AJUTOR PROBLEMA LA SERVO

Cosminautomobile
Membru nou
Mesaje: 7
Membru din: Joi Dec 01, 2011 8:33 am

AJUTOR PROBLEMA LA SERVO

Mesaj de Cosminautomobile »

SALUT TUTUROR
AS VREA SA MA AJUTATI CU O PROBLEMA PE CARE SINCER NU AM MAI INTANLIT O PANA ACUM
LA MINI COOPER UL PE CARE L AM CUMPARAT DE CURAND,AN FABR 2002 MOTOR 1.6 BENZINA DE 116 CP,SE AUDE POMPA SERVO CONTINUU,ADICA BAZAIE C AM TARE SI MI SE PARE CA SERVO ESTE MAI GREU.POMPA CRED CA FUNCTIONEAZA PENTRU CA SERVO MERGE CAT DE CAT DAR NU ATAT DE USOR CUM AR TREBUI.CE MA SFATUITI SA FAC?TREBUIE SA SCHIMB POMPA DE SERVO?AM RIDICAT MASINA PE RAMPA SI CAND SUNT CU FATA SPRE POMPA SERVO,BAZAITUL SE AUDE MAI TARE DIN CAPACUL DIN DREAPTA AL POMPEI,REPET EU SUNT CU FATA LA POMPA.
SUGESTII DE LA CINEVA CARE A TRECUT PRIN ASTA???
Ultima oară modificat Joi Dec 08, 2011 1:19 am de către Vali Iovi-Stere, modificat 1 dată în total.
Motiv: Te rugam nu mai scrie cu ''CAPS LOCK''!
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: AJUTOR PROBLEMA LA SERVO

Mesaj de razvan333 »

Fii fericit, toate bazaie :D .Daca bazaie, inseamna ca functioneaza perfect, sa-ti faci probleme in momentul cand nu mai bazaie, de-abia atunci nu mai ai servo :mrgreen:Daca vrei facem schimb, ti-o dau pe a mea, care nu mai bazaie :D
PS:pe tine nu te oboseste sa scrii cu majuscule? mi ai spart ochii, scrie si tu normal :twisted:
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Cosminautomobile
Membru nou
Mesaje: 7
Membru din: Joi Dec 01, 2011 8:33 am

Re: AJUTOR PROBLEMA LA SERVO

Mesaj de Cosminautomobile »

Imi cer scuze pentru scris,poate ca nu sunt obisnuit eu dar sincer se aude prea tare bazaitul pompei si ma indoiesc ca asa de grea este directia. :shock: :shock: :shock:
Avatar utilizator
boddo
Viteza 6
Mesaje: 522
Membru din: Mar Sep 21, 2010 1:37 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: AJUTOR PROBLEMA LA SERVO

Mesaj de boddo »

cand am cumparat-o pe a mea acum 1 an jumate aveam aceeasi problema.. eram super stresat ca bazaie tare pompa si directia este grea.. abia acum 2-3 luni a picat servo si atunci s-a oprit din bazait..Cea noua bazaie putin mai incet dar ca mie personal mi se pare ca mergea mai usor volanul cu cea veche.. ti se aude mai tare intr-o parte a pompei pentru ca acolo este partea electrica.. nu are rost sa ti-o schimbi pana nu pica.. o sa simti cand pica pentru ca o sa iei de volan cu 2 maini..
Eenie, MINI , miney , mo lover
Luce
Viteza 6
Mesaje: 934
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: AJUTOR PROBLEMA LA SERVO

Mesaj de Luce »

Eu pot spune din experienta ca pompa la masina mea bazaia atat de tare incat se auzea din casa si volanul mergea greu in comparatie cu alte masini.
Am schimbat pompa saptamana trecuta cu una nou nouta BMW si ghici ce ... bazaie :lol:
Sigur bazaie foarte foarte putin abia daca o mai auzi cu putin zgomot pe afara si nu se mai aude aproape deloc... insa volanul merge la fel de greu :!:

MINI e o masina aparte... mie imi place cum se simte volanul... mi se pare ca sunt mai in control pe curbe.

Sfatul meu... nu da 2500 lei pe geam pentru ca-ti bazaie pompa foarte tare... pentru ca in afara de un bazait mult mai putin derajant o sa fie la fel.
Sigur asta daca nu esti speriat ca ramai fara servo in curbe ca na... am si eu piticii mei pe creier :lol: :lol: :lol: baietii stiu :D

Luce
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: AJUTOR PROBLEMA LA SERVO

Mesaj de razvan333 »

Eu m-am obisnuit cu ea asa...pana si nevasta-mea o poate conduce destul de usor, chiar fara servo volanul se misca la fel de usor, sau la fel de greu ca si cu servo...asa ca investitia nu merita..."baietii stie"....Luce :lol:
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Cosminautomobile
Membru nou
Mesaje: 7
Membru din: Joi Dec 01, 2011 8:33 am

Re: AJUTOR PROBLEMA LA SERVO

Mesaj de Cosminautomobile »

Multumesc mult pentru sfaturi,eu ma temeam ca se poate intampla ceva mult mai grav daca bazaie asa tare,sa nu ramana volanul blocat sau altceva.Daca e doar bazaitul atunci o sa ascult sfaturile voastre si n o sa schimb pompa.
:D :D :D Va multumesc mult de tot.
Avatar utilizator
boddo
Viteza 6
Mesaje: 522
Membru din: Mar Sep 21, 2010 1:37 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: AJUTOR PROBLEMA LA SERVO

Mesaj de boddo »

eu am schimbat pompa si nu era defecta.. se oxidase un papuc si nu mai facea bine contact.. acum e curatata interior/exterior si sta pe balcon.. am dat comanda si de perii sa le schimb dar inca nu au ajuns..
Eenie, MINI , miney , mo lover
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AJUTOR PROBLEMA LA SERVO

Mesaj de cristi o'RAL »

daca vrei totusi sa faci ceva ca sa nu ti se para ca n-ai facut nimic, schimba lichidul de servo.
daca masina e din 2002, chiar daca a mai fost schimbat intre timp (nu putea sa fie schimbat mai mult de o data) tot ar fi cazul sa il schimbi. daca e foarte murdar si pompa merge greu din cauza asta sigur o sa observi diferenta cu lichidul nou.
masina noastra e din decembrie 2002 si nu am schimbat pompa niciodata (avem 138.000km), am scapat in 2009-2010 doar cu schimbatul lichidului cand pompa dadea rateuri si din cand in cand pica de tot (cand era foarte greu sa conduci fara servo... mergea in hopuri, nu stiai la urmatoarea curba daca va merge sau nu, ma lua prin surprindere :lol: )
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
remus_sclemby
Viteza 1
Mesaje: 50
Membru din: Joi Dec 30, 2010 9:13 pm
Localitate: avezzano, Italy
Contact:

Re: AJUTOR PROBLEMA LA SERVO

Mesaj de remus_sclemby »

Si la mine bazaie ... si la taote miniurile ... si eu am crezut k sa stricat la inceput, k si volanu merge el mai greu, nu e ca la alte masini .. ... dar e fain, mam obijnuit ... chiar imi place bazaitu ala acuma :)))
Scrie răspuns