Sfat achizitie mini!

Aici gasiti discutii si anunturi mai vechi
Ionut
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 3:38 pm

Re: Sfat achizitie mini!

Mesaj de Ionut »

Inca nu am reusit sa-mi cumpar un mini, dar am o noua dilema..
Mini Cooper sau Mini One?
Sunt la acelasi pret, si difera doar putin optiunile si cateva elemente exterioare. Ce m-ar interesa cel mai mult, exista vreo diferenta de consum intre cele 2? am inteles ca un Cooper consuma in jur de 10. Un One pe unde se situeaza?
In plus ar mai fi un Cooper tunat la 150 de cai.. cam ce consum ar putea sa aiba? si ce impact poate avea tunning-ul (banuiesc ca doar chip) asupra motorului?
Daca stiti pe cineva care vinde un Cooper sau One cu 6000E nu uitati sa-l indrumati spre acest forum. Sunt hotarat sa-l iau :D, bineinteles daca e intr-o stare buna.
PS: Aparuse un mini one din 2002 cu 75000km.. dar s-a dat intr-o ora.. Am sunat a doua zi si era dat.. asa ca se pare ca sunt destul de cautate Mini. In plus am inceput sa vad o gramada pe strazi.. Sau poate sunt eu mai atent la ele, dar parca acum un an nu erau atatea...
Anyway, sper sa-mi prezint si eu masinuta cat mai curand pe forum sau sa vin la o intalnire Mini :D.
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mini!

Mesaj de darksun »

Salut,

In primul rand singura diferenta intre MINI Cooper si ONE este softul de la motor. Unul are teoretic 90 de cai si unu 116 cai, desi motorul este acelasi. Ia oricare dintre ele, care are mai multe dotari, an mai bun si KM mai putini.

Consumul la o astfel de masina este cam 10 - 11 in oras si cam 7 - 8 afara. Depinde mult si de stilul de mers.

Cooper de 150 de cai nu prea cred. Maxim cat poti sa scoti din Cooepr cu soft este 132 de cai. Daca mai are ceva modificari ma motor (ax cu came sport etc) atunci poate da 150 de cai.

Felicitari pentru alegere! :mrgreen:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: Sfat achizitie mini!

Mesaj de mok »

mini cooper
(am avut mini one)
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Sfat achizitie mini!

Mesaj de alinabiancapop »

Ionut scrie:Mersi mult de sfaturi. Nu ma asteptam sa primesc vreun mesaj atat de repede, avand in vedere ca este un forum destul de micut. Ma bucur sa aflu ca are astfel de utilizatori.
Super util raspunsul. Ma voi uita la tot ce ai zis, deja fac o lista :D. M-am mai uitat si la topicul de probleme des intalnite la mini.
Inca o intrebare, singura data cand m-am urcat intr-un mini a fost la un salon auto.. atunci mi-a parut ok spatiul soferului.. Am 1.83 / 70kg. Vor mai avea loc si pasagerii din spate?
Anyway, mai astept pareri legate de probleme care apar la mini, si bineinteles daca stiti un alt loc in care as putea sa gasesc, in afara de autovit? (momentan nu e nimic convenabil)
A adus cineva de pe forum mini din afara?
Inca o intrebare. Eu as vrea cooper, dar sunt curios daca diferentele de performanta in timpul condusului sunt majore fata de mini one. (la 0-100km e diferenta de o secunda doar..)
eu mi-am adus acum o saptamana un Mini Cooper S din Germania. preturile sunt incomparabile cu cele de la noi, iar calitatea mult superioara tinand cont ca este o masina rigida iar ei au drumuri bune nu ca noi. daca vrei mai multe detalii da-mi mesaj pe privat
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
Ionut
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 3:38 pm

Re: Sfat achizitie mini!

Mesaj de Ionut »

Maine ma duc sa-l vad pe asta: http://www2.autovit.ro/masini/mini/cooper/
singura problema ar fi km, dar kit-ul de cooper s si trapa cred ca vor compensa, mai ales ca nu e o masina pe care o sa vreau sa o dau prea curand :D
Bineinteles astept si parerile voastre.
@AlinaBiancaPop: ai PM!
Ionut
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 3:38 pm

Re: Sfat achizitie mini!

Mesaj de Ionut »

alinabiancapop scrie:
Ionut scrie:Mersi mult de sfaturi. Nu ma asteptam sa primesc vreun mesaj atat de repede, avand in vedere ca este un forum destul de micut. Ma bucur sa aflu ca are astfel de utilizatori.
Super util raspunsul. Ma voi uita la tot ce ai zis, deja fac o lista :D. M-am mai uitat si la topicul de probleme des intalnite la mini.
Inca o intrebare, singura data cand m-am urcat intr-un mini a fost la un salon auto.. atunci mi-a parut ok spatiul soferului.. Am 1.83 / 70kg. Vor mai avea loc si pasagerii din spate?
Anyway, mai astept pareri legate de probleme care apar la mini, si bineinteles daca stiti un alt loc in care as putea sa gasesc, in afara de autovit? (momentan nu e nimic convenabil)
A adus cineva de pe forum mini din afara?
Inca o intrebare. Eu as vrea cooper, dar sunt curios daca diferentele de performanta in timpul condusului sunt majore fata de mini one. (la 0-100km e diferenta de o secunda doar..)
eu mi-am adus acum o saptamana un Mini Cooper S din Germania. preturile sunt incomparabile cu cele de la noi, iar calitatea mult superioara tinand cont ca este o masina rigida iar ei au drumuri bune nu ca noi. daca vrei mai multe detalii da-mi mesaj pe privat
majoritatea celor care se vand la noi sunt oricum aduse de putin timp, de obicei in scopul de a fi revandute. cei care le vand cumparate direct din reprezentanta de aici le dau cu cel putin 20% mai mult.
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mini!

Mesaj de darksun »

Ionut din pacate nu merge link-ul. Sa fi atent si sa testezi absolut totul pe masina.
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: Sfat achizitie mini!

Mesaj de mok »

Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mini!

Mesaj de darksun »

Arata sooper!
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Ionut
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 3:38 pm

Re: Sfat achizitie mini!

Mesaj de Ionut »

cea gasita de mok era, doar ca s-a dat. Azi trebuia sa o vad, aseara s-a dat. E a doua care se da fix cu o zi inainte sa ajung la ea. Toata lumea vrea mini se pare... eh.. nu ma grabesc neaparat, dar daca vedeti vreun anunt de mini prin oras, nu uitati de mine. Pana una alta mai duc si niste tratative de adus din afara, dar nici pe afara nu am gasit cine stie ce momentan... still searchin...
De Mini One-ul asta ce ziceti? http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?I ... dex.php%3F (Mini One 2003 97000 km, dar e trecut la cooper :) )
Scrie răspuns