Service Univers Bucuresti

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Service Univers Bucuresti

Mesaj de adrian »

Scuze am vazut mai tarziu manopera de 150 Ron,este inclusa si resetare interval service?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Service Univers Bucuresti

Mesaj de adrian »

Eu m-am edificat si cu pretul pe ora .Cf. normativ BMW-MINI,operatia trebuie sa dureze 0,33 ore.La 150 Ron toata treaba ,ora de manopera ar fi cam 450 Ron,adica105 Euro.Mai exact sunt 20 minute de lucru daca mecanicul se misca normal si nu-ti povesteste tot ce-i trece prin cap , ce masina buna ai sau ce gagica a vazut el aseara ,etc.
Nu postez asta din rautate dar as vrea sa le deschid putin mintea multora de pe forum cam cum este cu preturile in Romania.Acelasi lucru poti sa-l faci in Ro. si la un particular, dar si acolo iti ia 70-90 Ron,fara chitanta ,fara nimic,de fapt el lucreaza lejer cu minim 50 Euro/ora,
si un smecherica cu un garaj s-a scos numai daca are un client /zi de care profita.
Dragilor eu sunt in branse de 14 ani,costul meu de service/ora este de 46 Ron/ora(nu este service de turisme ci de utilaje de constructii) si am dotare de 3 ori mai multa decat orice service auto,dar desigur ca nu vreau sa amortizez o investitie in 2,3 ani ci in 15 ani,platesc personalul cu 2000Ron/luna,dar cumpar ulei 5W40 atentie mare 4,56 Euro/litru-adica 20 Ron/litru,nu cu 44 Ron/litru in care este inclus si 20% discount-oare Motul sa fie mai scump decat Mobil,Motorex ,Valvoline??
Ati retinut sper ca este vorba de COST/ORA,nu de tarif practicat.
Cat ar trebui sa adaug la costul pe ora ca sa ajung la tarifele orare de la service-urile auto din Romania,care pleaca de la 65 Ron/ ora-cel mai ieftin?Diferenta la minim este de 40%.
Informativ-in Germania exista asa numitul club 5%-fac parte firmele care fac 5% profit.Pentru ei este un titlu de mandrie sa faca parte din acest club.Propun pentru Romania infiintarea clubului 150%-sigur ar da pe afara de membri.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Service Univers Bucuresti

Mesaj de adrian »

Asta este manopera
Fişiere ataşate
Oill change service.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Service Univers Bucuresti

Mesaj de soferman »

Interesant. :idea:
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
serviceunivers
Membru nou
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iul 28, 2011 1:45 pm

Re: Service Univers Bucuresti

Mesaj de serviceunivers »

Nu uitati de concursul "Castiga un schimb de ulei MOTUL din partea Service Univers", mai multe detalii pe pagina noastra de facebook. http://goo.gl/oADYN
serviceunivers
Membru nou
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iul 28, 2011 1:45 pm

Re: Service Univers Bucuresti

Mesaj de serviceunivers »

