VAND MINI COOPER 2008 IEFTIN !!!

Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: VAND MINI COOPER 2008 IEFTIN !!!

Mesaj de alinabiancapop »

Daca nu are si sunet ciudat la motor (in sensul ca face ca un mic tractoras mai ales cand e motorul rece) probabil e doar sonda lambda. Sonda lambda "reactioneaza" sa zicem asa si daca ii dai benzina care nu ii place sau cu care nu e obisnuita, la MINI e foarte sensibila din acest punct de vedere, de asemenea daca in mod constant se umbla cu ea pe rosu cu benzina sonda lambda e data peste cap si nu mai da valori corecte, recomandabil e ca la 3 linii sa se alimenteze. Nu mai are sens sa spun ca daca se umbla cu ea subturata din nou nu ii place.
Ca mergi la BMW sau la alt service ideea e sa o pui pe o diagnoza performanta, gen Gutman sau altceva care iti da exact codul de eroare si explicatiile defectului.
Daca la rece e evident zgomotoasa atunci problema e pe distributie.

succes!

ps: pt piese dc vei avea nevoie la pret bun ti-l recomadam pe dan de la real oem http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic. ... 96&start=0
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
Avatar utilizator
turqu
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Joi Aug 26, 2010 1:00 pm
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: VAND MINI COOPER 2008 IEFTIN !!!

Mesaj de turqu »

pai a fost numai pe Plin , nu cred k am lasat vrodata sa fie pe rosu , tziam zis, doar cand am lasat la cineva mia adus pe rosu si era aprins si becu ala de la bord. Acu vedem. Merg la un service ceva si rezolv mersi mult de informatii oricum. Si na fost subturata niciodata stai kalma :))))
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: VAND MINI COOPER 2008 IEFTIN !!!

Mesaj de cristi o'RAL »

daca o duci la bavaria o sa te puna sa schimbi tot la ea... vrei sa-ti spun ce o sa iti zica?

- sonda lambda de schimbat
- clapeta de acceleratie arsa... trebuie schimbata
cost aprox. 20mil

daca te duci la o diagnoza serioasa cum zice alina, rezultatul va fi ca nu e nimic ars, sunt doar niste erori date de benzina si/sau stilul de condus, trebuie curatata probabil clapeta de acceleratie sa fii sigur ca nu se mai aprinde nimic - cost aprox. 2mil
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
turqu
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Joi Aug 26, 2010 1:00 pm
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: VAND MINI COOPER 2008 IEFTIN !!!

Mesaj de turqu »

perfect :) multumesc pt informatii :)
Avatar utilizator
turqu
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Joi Aug 26, 2010 1:00 pm
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: VAND MINI COOPER 2008 IEFTIN !!!

Mesaj de turqu »

Pret nou de criza 11.500 eur !!! - ps ce funny mi se par anunturile cu cuvantul "criza" in ele :)))

Referitor la intrebarea cu AUX - audio da are o intrare audio sub bord aux si vad si in meniu la cd player acea optiune.....

Deci am fost la un tester (mi au inchis becul ) si baieti mi au zis asa:

- ori este ceva la evacuare ....
- ori este de la cabluri scurt umblat ceva aiurea la ele
- ori inca ceva dar nu mai tin minte :)

Diagnostic dat de acel aparat.
Avatar utilizator
savudanielo
Viteza 2
Mesaje: 171
Membru din: Dum Dec 13, 2009 10:48 am
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: VAND MINI COOPER 2008 IEFTIN !!!

Mesaj de savudanielo »

cristi o'RAL scrie:daca o duci la bavaria o sa te puna sa schimbi tot la ea... vrei sa-ti spun ce o sa iti zica?

- sonda lambda de schimbat
- clapeta de acceleratie arsa... trebuie schimbata
cost aprox. 20mil

daca te duci la o diagnoza serioasa cum zice alina, rezultatul va fi ca nu e nimic ars, sunt doar niste erori date de benzina si/sau stilul de condus, trebuie curatata probabil clapeta de acceleratie sa fii sigur ca nu se mai aprinde nimic - cost aprox. 2mil

Mare dreptate mai ai!!!!!!
Eu am schimbat pe la bavaria de vreo 2000 lei si aceeiasi problema am avut-o.
Pana la urma s-a dovedit a fi o fisa impuscata - cost= 40 lei cu manopera cu tot.
Meritul este al celor de la BMW FILARET care m-au luminat.
Aproppo - pretul celor de la filaret la ORICE este mult mai mic.
Acelasi senzor care l-am scimbat la Bavaria cu 500 lei la Filaret este 200 sau 250 cu tot cu montaj.

BAFTA LA SERVICE!!! ITI TREBUIE
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: VAND MINI COOPER 2008 IEFTIN !!!

Mesaj de darksun »

savudanielo scrie:
cristi o'RAL scrie:daca o duci la bavaria o sa te puna sa schimbi tot la ea... vrei sa-ti spun ce o sa iti zica?

- sonda lambda de schimbat
- clapeta de acceleratie arsa... trebuie schimbata
cost aprox. 20mil

daca te duci la o diagnoza serioasa cum zice alina, rezultatul va fi ca nu e nimic ars, sunt doar niste erori date de benzina si/sau stilul de condus, trebuie curatata probabil clapeta de acceleratie sa fii sigur ca nu se mai aprinde nimic - cost aprox. 2mil

Mare dreptate mai ai!!!!!!
Eu am schimbat pe la bavaria de vreo 2000 lei si aceeiasi problema am avut-o.
Pana la urma s-a dovedit a fi o fisa impuscata - cost= 40 lei cu manopera cu tot.
Meritul este al celor de la BMW FILARET care m-au luminat.
Aproppo - pretul celor de la filaret la ORICE este mult mai mic.
Acelasi senzor care l-am scimbat la Bavaria cu 500 lei la Filaret este 200 sau 250 cu tot cu montaj.

BAFTA LA SERVICE!!! ITI TREBUIE


BMW Bavaria = tepari, huligani, neseriosi, spagari, panarame, hoti, scumposi, naspeti, terminati, smecherasi, rupti, nu va mai duceti folositi MHS sau total alt servis numai pe astia nu. :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
turqu
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Joi Aug 26, 2010 1:00 pm
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: VAND MINI COOPER 2008 IEFTIN !!!

Mesaj de turqu »

La Filaret cat costa o diagnosticare ? ca sa stiu exact cat ma costa ca s-ar putea sa ajung in Bucuresti sapt viitoare si sa ii fac masinutei un cadou de craciun :).
Scrie răspuns