Sunt disperat va rog frumos ajutor!

Avatar utilizator
Deheleanu Adrian
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mar 02, 2014 1:45 am
Localitate: Arad
Contact:

Sunt disperat va rog frumos ajutor!

Mesaj de Deheleanu Adrian »

Acum aprox 6 luni am achizitionat un Mini One 1.6 benzina 90 cp pe care l-am cumparat destul de ieftin 3300 Eu.Avea probleme estetice atit interioare cit si exterioare asa ca am hotarit revopsire exterioara totala, aerografiere,dungi, refacut tapiterie tavan, volan, schimbator, spalat tapiterie ,scimbat directie insemnind pivoti toti, bucsi toate, telescoape, discuri, placute , toate noi oem, toba sport Ulter, jante sport ultralegera 2013, cuciucuri noi dunlop runflat, si aici urmeaza nenoricirea am reconditionat caseta de directie care nu curgea avea doar o mica clancanitura ei si de atunci cei de la service au desfacut-o de 4 ori au pus chit de reparatie i-au facut tot felul de vraji si tot curge.
In final s-au hotarit sa imi cumpere una buna SH, zis si facut nu am mai montat-o la ei ci la un alt atelier mentionez ca nu am fost la reprezentanta dar cei care au schimbat caseta sunt ok lucreaza la Mercedes.
Dupa ce am montat caseta noua adica cea sh aceasta tot curge, ulei picura, am vazut caseta sh parea ok nu era cu ulei era curata.
E posibil sa fie vre-un furtun sau vre-un colier unde picura adica eu asa sper sau trebuie sa o duc la popa sa o exorcizeze ca deja am ajuns la capatul rabdarilor si banilor acum imi sta undeva la 7000 Eu masina si o caseta noua e aprox 500 Eu.
Nu mai am alocat acum asa o suma pt Mini :cry:
Ce sa fac dragii mei ?Nu mai pot de cind i-am luat masina sotiei mele tot prin service a fost si la vopsitori si etc nici nu ne-m bucurat de ea!
Mentionez ca sunt din Arad.
Atasez citeva poze pentru a vedea monstrul specific jantele noi inca nu sunt montate pt ca sunt cu cauciucuri de vara acum e echipata inca cu cele de iarna si jantele pe 15.
Fişiere ataşate
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
NIHIL IMPOSSIBILIS ERIT!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sunt disperat va rog frumos ajutor!

Mesaj de adrian »

Daca ar curge pe la cele 2 furtune care se conecteaza la caseta ar trebui sa se vada,nu?De obicei caseta curge pe la unul din capete din cauza uzurii bucsei de ghidare si a garniturilor.In principiu de la second nu se cumpara caseta de directie,elemente de suspensie, franare,directie,sunt uzate si nu prezinta nici o garantie.De fapt legea interzice assa ceva dar comerciantii trec peste asta.Solutia probabil ca este o caseta noua nu trebuie sa fie de la BMW,poate fi Spidan sau URW,in jur de 1500-1600Ron cu piesa veche la schimb.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Deheleanu Adrian
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mar 02, 2014 1:45 am
Localitate: Arad
Contact:

Re: Sunt disperat va rog frumos ajutor!

Mesaj de Deheleanu Adrian »

Inca nu stiu unde curge maine voi afla deoarece numai ieri a fost montata si azi am observat ca pierde lichid.Poate am noroc !sper in mod usuratic asa ceva la mine nu se intimpla :cry: niciodata dar poate e o conducta sau un colier maine revin cu detalii.Oricum as fi interesat cine sau ce e Spidan sau URW si de unde le pot lua la 1500-1600 lei.Poti te rog sa ma lamuresti un pic mai muuult deoarece nu prea inteleg.Multumesc frumos!Astept raspunsul.
NIHIL IMPOSSIBILIS ERIT!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sunt disperat va rog frumos ajutor!

Mesaj de adrian »

Spidan,URW sunt producatori aftermarket de piese directie, suspensie,URW stiu ca este producator olandez,Spidan este subsidiara GKN Germania.Cu seria de caroserie poti sa comanzi piesele la orice magazin mai rasarit de piese auto.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Deheleanu Adrian
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mar 02, 2014 1:45 am
Localitate: Arad
Contact:

Re: Sunt disperat va rog frumos ajutor!

Mesaj de Deheleanu Adrian »

Multumesc
NIHIL IMPOSSIBILIS ERIT!
Avatar utilizator
Deheleanu Adrian
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mar 02, 2014 1:45 am
Localitate: Arad
Contact:

Re: Sunt disperat va rog frumos ajutor!

Mesaj de Deheleanu Adrian »

Si in sfirsit respir cred ca usurat adica am schimbat caseta de la Mini-ul cel rau si am constatat ca iar curge ulei dar de aceasta data am plecat la BMW service Szeged Hu unde au gasit baietii in 5 min ca este vorba despre garnitura de la capacul de la culbutori care a fost aprox 50 de lei s-a schimbat in max 1 ora timp in care mi s-a pus gratuit la dispozitie o masina BMW seria 1 cu care am fost sa i-au un prinz unguresc copios de bun.
Cu tot cu manopera a fost undeva la 50 de Eu dar a meritat ca mi-au spalat si motorul si masina mi-au pus un odorizant special de Mini am primit o agenda,un calendar mic si unul mare ,un pix si acum totul este ok nu mai are SCURGERI de niciunde.
Tot pe aceasta cale anunt pe cei interesati ca am o caseta de directie de Mini buna in plus la vinzare.
Astept oferte .O dau la pret fara concurenta!
NIHIL IMPOSSIBILIS ERIT!
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt disperat va rog frumos ajutor!

Mesaj de io's »

Bai chiar nu mai exista mecanici buni in tara asta?
Ma bucur ca ai rezolvat problema
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sunt disperat va rog frumos ajutor!

Mesaj de razvan333 »

adrian scrie:Spidan,URW sunt producatori aftermarket de piese directie, suspensie,URW stiu ca este producator olandez,Spidan este subsidiara GKN Germania.Cu seria de caroserie poti sa comanzi piesele la orice magazin mai rasarit de piese auto.
Aveam o parere mai buna despre tine adi...habar nu ai ce e URW
Uite ce inseamna URW :mrgreen: :
Fişiere ataşate
image.jpg
image.jpg
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sunt disperat va rog frumos ajutor!

Mesaj de adrian »

Normal, URW este din Olanda,cred ca si AUDI este tot din Olanda. :lol: :lol: :lol: :lol:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Deheleanu Adrian
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mar 02, 2014 1:45 am
Localitate: Arad
Contact:

Re: Sunt disperat va rog frumos ajutor!

Mesaj de Deheleanu Adrian »

Imi pare rau ca nu ai o parere prea buna despre mine si sa stii ca voi plinge azi toata ziua in pumni din acest motiv:))) .Dar nu cred ca poti sa iti formezi o parere corecta despre o persoana pe care nu o cunosti aproape deloc ,intelegi? si faptul ca nu am auzit de URW si SPIDAN te rog sa ma scuzi eu nu folosesc aftermarket sunt prea sarac sa cumpar ceva scump si prost.Imi prezint public scuzele daca am pierdut ceva din vasta cultura automobilistica aftermarket.
Cu stima si maxima consideratie!
NIHIL IMPOSSIBILIS ERIT!
Scrie răspuns