adrian scrie:Eu m-am edificat si cu pretul pe ora .Cf. normativ BMW-MINI,operatia trebuie sa dureze 0,33 ore.La 150 Ron toata treaba ,ora de manopera ar fi cam 450 Ron,adica105 Euro.Mai exact sunt 20 minute de lucru daca mecanicul se misca normal si nu-ti povesteste tot ce-i trece prin cap , ce masina buna ai sau ce gagica a vazut el aseara ,etc.
Nu postez asta din rautate dar as vrea sa le deschid putin mintea multora de pe forum cam cum este cu preturile in Romania.Acelasi lucru poti sa-l faci in Ro. si la un particular, dar si acolo iti ia 70-90 Ron,fara chitanta ,fara nimic,de fapt el lucreaza lejer cu minim 50 Euro/ora,
si un smecherica cu un garaj s-a scos numai daca are un client /zi de care profita.
Dragilor eu sunt in branse de 14 ani,costul meu de service/ora este de 46 Ron/ora(nu este service de turisme ci de utilaje de constructii) si am dotare de 3 ori mai multa decat orice service auto,dar desigur ca nu vreau sa amortizez o investitie in 2,3 ani ci in 15 ani,platesc personalul cu 2000Ron/luna,dar cumpar ulei 5W40 atentie mare 4,56 Euro/litru-adica 20 Ron/litru,nu cu 44 Ron/litru in care este inclus si 20% discount-oare Motul sa fie mai scump decat Mobil,Motorex ,Valvoline??
Ati retinut sper ca este vorba de COST/ORA,nu de tarif practicat.
Cat ar trebui sa adaug la costul pe ora ca sa ajung la tarifele orare de la service-urile auto din Romania,care pleaca de la 65 Ron/ ora-cel mai ieftin?Diferenta la minim este de 40%.
Informativ-in Germania exista asa numitul club 5%-fac parte firmele care fac 5% profit.Pentru ei este un titlu de mandrie sa faca parte din acest club.Propun pentru Romania infiintarea clubului 150%-sigur ar da pe afara de membri.
Adrian in primul rand iti multumim fiindca ai studiat cu atentie oferta. In al doilea rand pozitia pe care o ai fiind in "branse" am impresia ca te face mai mult subiectiv decat obiectiv. In al doilea rand incerci sa dovedesti ceva cu niste argumente care la prima vedere par pertinente, dar nu si la nivel de detaliu.
In fiecare saptamana primim solicitari de la mai dotatele service-uri de mai sus pentru planari de chiulase, rectificari, alezari si alte prelucrari mecanice chiar si pentru utilaje de constructii. Te asteptam cu cea mai mare placere la service unde iti oferim un tur pentru a te convinge singur. Poti studia echipamentele si serviciile aici:
http://www.serviceunivers.ro/site/index ... &Itemid=71
http://www.serviceunivers.ro/site/index ... &Itemid=27

In al doilea rand nu cred ca este cazul sa comparam Motul cu orice alt produs low-budget. Daca facem asta, eu personal (nu ca reprezentat al unui service), sunt de parere ca discutia este gresita din start. Pretul Motul este stabilit de catre oficialii Motul, iar reducerea de 20% se aplica de la pretul de lista. Oferim Motul clientilor nostri deoarece chiar credem cu sinceritate ca este cea mai buna si fiabila solutie pe termen lung pentru ei si masinile lor. Asta sper ca indica clar ca nu ne multumim cu un produs mai ieftin sau de calitate indoielnica cu care am putea face usor un profit mai mare, ci alegem un produs de calitate si cu traditie. Pentru a face acest produs mai acesibil oferim aceasta reducere de 20%, repet de la pretul de lista.

In al treilea rand ai fi putut studia lista noastra de clienti. Companii cu flote mari care au ales sa lucreze cu ServiceUnivers deoarece ofera cel mai bun raport pret/calitate, ofera garantie asupra lucrariilor si este capabil sa rezolve orice probleme cu seriozitate si in timp util. Te ajut si cu acesta lista pe care o poti studia aici: http://www.serviceunivers.ro/site/index ... &Itemid=58

Avand in vedere ca ti-am explicat si atins toate punctele din mesajul initial, o sa mai precizez doar ca echipa ServiceUnivers, adica mecanicii si angajatii nostrii sunt aceleasi persoane care prepara si asigura asistenta pentru masinile campioane din Campionatul National de Viteza in Coasta. Sper ca asta sa edifice si asupra cunostintelor si expertizelor umane din cadrul service-ului.

Iti doresc o zi buna si te astept oricand vei vrea sa vizitezi service-ul sau vei avea o problema de rezolvat.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Service Univers Bucuresti

Mesaj de cristi o'RAL »

eu personal am folosit MOTUL 300V Competition la sfatul regretatului Andronic si pot spune ca am fost foarte incantat de rezultate, doar pretul destul de ridicat m-a facut sa renunt (mi-as dori sa am bani sa pun 300V Competition toata viata)... dar nu despre calitatea uleiului sau serviciilor era discutia.

intrebarea, formulata altfel, era simpla: care este pretul pe ora de manopera in service-ul dvs daca un banal schimb de ulei, care conform normelor se calculeaza la 0,33h, costa la dvs 150ron.

multumesc
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Service Univers Bucuresti

Mesaj de adrian »

Multumesc de raspuns.
Nu imi permit sub nici o forma sa fac aprecieri referitoare la calitatea serviciilor oferite de firma dv.,cred ca sunteti in top fara discutie,stiu cine sunteti si este clar sunteti buni.
Am comentat doar preturile la ulei si manopera.Monopera am argumentat-o si nu ati raspuns.
Voi argumenta si pretul uleiului.
Oferiti Motul 8100X-cess 5W50 la pretul de 44 Ron/litru
Caracteristici
ACEA A3/B3/B4
API SL/CF
W502 00/505 00
MB 229.3

