Sfat achizitie mini cooper s r56

ct42rcu
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Dum Oct 11, 2015 1:24 pm

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de ct42rcu »

Deaia am postat aici dar se pare ca vorbim doar noi doi...
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de Sharpe »

de ceva timp colaborez cu 2 service-uri ce incearca sa repare MINI,singurele masini cu prb grave la motor au fost si sunt R56
marti ne vine de la Bavaria un R56 la reparat cu prb la motor ,
o sa pun poze
.......ghost...
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de magicbright »

O masina intretinuta corespunzator, fie ea cu motor de pug sau chrysler n ar trebui sa ridice probleme, bineinteles ecista si anomalii.pe de alta parte @sharpe hai sa analizam si cate cutii s au schimbat la r50 si cate la r56? Ambele au problemele lor arhicunoscute si consacrate
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de magicbright »

Traim in era compromisurilor, niciun mare producator nu si mai fabrica motoarele, zilele trecuta am vazut un mercedes cla cu acelasi motor renault care este si pe logan.poate vor fabrica doar pt varfurile de lance adica S klasse , seria 7 etc.nu se mai fac masinile anilor 90' sau 2000, se pune accent pe asa zisa fiabilitate controlata, nimeni nu mai fabrica masini care sa tina zeci de ani
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
ct42rcu
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Dum Oct 11, 2015 1:24 pm

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de ct42rcu »

Nu cred ca exista masina sa nu aibe probleme dar fiecare masina e cunoscuta pentru probleme ei majore de exemplu din cunostinta de cauza pot spune ca nu exista opel astra h fara sa aibe macar odata probleme cu CIM'UL la fel din proprie experienta stiu ca 2.0 tdi de la Vw cod motor BKP are probleme cu injectoarele... Nu ma astept sa iau o masina si 50.000km sa schimb doar filtre si ulei...
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de magicbright »

R56 este reputata pt problemele la distributie, mai exact rola intinzatoare , e usor de recunoscut, suna motorul exact a diesel.de altfel trebuie sa fii in permanenta cu ochii pe joja, papa ceva ulei, sa n astepti sa se aprinda becul, mai ales daca vrei S.
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de Sharpe »

da, corect.....si un mecanic de la BMW spune sa cumperi R56 :lol:
.......ghost...
ct42rcu
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Dum Oct 11, 2015 1:24 pm

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de ct42rcu »

Multumesc de raspuns cu paptu de ulei sunt obisnuit golful imi papa undeva la 1l intre schimburi... Cat ar fi costul rolei daca ai idee?
ct42rcu
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Dum Oct 11, 2015 1:24 pm

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de ct42rcu »

Sincer momentan nu ma indemnat nimeni sa iau mini :D toata lumea mi'a zis sa fug de ele ca sunt problematice si consuma mult... Mecanicul mi'a zis sa imi iau e46 320d daca tot ai ceva cu mecanicul/amicul meu :)))
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de magicbright »

Insignifiant, 100, 200 de ron problema e ca trebuie data jos distributia, si nu poti s o faci oriunde pentru ca iti trebuie kit de calat motorul.e o chestiune putin mai delicata dar nu e de speriat.daca ii dai ulei cat trebuie si i schimbi consumabilele la timp, si bineinteles a fost intretinuta bine anterior nu cred ca vei avea probleme.
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Scrie răspuns