caut sa cumpar mini 2004+

Aici gasiti discutii si anunturi mai vechi
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: caut sa cumpar mini 2004+

Mesaj de io's »

astazi am vizionat un cooper din 2004 de care am ramas placut impresionat, are ceva dotari printre care scaune incalzite . clima automata, trapa panoramica, volan multifuntional cu cruise si poate ca mai sunt cateva care nu mi-au ramas in minte. masina are aproape 90k km cat se poate de reali, adusa din .de cu acte si carte service , servisarea continuind sa se faca la AB astfel masina are istoric complet de unde am dedus ca acei km sunt reali. masina e de departe cea mai ingrijita din cate am vazut pana acum cu km incepand de la 30k pana la 90k . nu prezinta urme de uzura, merge impecabil, practic masina nu-si arata varsta si km. nu am avut ce sa-i reprosez in afara catorva zgarieturi minore ca deh... traim intr-o tara populata iin majoritatea de maimute si de oameni care nu respecta propietatea altcuiva..

2 probleme ma retin sa o cumpar:

1 pretul este putin mai mare decat am alocat eu dar asat nu ar fi cea mai mare problema, sa zicem ca as putea sa ma strofoc de inca cateva sute...
2.data fabricatiei de 06/2004 cxeea ce inseamna ca are cv midland ceea ce nu prea imi convine, poate daca avea mai putini km nu ma stresa asa tare..
..si hai sa zicem ca ar mai fi o prbm: trebuie sa-si dea si nevasta-mea acordul pt ca pt ea vrea sa o cumpar (dar nici asta nu e decisiv, pana la urma eu imi dau seama de starea tehnica a masinii)


ce ma sfatuiti in legatura cu cutia midland?

daca (sa presupunem) intr-un viitor apropiat se strica, se poate inlocui cu una getrag pt modelele dupa 07/2004?

repet inca o data, masina merge impecabil (in limitele performantelor unui cooper) , nu se aud zgomote suspecte de nicaieri,
cutia intra ft bine in viteze (am inteles ca nu e regula, se poate sctrica oriocand?) nu agat nimic, ambreiajul tine ca un ambreiaj normal, chiar cel mai bine din ce am testat pana acum, deci practic daca scria ca in bord sunt 40-50k km erau sanse mari sa cred.


astept un sfat.

mersi.
Ultima oară modificat Mar Mai 11, 2010 12:16 pm de către io's, modificat 1 dată în total.
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: caut sa cumpar mini 2004+

Mesaj de darksun »

Eu cand am atras atentia ce midland , a fost doar atentionare sa nu trageti de ea. Sotia dumitale este racer ? Merge tare cu masina ? Eu nu cred. Deci o sa te tina pana la adanci batraneti cutia. Ma repet, ca sa ma fac bine inteles. CUTIA MIDLAND ARE PROBLEME DOAR IN CAZURI IN CARE SE MERGE FOARTE FOARTE DUR CU MASINA SI MAI ALES PE CIRCUIT UNDE SE FAC SCHIMBURI LA 7000+ RPM. Cutia te va tine bine mersi fara probleme la o utilizare normala. (aici nu vb batraneste, poti sa calci masina in voie). Cutia midland nu a fost facuta sa fie trasa de ea. Ai aceleasi sanse sa-ti pice o cutie de megane sau de VW Golf, daca dai in masina. Mai toate probleme au fost mai ales la americani care au in weekend track day, se duceau cu cooper-ele pe circuit dadeau in ele pana nu mai puteau si normal ca raman fara cutie. NU este o cutie de forjat, este o cutie de mers decent.

Sper ca m-am facut inteles, ca vad ca multi au prins fobie de cutia asta. :lol: :lol:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: caut sa cumpar mini 2004+

Mesaj de io's »

anuntul NU mai este valabil

azi am intrat in posesia unui cooper/2003

am sa fac topic in forumul dedicat dar dupa o sedinta foto :)

deocamdata cateva poze facute la repezeala cu telefonul

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: caut sa cumpar mini 2004+

Mesaj de alinabiancapop »

eee.....asa da :D FELICITARI!!!!!!!!
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: caut sa cumpar mini 2004+

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Felicitari :D vrem mai multe detalii la sectiunea dedicata ei. :D
Imagine
Încuiat