Cumpar Mini Cooper S 2010 +

biza
Membru nou
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:01 pm

Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de biza »

Salut,

Sunt interesat de un Cooper S de la 2010 incoace, automat. Daca are cineva asa ceva si doreste sa l vanda astept propuneri.

PS: intre timp incerc si la Auto Bavaria.

Multumesc
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de adrian »

Vezi de asta:in Romania
http://suchen.mobile.de/auto-inserat/mi ... res=EXPORT
sau asta:(este in Kempten Bavaria, am un prieten acolo ,pot sa-l intreb sa-mi spuna daca dealerul este neamt-tranzactie sigura-sau este rus,polonez sau turc-risc marit
http://suchen.mobile.de/auto-inserat/mi ... res=EXPORT
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
biza
Membru nou
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:01 pm

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de biza »

Ca masini ambele par ok dar de banii astia imi pot lua una de la Bavaria din 2011 la 19980 euro + Tva. Masina o sa fie luata pe firma asa ca tva ul se va deduce. Deci prima e mai scumpa decat la Bavaria iar a doua s-ar apropia cu pretul de 19000 daca adaugam 1500 adusul + inmatricularea. Eu speram sa gasesc aici pe cineva care vinde cu mai putin de 19980 cat vrea Auto Bavaria.

Ce mi se pare ciudat este ca cei de la Bavaria nu vor sa lase nimic din pret desi le au la vanzare din februarie cu pretul asta si de atunci masinile astea au mai facut kilometri....
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de cristi o'RAL »

asa stiu cei de la bavaria sa vanda masini... si cu service-ul sunt la fel :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
biza
Membru nou
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:01 pm

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de biza »

Probabil in final o sa o cumpar cu banii astia daca nu gasesc alta in stare ok si la un pret mai mic dar mi se pare cel putin ciudat sa scoti o masina la vanzare in februarie cu 5000 km si 20000 euro si in septembrie dupa ce ai mai facut 15000 km cu ea sa ceri tot 20000 euro...Normal era sa zica ok, lasam 500 - 700 euro, asa, de bun simt, nu sa ceri in continuare 20000 cand nu ai reusit sa vinzi acea masina in 8 luni si nici piata nu e de asa natura incat sa gasesti repede pe cineva care sa dea 20000 euro + TVA, adica 25000 pe un Mini second hand.

Cel putin mie mi s-a pus tare pata si sigur intr-o luna- doua o sa cumpar una desi stiu ca pierderea de la momentul vanzarii ma va ustura rau dar acum e singura masina din lume pe care intr-adevar mi o doresc :)
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de adrian »

Cu TVA deductibil pentru autoturisme este mai mult decat discutabil.Autobavaria SCHEISSE
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
biza
Membru nou
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:01 pm

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de biza »

adrian scrie:Cu TVA deductibil pentru autoturisme este mai mult decat discutabil.Autobavaria SCHEISSE
Nu am inteles?

Te referi la faptul ca ar putea sa lase mai mult din pret din moment ce masina s-a mai amortizat la ei in timpul asta, nu?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de adrian »

Ma refer la faptul ca TVA la autoturisme nu se deduce daca il cumperi pe firma, deci pretul este cel cu TVA, si platesti integral, nu recuperezi TVA.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
biza
Membru nou
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:01 pm

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de biza »

De cand nu se mai deduce TVA-ul la autoturisme?

Firma pe care vreau sa iau masina are cca 20 masini si......TVA-ul se deduce la toate :)
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de adrian »

biza scrie:De cand nu se mai deduce TVA-ul la autoturisme?

Firma pe care vreau sa iau masina are cca 20 masini si......TVA-ul se deduce la toate :)
Sper ca astia de la finante nu sunt logati pe forum.Da un serch pe google ca sa nu mai pierzi vremea cu povesti despre TVA.Firma daca deduce TVA pe autoturisme s-ar putea sa aibe sediul in strainatate.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns