Cumpar MINI R50 /Bucuresti

ionut.d
Membru nou
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 24, 2014 12:02 pm

Cumpar MINI R50 /Bucuresti

Mesaj de ionut.d »

Salutare si bine v am gasit. Sper sa nu fac prea multe greseli, avand in vedere ca este primul post pe acest forum.
Am cam mult intrebari si dileme, deoarece MINI nu este punctul meu forte, dar sper sa rezolv aceste probleme. Nu cred ca are rost sa deschid alte topicuri. Sa incep...

Cumpar MINI, 2002 -2004, kilometrii decenti, doar Bucuresti. Cred ca taxa este in jur de 200 si putin euro, dar ideal ar fii sa gasesc una cu taxa platita si nerecuperata. Vreau o masina corecta.
One sau Cooper ? Nu stiu, starea masinii si dotarile conteaza mai mult. Am citit ca diferentele dintre 90 si 116 cai o face doar softul. E corect ?
Am gasit un Cooper fabricat in Italia. Dar wikipedia spune ca se fac doar in Anglia.
Ce origini are acest motor (1.6i) ? In portofoliul celor de la BMW nu exista asa ceva. Diesel ul am vazut ca este de la Toyota.

Masina inainte de achizite vreau sa o duc intr un service care sa aiba ceva experienta cu aceasta marca. Recomandari ? Inca mai rasfoiesc forumul sa vad experientele voastre.

Buget... nu stiu. Pe siteuri am vazut ca pleaca de la 3700.
Cum am spus, nu vreau pomana, caut o masina corecta.
Va multumesc !
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cumpar MINI R50 /Bucuresti

Mesaj de adrian »

Salutare,
Fabrica este la Oxford, in Italia se executa la MINI numai modificarea kilometrilor reali de pe Odometru si revanzarea masinii in tarile romanesti si bulgaresti, insotite de poezia- a fost a unei fete cares-a maritat si a folosit-o doar sa mearga la piata si la liceu,cand s-a maritat sotul ia facut cadou un Ferrari si ea a renuntat la masina.
Diferenta intre One si Cooper este in primul rand de putere si apoi de ceva dotari in plus la modelul Cooper.Diferenta de putere este doar din soft.
Motorul nu are legatura cu BMW, este fabricat de Chrysler dupa specificatiile celor de la BMW.
La bugetul tau am vazut 31 de masini pe Autovit, majoritatea "primul proprietar, fara accident"(???????)-desigur traim intr-o tara libera,aici e clar.
Desigur la bugetul asta nu trebuia sa te astepti sa gasesti o scula perfecta,dar cu putin noroc si multa cascare de ochi, s-ar putea sa te alaturi fericitilor proprietari de MINI.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Luce
Viteza 6
Mesaje: 934
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cumpar MINI R50 /Bucuresti

Mesaj de Luce »

Sustin cele spuse de Adrian :D
Dar chiar Ferrari? :)))

Luce
Scrie răspuns