Mini Cooper S

Scrie răspuns
MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Mini Cooper S

Mesaj de MihaiMarius »

Salutare!

Ma numesc Mihai :) si de luna asta voi fi fericitul proprietar al unui mini cooper s 2010 - motorul euro 5 de 184 HP.

Il tot astept cu nerabdare dar se pare ca noua modificare de TVA aduce niste probleme in aceasta privinta :(. Am semnat un contract de vanzare cumparare in luna mai care spune ca trebuie sa platesc restul de suma (10% am platit dupa semnarea contractului) pana pe 10 iulie dar spune ca masina va fi livrata in luna iulie(nu spune o data anume). L-am sunat pe agentul de vanzari si mi-a spus ca masina ii apare ca fiind inca in productie si ca de fapt trebuie sa platesc 5% in plus din valoarea totala. Fiind o suma maricica, 5% e destul de mult si nu prea mi-a convenit. Mai mult: in contract spune astfel la punctul "OBLIGATIILE PARTILOR-Obligatiile vanzatorului": "sa respecte legislatia in vigoare la data semnarii prezentului contract, nefiind raspunzatoare de eventualele schimbari in legislatia Romaniei, ulterioare datei semnarii prezentului contract. " Mie imi suna destul de clar ca nu trebuie sa platesc nimic in plus fiindca am semnat contractul pe o suma si la o data cand TVA-ul era 19%. Acuma agentul mi-a spus ca o sa verifice si el la departamentul juridic si imi va spune in ce pozitie sunt ei pana la urma. Momentat nu il judec pe agent pt ca probabil e prima data cand se confurnta cu o astfel de problema, plus ca am cazut de acord ca imi da si un ceas "mini" odata cu masina :) si nu prea vreau sa ma cert cu el(ceasul nu apare in contract).

Sunt curios ce ma sfatuiti sa fac. Eu vreau sa platesc restul de suma pana pe 10 iulie ca sa nu existe interpretari apoi ale contractului in sensul respectarii lui si mai stiu eu ce...

Cand credeti ca va ajunge masina?

Multumesc si sunt nerabdator sa imi fac prieteni posesori de mini. Te salut Daniel (darksun daca nu ma insel) si va astepti pe cei din Pitesti si nu numai la Checkpoint pt a testa un mini in lumea virtuala "Gran Turismo" http://www.checkpointclub.ro . (nu incerc sa fac reclama ci prieteni :))

Mihai
Avatar utilizator
khuti
Veteran
Mesaje: 1249
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 10:50 am
Localitate: Constanta

Re: Mini Cooper S

Mesaj de khuti »

eu de abea astept pozele... ce culoare e?

Bine ai venit in haita :))
Open your mind ! ;)
MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Re: Mini Cooper S

Mesaj de MihaiMarius »

E laser blue. Uite o poza cu configuratia facuta pe site-ul mini usa.
Fişiere ataşate
mini.png
Avatar utilizator
khuti
Veteran
Mesaje: 1249
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 10:50 am
Localitate: Constanta

Re: Mini Cooper S

Mesaj de khuti »

superb !!!! ;)
Open your mind ! ;)
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mini Cooper S

Mesaj de cristi o'RAL »

bine ai venit, cu sau fara tva marit :lol:
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Mini Cooper S

Mesaj de alinabiancapop »

Bine ai venit Mihai!

"sa respecte legislatia in vigoare la data semnarii prezentului contract, nefiind raspunzatoare de eventualele schimbari in legislatia Romaniei, ulterioare datei semnarii prezentului contract. " dupa mine inseamna tocmai ca in cazul in care se va schimba legislatia, ca si in cazul maririi de TVA, contractul intra sub incidenta noii legi, ei neasumandu-si eventualele diferente, sper sa gresesc insa mi-au trecut foarte multe contracte prin mana. Sfatul meu este sa mergi cu contractul la un avocat. Ce nu mi se pare ok este ca nu ai o data de livrare exacta de care sa te folosesti pt a le aplica penalitati in cazul nelivrarii masinii la termenul stabilit, mai ales ca din cate stiu eu de la unii si altii au obiceiul sa intarzie livrarea. Presupun ca suma pe care o ai de plata suplimentar e undeva intre 1300 si 1500 euro, suma care nu e chiar neglijabila. Eu te sfatuiesc sa iti iei un avocat cu care sa mergi sa stai de vorba cu directorul de vanzari nu cu agentul care ti-a vandut masina ca ala nu are nici o putere de decizie la faza asta.

Succes! si asteptam poze ;)
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mini Cooper S

Mesaj de darksun »

Salut Mihai,

Bine ai venit pe forum si bine ai revenit din state! :lol: :lol: :lol:

Astept sa-ti vad bijuteria. Parerea mea legata de taxa este ca scrie clar in contract ca pe tine nu te atinge cresterea de TVA, deci NU plati. Chiar daca fac asa ceva si te pun sa platesti cresterea de TVA, oricum cei 5% pot sa ii reduca pentru ca si asa trag o gramada de bani si apoi fac reducere de mii de euro cand nu se vand. Bine ai venit in comunitate, prin Pitesti este doar Cristi 40 RAL si Raluca, dar ne mai strangem.

Numai bine, //Daniel.
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: Mini Cooper S

Mesaj de mok »

bine ai venit pe forum !

(stiu pe cineva care, dupa ce a achitat integral, in lei, un Z4,a trebuit sa plateasca si diferenta de curs valutar. la data livrarii )
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Mini Cooper S

Mesaj de tudor »

Salut si bine ai venit!!! Subscriu la ce a zis Alina. Daca ai ceva cunostinte care se pricep cu dreptul, fa o vizita la directorul de vanzari. :D

Sper sa iti vina masina cat mai repedeeeee !! :mrgreen:
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Mini Cooper S

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Felicitari pentru achizitie. :D Masina din poza nu este cea cu facelift. :D Sa ne anunti cand ridici sa venim cu sampania. :D
Imagine
Scrie răspuns