Exemplul uleiului meu

Motorex SP-X 5W40
ACEA A3/B4, C3, API SM/ CF, BMW LL-04, VW 502 00/ 505 00, 505 01, PORSCHE A40, Ford WSS-M2C917A, MB-Approval 229.31, Renault RN0700, RN0710
Daca suntem in branse ,stim amandoi cine este MOTUL si cine este MOTOREX(ELVETIA),deci fraza cu "low budget"nu-si are rostul consider ca nu am citit eu bine.
Ca sa nu fie dubii atasez o factura de achizitie la uleiul Motorex SP-X-5W40,pret ATENTIE-20,7 Ron(TVA inclus)litrul.Mai spun doar ca clasificarea API este mai slaba la Motul-API SL/CF fata de API SM/CF la Motorex,norma Mercedes la MOTOREX este superioara-229.31, fata de 229.3 la MOTUL
Desigur este problema dv. ca achizitionati lubrefianti la preturi mari,dar cum eu de pe acest forum vreau sa ajut membrii am crezut ca este binevenit sa stie cat mai multi "ce si cum",apreciez pe cei care vad ceva deosebit in comunitatea MINI din Romania ,pentru cei care vor doar sa faca afaceri le urez "spor in ramura" si as dori sa vedem ca vor cu adevarat sa faca ceva pentru noi,nu sa vada doar un segment de piata la fel ca oricare altul.

http://www.motorex.com/File/automotive_2011(2).pdf
http://www.motul-romania.ro/default.asp ... sub=24&b=1
Motorex oil.JPG
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Service Univers Bucuresti

Mesaj de soferman »

:o :shock: , din pacate iar trebuie sa ma repet, INTERESANT ;)
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
serviceunivers
Membru nou
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iul 28, 2011 1:45 pm

Re: Service Univers Bucuresti

Mesaj de serviceunivers »

Stimate domnule Adrian,

Am studiat din nou problema de la inceput. Aparent nu aveti nici un interes pentru acest thread decat contestarea unor sume sau servicii.

Nu am raspuns la manopera? Pai cand ati reusit sa luati normarea din acel program, sunt oarecum convins ca stiati ca timpul de executie se refera la: schimbat ulei + schimbat filtre. Respectiv 20 de minute. Suma precizata pentru manopera din partea service-ului nostru se refera la: revizie. Iar la service-ul nostru revizia nu inseamna schimbarea uleiului si filtrelor masinii. Revizia se refera la verificarea mecanica a masinii: de la starea placutelor si discuriilor de frana, functionalitatea etrierilor, verificarea nivelului fluidelor, verificarea integritatii trenului de rulare si ale partilor componente acestuia. Daca considerati acesta un serviciu de 20 de minute, in mod logic este parerea dumneavoastra proprie si personala. Daca vreti sa aveti totusi o parere pertinenta dupa cum am zis, va astept la orice moment ca vizitator sau client al Service Univers.

Revenind la Motorex. Nu am introdus Motorex in nici o categorie. Nu este de datoria mea sa certific sau compar lubrifianti. Tot ce pot sa spun este ca am ales Motul dupa ce am tinut cont de toate criteriile si mai ales de raportul pret/calitate. Nici macar nu o sa incerc sa va conving de nimic, fiindca stiu de la inceput ca nu voi reusi. Noi folosim Motul, dumneavoastra folositi termenul de "uleiul meu" pentru Motorex cea ce din start va face oarecum subiectiv.

Pentru a va face punctul de vedere mai bine inteles imi atasati o factura cu pret de achizitie (probabil de la importator/distribuitor). Din ce vad este o factura in care se achizitioneaza 4 bidoane a cate 59 de litrii de lubrifiant. Adica 236 de litrii de lubrifiant. Nu doresc sa fac din nou nici o comparatie legata de ulei, dar din cate stiu tehnica de vanzare de cantitate mai mare pret mai mic se aplica oriunde nu? Pana acum sincer nu am intalnit nici o masina marca Mini care sa necesite o asemenea cantitate la o singura revizie. Si nici nu facem revizii cu Motorex. Dupa cum am zis folosim Motul, tocmai pentru a mentine un standard inalt de calitate si satisfactie pentru clientii nostrii.
Scrie răspuns