Calculator motor GP 218HP pentru orice R53

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Calculator motor GP 218HP pentru orice R53

Mesaj de adrian »

Echipez orice MINI R53 care are fulie de compresor modificata si injectoare de 380cc de JCW cu calculator motor R53 GP, putere motor minim garantata 218HP.Operatia dureaza doar 10 minute.La cerere se poate scrie o versiune mai puternica de 225HP.
Pret echipare standard 250Euro.Calculatorul vechi ramane la proprietar.
Avantajele sunt in primul rand un calculator mult mai fiabil, iar softul din este ultima generatie , care garanteaza o functionare mult mai buna a motorului, datorita faptului ca hartile de aprindere si injectie sunt mult mai elaborate.Lacerere se poate face Decat(pentru masini cu catalizatorul scos) pe sw si pop and bang.
Costurile aferente pentru injectoare 380cc si fulie micsorata compresor sunt de aproximativ 280Euro, la care se adauga montajul in service.
Calculatorul este Plug and Play, deci se poate livra prin curier, oricine il poate inlocui pe cel vechi cu versiunea upgrade.
Contact in pm.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Calculator motor GP 218HP pentru orice R53

Mesaj de Gabriel CT »

Salutare si La multi ani domnule Adrian.

Este vreo diferenta intre softul meu de jcw si cel de Gp in afara de ridicarea turatiei maxima la care intra limitatorul?
Am de gand sa imi fac upgrade de frane(trec la frane de r53 jcw) si trec la kit ambreiaj cu masa simpla Valeo. Inca imi fac curaj si de un diferential(cutia mea are open diff de fabrica) dar daca l-as pune si as schimba injectoarele de 380cc cu unele mai mari la ce putere safe as putea ajunge? Pentru resoftare ar fi nevoie de dyno? Aveti deja un soft pentru un asemenea set up?

Numai bine!
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Calculator motor GP 218HP pentru orice R53

Mesaj de adrian »

Gabriel CT scrie: Mar Ian 01, 2019 12:39 pm Salutare si La multi ani domnule Adrian.

Este vreo diferenta intre softul meu de jcw si cel de Gp in afara de ridicarea turatiei maxima la care intra limitatorul?
Am de gand sa imi fac upgrade de frane(trec la frane de r53 jcw) si trec la kit ambreiaj cu masa simpla Valeo. Inca imi fac curaj si de un diferential(cutia mea are open diff de fabrica) dar daca l-as pune si as schimba injectoarele de 380cc cu unele mai mari la ce putere safe as putea ajunge? Pentru resoftare ar fi nevoie de dyno? Aveti deja un soft pentru un asemenea set up?

Numai bine!
Softul de GP livreaza stock 218HP si 250Nm.Softul de JCW doar 210HP si 245Nm.Diferenta de putere nu este data de limita de turatie,care la GP este de 7168rpm si la JCW de 7008rpm.
Diferenta este in gestionarea motorului, mult mai eficienta,softul GP are 33 de mape doar pentru "Ignition" , in timp ce cel de JCW doar 20 de mape,deci o gestioanare superioara a aprinderii,JCW doar 30 mape de "Fuel" in timp ce GP are 36 mape la acelasi capitol.
In afara de asta, pe softul de GP se pot obtine puteri sporite cu injectoarele stock de 380cc, mai exact 225-230HP, in regim absolut safe al motorului.
Desigur in cazul tau, pentru ca ai fulie de 11%,nu poti sa treci de 220-222HP.Pentru valori mai mari ai nevoie de fulie 15% sau 17%.
Am softuri facute si testate pe injectoare de 550cc, 440cc si 640cc(turbo conversion sau schimbare Supercharger cu cel de la Mercedes CLK 200-230.)
Eu te sfatuiesc sa pastrezi injectoarele de 380cc , sa schimbi doar fulia, si sa mergi cu 225HP , este putere destula pentru masina ta.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Calculator motor GP 218HP pentru orice R53

Mesaj de Gabriel CT »

Fulia de jcw din cate am citit nu poate fi demontata. O alta idee ar fi sa schimb fulia arbore cu - 2%. Nu am dimensiunile exacte pentru a face calculul exact cat echivent fulie modficata ar veni per fulie stock(sigur tu ai datele neceaare si ne vei spune :) . Am si un compresor de rezerva(cel stock original de pe masina inainte sa se instaleze kitul jcw) ceea ce ar putea sustine ideea ca fulia nu poate fi schimbata si de aceea s-a schimbat compresorul cu totul.
La schimbarea fuliei arbore cu - 2% cu siguranta va creste viteza de rotatie specifica a compresorului si deci o presiune specifica de admisie mai mare si teoretic o cantitate mai mare de combustibilce poate fi arsa pe ciclul motor. Pana la ce putere se pot pastra injectoarele de 380 fara a rula pe amestec sarac?
Ce se poate obtine safe cu un set-up ca al meu kit complet de jcw (211hp) , fulie arbore - 2% cu injectoarele standard de 380 si injectoare mai mari, sa zicem 440cc. Cam astea ar fi upgradurile pe care as fi diapus sa le fac.
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Calculator motor GP 218HP pentru orice R53

Mesaj de adrian »

Fulia se demonteaza dupa ce trec cativa ani peste masina prin taiere cu un flex, sau presa dedicata.
S-a schimbat SC pentru ca au pus unul teflon coated,mult mai perfirmant decat cel stock al tau.
Deci in configuratia ta cu injectoare de 380cc poti obtine 225-230Hp dar cu ECU de GP.Pe versiunea ta actuala de sw nu pot lucra mai mult decat 7-8HP,pentru ca este o versiune veche,prefacelift.
Pentru 440cc injectors, nu pot configura pe masina ta din varii motive.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Timothyfus
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 01, 2019 4:26 pm
Localitate: Romania
Contact:

Calculator motor GP 218HP pentru orice R53

Mesaj de Timothyfus »

pret nou pentru pachet: 100 ron, transport prin curier inclus la plata in cont bancar
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Calculator motor GP 218HP pentru orice R53

Mesaj de adrian »

Timothyfus scrie: Mie Feb 06, 2019 11:34 pm pret nou pentru pachet: 100 ron, transport prin curier inclus la plata in cont bancar
Nu ne dezvalui si noua cam ce contine pachetul ala de 100Ron?Eu oscilez intre o fulie de -17%,un ECU de GP sau 100 de legaturi de patrunjel. :mrgreen: :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns