MINI Hunt

Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

MINI Hunt

Mesaj de SpOOk »

Salutare tuturor. Ma voi alatura si eu in cel mai scurt timp comunitatii insa am nevoie de putin ajutor inainte.

Am gasit un Cooper S in Napoli la un pret foarte bun si nu am pe nimeni care sa il vada. Daca cunoasteti pe cineva care sta in Napoli sau in vecinatate si ar putea sa arunce o privire la masina as fi vesnic recunoscator (cu un bax de bere bineinteles si costul deplasarii)
Daca ma poate ajuta cineva o sa ii trimit PM cu datele de contact ale vanzatorului.

Multumesc si sper ca n-am sarit calul cu rugamintea mea.
Bogdan
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
remus_sclemby
Viteza 1
Mesaje: 50
Membru din: Joi Dec 30, 2010 9:13 pm
Localitate: avezzano, Italy
Contact:

Re: Locuieste cineva pe langa Napoli?

Mesaj de remus_sclemby »

eu stau laga roma ... dar daca zici k ai gasit masina in napoli ... laso balta ... is sanse foarte mici k sa fie in regula ...
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Locuieste cineva pe langa Napoli?

Mesaj de io's »

parerea mea: evita sa iei masina din italia :mrgreen:
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Locuieste cineva pe langa Napoli?

Mesaj de cristi o'RAL »

si eu sunt de aceeasi parere... mai bine iei din romania :D
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Locuieste cineva pe langa Napoli?

Mesaj de SpOOk »

Da, sunt constient care sunt riscurile achizitionarii unei masini din italia. Sunt mai "latini" ca noi, dar ies mai ieftin si sunt cateva zone din tara unde am amici care se pot duce sa vada masina si pana la urma daca arata bine si are actele in regula ce ma intereseaza ce limba vorbea fostul proprietar. Am gasit si prin austria vreo 2. Sunt in cautari momentan, va mai tin la curent daca vreti, poate va mai dati cu parerea.
Peace,
Spk
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Locuieste cineva pe langa Napoli?

Mesaj de adrian »

Fereste-te de italieni mai ales daca masina este vanduta de un dealer de second-hand.Eu am testat 2 VW Golf si un Mercedes E 320 luate din Italia si toate aveau kilometrajul fals.Daca vrei din Austria stai de vorba cu dealerul si vezi daca are accent strain,rusii,polonezii,sarbii,turcii,arabii sunt tepari,de obicei clientii lor sunt din Ro si Bg.
La nemti legea este mai aspra,nu prea se baga la km.,dar cumpara de la un dealer neamt,nu de alta natie.Cel mai sigur de la o persoana privata ,sa fie primul proprietar.
Cele mai sigure Mini sunt din Ro.,asa cum ti-au spus colegii,poti sa vezi rapid un istoric de service.Preturile mici nu sunt cele mai castigatoare.Iti spun asta din experienta,au am umblat ceva pe dincolo dupa masini ,cel mai bun vanzator de Mini dincolo de granita este cuplul tanar casatorit care asteapta un copil si a realizat ca nu prea are loc de carucior in portbagaj,Germania ,Olanda, Franta,Romania.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Locuieste cineva pe langa Napoli?

Mesaj de SpOOk »

adrian scrie:Fereste-te de italieni mai ales daca masina este vanduta de un dealer de second-hand.Eu am testat 2 VW Golf si un Mercedes E 320 luate din Italia si toate aveau kilometrajul fals.Daca vrei din Austria stai de vorba cu dealerul si vezi daca are accent strain,rusii,polonezii,sarbii,turcii,arabii sunt tepari,de obicei clientii lor sunt din Ro si Bg.
La nemti legea este mai aspra,nu prea se baga la km.,dar cumpara de la un dealer neamt,nu de alta natie.Cel mai sigur de la o persoana privata ,sa fie primul proprietar.
Cele mai sigure Mini sunt din Ro.,asa cum ti-au spus colegii,poti sa vezi rapid un istoric de service.Preturile mici nu sunt cele mai castigatoare.Iti spun asta din experienta,au am umblat ceva pe dincolo dupa masini ,cel mai bun vanzator de Mini dincolo de granita este cuplul tanar casatorit care asteapta un copil si a realizat ca nu prea are loc de carucior in portbagaj,Germania ,Olanda, Franta,Romania.
Multumesc de sfat. Ai foarte mare dreptate in cele spuse de tine. M-am documentat si eu si e plina si germania de turcafleti pusi pe tzepe. Eu momentan sunt in cautare si studiez toate posibilitatile. Chiar nu vreau sa ma grabesc si sa gasesc oferta cea mai buna. Din motivul asta mi-am si facut cont si am stat mult si bine si am citit cam tot ce era de spus despre modelul care ma intereseaza.

In legatura cu cumparatul de masini din ro, nu stiu ce sa zic. Spuneai de verificatul istoricului? am citit chiar la voi pe forum ca sunt oameni care pot pune usor niste stampile de la bmw pe acte. Inainte de cooper s, ma orientasem la un focus st 170 si am gasit niste tepari atat de prosti incat nu au fost in stare sa isi stearga vechile anunturi de dinainte sa dea kilometrajul inapoi, dar in fine, dam in alte discutii. Am adus vorba de italia ca am vazut una cu pret atractiv si profilul vanzatorului chiar parea ok (exact ce ziceai si tu despre tineri care au nevoie de o masina de familie), insa ati spus voi si mi-au mai spus prieteni sa ma feresc de sudul italiei.

Oricum, cert este ca eu imi caut un cooper s r53 (2002-2006), nu ma intereseaza dotarile (trapa, clima, piele), ma intereseaza sa aiba cat mai multe componente originale(jante, evacuare, motor, etc) si bugetul este unul studentesc sa zicem ;) asa ca daca aveti vre-un pont ceva, sunteti invitatii mei.

Si mai am o intrebare. Un ax cardanic pt un cooper s din 2003 cat ma duce, impreuna cu inlocuirea lui (o intrebare orientativa)

Vaya con Dios,
Bogdan
Ultima oară modificat Mar Ian 17, 2012 7:01 pm de către SpOOk, modificat de 2 ori în total.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
boddo
Viteza 6
Mesaje: 522
Membru din: Mar Sep 21, 2010 1:37 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Locuieste cineva pe langa Napoli?

Mesaj de boddo »

ax cardanic pentru MINI? asta nu se foloseste la RWD ?
Eenie, MINI , miney , mo lover
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Locuieste cineva pe langa Napoli?

Mesaj de SpOOk »

Doamne, am scris ax cardanic :lol: Imi cer scuze, ma refeream la axul cu came.

LE: De asemenea, as ruga un administrator/moderator sa modifice titlul in "MINI Hunt" intrucat titlul prezent nu mai e relevant pentru discutie. (daca pot sa fac eu asta, imi cer scuze, dar nu vad unde)
Multumesc!
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: MINI Hunt

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Done! :D
Imagine
Scrie răspuns