daca nu esti slab de inger sa schimbi cand se aude motorul ceva mai tare :P
Din punctul meu de vedere este o schimbare majora (90 -> 100 si cati or fi). Aaaa, iar daca ai si rotile mici (15"), e si mai si :D
Mini Rover MPI 1997
El Perro Loco http://dogarel.blogspot.com/
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Mesaj de adrian »

dogarel scrie:Pai e cam aceeasi senzatie pe care ti-o da un Vtec: de la 4000 de ture primesti un sut care te tine pana la 7000, asta daca nu esti slab de inger sa schimbi cand se aude motorul ceva mai tare :P
Din punctul meu de vedere este o schimbare majora (90 -> 100 si cati or fi). Aaaa, iar daca ai si rotile mici (15"), e si mai si :D
Dogarel, despre ce este vorba:
One de la 90 CP la 115, la 130CP sau Cooper de la 115 CP la 130CP?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Mesaj de cristi o'RAL »

despre ambele
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
dogarel
Viteza 6
Mesaje: 994
Membru din: Joi Ian 28, 2010 9:37 am
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Mesaj de dogarel »

adrian: Teoretic, dupa soft, cat back si alt filtru de aer, ar trebui sa ma invart pe la vreo 130 de cai. Practic, dupa butt-dyno, pot doar sa spun ca masina e mult mai vioaie. Ca si test, daca vrei, acum bat pe 402m un 318 E46 (nu stiu ce modificari avea), fara probleme, iar cu ceva sansa, ma dau si la 320.
Mini Rover MPI 1997
El Perro Loco http://dogarel.blogspot.com/
Avatar utilizator
NEAGU LIVIU
Viteza 6
Mesaje: 794
Membru din: Lun Noi 02, 2009 6:48 am
Localitate: Techirghiol
Contact:

Re: Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Mesaj de NEAGU LIVIU »

Si musai de 15" :D
MINImaniacs
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Mesaj de razvan333 »

dogarel scrie: Ca si test, daca vrei, acum bat pe 402m un 318 E46 (nu stiu ce modificari avea), fara probleme, iar cu ceva sansa, ma dau si la 320.
eeeee, ia-o mai usor :mrgreen:
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Mesaj de soferman »

Eu ma multumesc cu ea asa, oricum nu stiu daca i-ar fi convenit cutiei de viteza automata o modificare de putere.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Mesaj de adrian »

razvan333 scrie:
dogarel scrie: Ca si test, daca vrei, acum bat pe 402m un 318 E46 (nu stiu ce modificari avea), fara probleme, iar cu ceva sansa, ma dau si la 320.
eeeee, ia-o mai usor :mrgreen:
Corect Dogarel,uite ce zice carfolio.com-datele de la ei sunt absolut reale.
318-E46-76,8cp/tona-10,6sec/100kmh1
320-E46-99,3cp/tona-8,9sec/100km/h
Mini One-85cp/tona-10,9sec/100km/h
Mini Cooper 108,5cp/tona-9,3sec/100kmh-17,4sec/402m
Daca socotim ca E46 s-a fabricat pana in 2006,si un Diesel are avantaj de cuplu dar dupa 150.000km motorul pierde cam 15cp din uzura turbinei si a scaderii compresiei,lucru care nu se intampla la un Cooper aspirat si in plus mai ai 10-12 cp extra ,cred ca un E46 de max.150 cp(teoretici),are probleme pe sfert de mila in fata unui Cooper.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Mesaj de io's »

da' ai calculat ceva.....


Imagine
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Scrie răspuns