Sticla ceasului vitezometrului murdara pe interior!

Sas1234
Membru nou
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 24, 2017 7:59 pm

Sticla ceasului vitezometrului murdara pe interior!

Mesaj de Sas1234 »

Sal tuturor! Nou membru în familia mini :)...cu un mini cooper s r56. Prob pe care o am e cu sticla sau mai bine zis plasticul ce acoperă vitezometrul. E murdar dar pe interior! Ați mai întâlnit aceasta problema? Se poate curata? Și dacă da....cum? Mc anticipat!
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Sticla ceasului vitezometrului murdara pe interior!

Mesaj de MiniRC31 »

Sas1234 scrie:Sal tuturor! Nou membru în familia mini :)...cu un mini cooper s r56. Prob pe care o am e cu sticla sau mai bine zis plasticul ce acoperă vitezometrul. E murdar dar pe interior! Ați mai întâlnit aceasta problema? Se poate curata? Și dacă da....cum? Mc anticipat!

incepe cu scosul bateriei apoi demontare ceas si de acolo este "par la ceas" destul de intuitiv cum il desfaci sa ajungi la partea frontala...succes!
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sticla ceasului vitezometrului murdara pe interior!

Mesaj de adrian »

MiniRC31 scrie:
Sas1234 scrie:Sal tuturor! Nou membru în familia mini :)...cu un mini cooper s r56. Prob pe care o am e cu sticla sau mai bine zis plasticul ce acoperă vitezometrul. E murdar dar pe interior! Ați mai întâlnit aceasta problema? Se poate curata? Și dacă da....cum? Mc anticipat!

incepe cu scosul bateriei apoi demontare ceas si de acolo este "par la ceas" destul de intuitiv cum il desfaci sa ajungi la partea frontala...succes!
Dublu quote.
Scoaterea bateriei, eventual demontarea casetei de directie sau capotei motorului nu ajuta!!
De preferat doar demontarea bornei minus de la baterie :mrgreen:
Demontarea vitezometrului din bord se poate gasi in TIS online sau mai usor aici
https://m.youtube.com/watch?v=EigbsqKBnF0
Dupa asta e doar rutina, suruburi, mufa,cleme,laveta de microfibre.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Sticla ceasului vitezometrului murdara pe interior!

Mesaj de MiniRC31 »

eu chiar scot bateria sa fiu sigur ca nu se misca :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

important este un singur lucru, ce am vrut sa transmit, este ca orice se face pe parte electrica se scoate contactul de pe baterie... :ugeek:
Drive safe and keep the wheels down
ronaldjek
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 11, 2019 6:59 am
Localitate: Turkey
Contact:

Sticla ceasului vitezometrului murdara pe interior

Mesaj de ronaldjek »

Cumpar capitonajul din interior aferent trapei, pt bmw e39 cu trapa de sticla,fara ca materialul sa fi fost rupt,desprins si lipit,etcms
Scrie răspuns