Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de adrian »

SFAT!!!!!
Eu nu as cumpara-o.Prea multe nu se potrivesc,fara suparare s-ar putea sa fie un razboi prea mare pentru tine si sa vezi ca te-ai pacalit putin dupa ce ai dat banii.In 4 ani sunt prea putini km,si daca te duce la un dealer sa vezi istoricul uita-te bine pe ecran sa corespunda toate datele de identificare,iti poate arata orice alt istoric de service -chiar de la seria de sasiu care era data gresit-, poate sa pregateasca un istoric asa cum vrea vanzatorul daca sunt intelesi anterior.Verifica personal seria de sasiu la un service,este imposibil ca in 4 ani sa nu fi intrat macar o data , chiar in garantie pentru o interventie.Dupa km afisati inca nu a facut primul schimb de ulei, dar chiar si asa , trebuia schimbat in fiecare an cred-de asta nu sunt sigur-.
Trimite-mi noua serie de caroserie , cred ca pot sa-ti obtin un istoric de service.
Ultima oară modificat Mie Sep 26, 2012 2:31 pm de către adrian, modificat 1 dată în total.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
oreste
Viteza 2
Mesaje: 189
Membru din: Lun Mar 12, 2012 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de oreste »

Masina era la vanzare si in martie, cand imi cautam eu masina, era la 18000 Euro, si era inmatriculata cu nr B 66 UMI. Nu am fost foarte interesat de ea si nu pot sa iti dau prea multe detalii.
Oreste
If it works don't fix it
biza
Membru nou
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:01 pm

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de biza »

Nu am apucat sa notez seria noua pe care mi-a spus-o dealerul prin telefon pentru ca eram la volan cand l-am sunat. Dar probabil o vor m modifica pe autovit. Da, ai dreptate, nici mie nu mi se pare in regula numarul de km raportat la vechime dar nici nu ar fi exclus. Mai problematic mi se pare numarul de proprietari....doar teoretic stia fiecare la ce sa se astepte cand a cumparat-o si totusi au vandut-o foarte repede primii 2 si acum si al treilea. Am gasit pe un site numarul direct al proprietarului cel care a dus masina la dealerul asta si mi-a spus ca o are de 2 luni dar ca s-a "plictisit" de ea :)

Si mi-a mai spus ca are un chip si acum dezvolta 220 CP :)
E clar, m-a linistit, caut alta pentru ca nu-s genul cu tuning, chip-uri si alte chestii de genul.
mirceagsm
Viteza 3
Mesaje: 225
Membru din: Vin Aug 13, 2010 7:58 am
Localitate: bucuresti

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de mirceagsm »

ti-am zis ca aici nu ai ce sa gasesti.eu am vreo 3 abarth,dar tu vrei mini
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de cristi o'RAL »

MINI rulz!
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
mirceagsm
Viteza 3
Mesaje: 225
Membru din: Vin Aug 13, 2010 7:58 am
Localitate: bucuresti

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de mirceagsm »

esti doar subiectiv
biza
Membru nou
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:01 pm

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de biza »

mirceagsm scrie:ti-am zis ca aici nu ai ce sa gasesti.eu am vreo 3 abarth,dar tu vrei mini
Daca nu gasesc in maxim o luna ceva ce mi place sau daca cei de la Bavaria nu vor face un discount fff bun la un model de pe stoc nu-mi mai cumpar anul asta pentru ca anul viitor apare modelul nou si ar fi prea de tot sa dau atatia bani cu 2-3 luni inainte de modelul nou care, din ce am inteles de la dealer se va lansa in primavara.
biza
Membru nou
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:01 pm

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de biza »

Si ca sfat, pentru cine intentioneaza sa-si cumpere un Mini nou recomand, din experienta acestei luni in care am tot cautat, dealerul MOTOR AG din Pitesti, nu Bucurestiul. Cei din Pitesti au oferte mult mai bune si diferente de pret substantiale fata de Bavaria care, ori nu am stiut eu cum sa pun problema, ori nu sunt dispusi sa lase un euro din pretul cerut care oricum este foarte mare.

Pacat ca cei de la Motor Ag nu au nici un Cooper S pe stoc. Cei de la Bavaria au 5-6 bucati, unele si rulate si discountul la cele rulate este f mic.

Ca si exemplu, cei de la Motor Ag mi-au facut o oferta pentru un Cooper din 2012 cu 5000 km si pachetul de dotari chili (care cuprinde majoritatea dotarilor de care ai nevoie) + cutie steptronic 16000 euro + TVA ceea ce mi se pare un pret foarte bun pe cand cei de la Bavaria cer 20000 + TVA pentru un Cooper S din 2011 cu peste 20.000 km si problema este ca l-as fi luat daca domnisoara de acolo stia sa vanda dar a fost foarte categorica in a-mi comunica ca nu se face niciun discount suplimentar cand era de ajuns sa-mi lase 1000 euro din pret si cateva vorbe frumoase ca sa o cumpar dar nu a considerat ca merita sa se oboseasca, sa nu cumva sa piarda ea ceva din bonusul de vanzare.

Mai astept.......
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de cristi o'RAL »

mirceagsm scrie:esti doar subiectiv
cam care ar fi argumentele ca un fiat e mai bun decat un MINI? (daca discutam de aspect, sigur ca e vorba de subiectivitate)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
ALXege
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Vin Sep 21, 2012 6:41 pm

Re: Cumpar Mini Cooper S 2010 +

Mesaj de ALXege »

Ca sa nu facem topicul asta de CUMPARARE varza, propun sa facem un topic de versus intre Cooper S si 500 Abarth.
Personal, n-am condus decat Abarth-ul din cele 2, dar in versiunea EsseEsse mi s-a parut incredibil de fun! Ma rog, am condus si-un Clubman S, dar prea putin cat sa-mi formez o parere..
Mircea insa pare sa le fi condus indeajuns de mult pe amandoua, deci cred ca poate formula un punct de vedere obiectiv. Chiar as fi curios sa-l aflu :)
Scrie răspuns