Mini Cooper S

Scrie răspuns
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mini Cooper S

Mesaj de darksun »

MihaiMarius scrie:Pai si de ce exact ar trebui sa ma uit ca probabil apa nu mai gasesc in ea :).
Pai cel mai important semn este sa aiba mirosul specific de masina noua. Daca a dat apa in ea nu o sa mai miroasa. :mrgreen:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Mini Cooper S

Mesaj de alinabiancapop »

si dc ai putea sa te duci cand o iei cu cineva cu ochi format pt revopsit si tinechigerie ar fi ideal, ca stiu aici la noi 3 cazuri: unul cu un 320 toata partea stanga frecata si refacuta, un X5 tot asa plus ca i-au dat usile jos si l-au lasat asa deschis in parcare afara, a plouat in ea si au dormit cainii in ea cu noptile......, si mai stiu inca un X5 cu parbrizul spart si cand a dat omu din greseala ventilatia brusc la maxim i-au sarit cioburi din ventilatie. informatiile sunt de la proprietari nu povesti de la altii


eu sper din suflet sa nu fie decat intarziere din productie dar un ochi vigilent in plus nu strica ;)
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Re: Mini Cooper S

Mesaj de MihaiMarius »

Alina se pare ca ai avut dreptate. Va trebui sa platesc si restul de 5%. Avand in vedere ca s-a marit suma finala sper ca or sa mai lase din pret ceva...
Avatar utilizator
Papa Smurf
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Vin Feb 26, 2010 3:18 pm
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Mini Cooper S

Mesaj de Papa Smurf »

da-i in judecata, nu te lasa :)
sau cere si tu o diminuare a sumei pt fiecare zi de intarziere privind intarzierea livrarii masinii.
2 x VW Beetle. Looking for a MINI Countryman S
MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Re: Mini Cooper S

Mesaj de MihaiMarius »

Habar nu am ce sa fac. Masina nici macar nu a venit asa ca nu am nici cu ce ma amagi pana una alta :)
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Mini Cooper S

Mesaj de alinabiancapop »

MihaiMarius scrie:Alina se pare ca ai avut dreptate. Va trebui sa platesc si restul de 5%. Avand in vedere ca s-a marit suma finala sper ca or sa mai lase din pret ceva...

......din pacate.....insa imi trec niste idei prin cap care s-ar putea sa te ajute.... macar putintel

tu pt avansul de 10% deja platit ar trebui sa ai factura prforma si factura finala cu chitanta

deci ei acum nu ar trebui sa iti aplice TVA de 25% numai la 90% din suma totala pe care o mai ai de plata si nu la toata valoarea ei....

daca aveai factura in mai pe toata valoarea masinii nu mai aveau ce sa iti faca pt ca trebuiau doar chitanta de incasare sa faca

ei de aia te taxeaza cu 25% tva pt ca nu mai au cum sa factureze cu 19%, dar REPET pot sa o faca doar la diferenta de plata
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Re: Mini Cooper S

Mesaj de MihaiMarius »

Nu am factura proforma pt nimic din pacate. Dealer-ul cu care am facut intelegerea se pare ca e destul de cumsecade si poate o sa-mi faca o reducere dar nu e dupa el ci dupa seful lui... Sa vedem...
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Mini Cooper S

Mesaj de alinabiancapop »

pai pt avansul de 10% nu ti-au dat nici o chitanta....ceva???!!!! asta nu e ok nici macar dpdv contabilitate/financiar :( dc ai platit prin transfer bancar trebuia sa iti dea proforma si tu sa ai OP, dc ai platit cash trebuiau sa iti dea factura si chitanta pe care sa scrie avans pt bal bla bla ca altfel sunt bani la negru....

oarecum ai putea sa le bagi asta sub nas dc e asa.....ca nu ai dat avans 200 euro ci ma gandesc ca ai dat vreo 3000 +/- la cat e un S

eu in continuare iti recomand sa sari peste vanzator care nu e factor de decizie si sa ai o discutie cu directorul de vanzari sa gasiti o solutie de mijloc, si nu amana asta pt momentul cand va veni masina ci fa pressing pe ei de pe acum.

sa ne ti la curent cu noutatile ca poate ne mai vin idei sa te ajutam cumva sa iesi bine

PS: in configuratie vad ca nu ai faruri suplimentare :D , ar putea fi un plus pe care sa il ceri ca de la bani iti vor lasa greu, mai usor iti dau ceva in plus pe masina ;) , farurile la Real OEM sunt parca 250 euro setul, la ei sunt peste 300 ;) si mai vezi si tu......
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Re: Mini Cooper S

Mesaj de MihaiMarius »

o sa ii sun maine si le voi spune astea dar eu sper ca macar vor vrea sa tinem jumate cu jumate marirea de tva.
MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Re: Mini Cooper S

Mesaj de MihaiMarius »

Masina a ajuns. O sa ma duc maine sa o vad. Am vorbit cu agentul de vanzari la telefon dar nu am reusit sa obtin nici un discount. Directorul de vanzari e in concendiu se pare.

O sa mai vad maine ce pot face. Credeti ca imi vor da macar un suport pentru portbagaj de pus pe capota? Am sa cer faruri cum a sugerat Alina si mai vad eu pe acolo ce mai cersesc :D.

Daca mai am timp voi pune si poze :P. Asta in caz ca o iau maine daca e totulin regula.
Scrie răspuns