HELP CASCO!!!

Avatar utilizator
MyFirst
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Lun Mar 05, 2012 11:02 pm
Localitate: Cluj-Napoca

HELP CASCO!!!

Mesaj de MyFirst »

Salutare!
Am si eu o rugaminte... aveti careva casco pe Mini Cooper S din 2004? Nedumerirea este de fapt suma la care v-a fost asigurata masina. Am decis sa imi fac casco, dar valorile asigurate sunt o bataie de joc. Suma maxima a fost de 7200 euro cu prima de 1200/an... mi se pare foarte mult de platit, pentru o suma mica asigurata.
Multumesc!
I don't drive too fast, I fly too low!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: HELP CASCO!!!

Mesaj de adrian »

R 50 Cooper din 2004, platesc lunar 30 Euro, dupa 4 ani consecutiv de contract fara daune la Asirom.
Deci este o manarie mare acolo, contractele de Casco se incheie in general cu 5% suma anuala din valoarea masinii tale.Deci 5% din 7200=360Euro/12=30 Euro pe luna ,exact cat platesc eu,probabil ca avem aceeasi valoare calculata la masina.
Cauta alt aigurator si negociaza contractul la sange. Daca nu ma crezi,iti trimit o copie dupa contract,sa vezi ce este acolo.Dar atentie, eu am scos clauza de furt-Mini Cooper nu se fura in Romania,am lasat numai vandalizarea. Vezi ca aici este un discount f. mare.
Arata-i magarului care ti-a facut oferta contractul asta sa-i vina mintile in cap.Jumatate din cascaval il ia agentul de asigurare.Ai vazut bine suma anuala de platit-292,5Euro
scan.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MyFirst
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Lun Mar 05, 2012 11:02 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: HELP CASCO!!!

Mesaj de MyFirst »

Multumesc de info. Nu inteleg oricum de ce nu se poate asigura la mai mult, avand multe in plus fata de s-ul de baza... De ce companii ar trebui sa ma feresc? Cum sunt cei de la Asirom? Platesc la timp, te lasa sa faci in regie proprie, cum se procedeaza? Multumesc!
I don't drive too fast, I fly too low!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: HELP CASCO!!!

Mesaj de adrian »

MyFirst scrie:Multumesc de info. Nu inteleg oricum de ce nu se poate asigura la mai mult, avand multe in plus fata de s-ul de baza... De ce companii ar trebui sa ma feresc? Cum sunt cei de la Asirom? Platesc la timp, te lasa sa faci in regie proprie, cum se procedeaza? Multumesc!
Nu te inteleg m8,prima data te plangi ca platesti prea mult(stii ca suma de plata este % din valoarea de catalog a masinii).Deci vei fi despagubit in caz de doamne fereste la un procent mare din suma de 7200 in caz de dauna totala.Pe de alta parte cat crezi ca valoreaza astazi un Cooper S din 2004?Nu te intreb cat ai dat pe el , te intreb cu cat poti sa-l vinzi daca te hotarasti.Masina ta se vinde cu 7000-7500Euro, nici un ban mai mult,si asta intr-o zi buna cu soare.Deci cotatia este corecta.Tu trebuie sa te lupti pentru o prima cat mai mica.Vezi ca baietii de la asigurari au un catalog al lor in care sunt cotate toate masinile din lumea asta functie de o groaza de criterii.Eu la Cooper din 2004 am cotatie de 7972 Euro, dar asta pentru ca sunt un client vechi,si am adus masina in fiecare an la vizionare la asigurator.
Vezi ca totusi Asirom si Tiriac platesc totusi fara probleme.Aia cu regie proprie nu merita,iti spun din proprie experienta,nu vei primi aceeasi suma pe care o primeste un service(manopera in regie proprie este de 45 Ron,orice garaj din tabla ondulata cere 60-70 Ron/h).Si ce sa faci in regie proprie la un Mini ,ca belelele sunt de obicei la caroserie,doar nu te apuci sa-i dai un glet si o mana cu trafaletul. :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MyFirst
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Lun Mar 05, 2012 11:02 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: HELP CASCO!!!

Mesaj de MyFirst »

Am inteles cum se calculeaza valoarea dar in momentul asta nu cred ca valoarea de piata este de max 7500 euro. Masina este mult peste un cooper s clasic, de aceea eram dezamagit oarecum de suma mica asigurata. Tocmai am primit o noua oferta de la asirom... 8300 euro cu prima de 500/an, dar am programat o intalnire la sediu pt maine ca sa negocem suma in functie de dotari si riscuri asigurate. Voi opta si eu pentru avarii fara furt, daca tot nu se fura Mini.
I don't drive too fast, I fly too low!
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HELP CASCO!!!

Mesaj de io's »

nu inteleg.. parca vrei s-o vinzi? sau si asta e un motiv ? :mrgreen:
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
MyFirst
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Lun Mar 05, 2012 11:02 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: HELP CASCO!!!

Mesaj de MyFirst »

Masina este de vanzare in continuare... Dar pana se vine trebuie sa ma protejez cumva de toate evenimentele nedorite. Nu odata am gasit masina zgariata in parcare, este anotimpul parbrizelor sparte si a ciobiturilor din capota... Nu vreau sa profit de pe urma casco-ului dar e mai bine sa fie acolo. :mrgreen:
I don't drive too fast, I fly too low!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: HELP CASCO!!!

Mesaj de adrian »

Vezi ca franciza este de 100 Euro,adica ciupituri,zgarieturi ,jumatate de parbriz le platesti din leafa,nu-ti face iluzii,asiguratorii sunt niste serpi veninosi.Pun pariu ca n-ai rabdare sa citesti contractul ala jegos pe 6 pagini scrise litere cat rahatul de musca.Bafta mare,ai nevoie,eu am avut de-a face cu peste 40 de daune la firma,am scapat de asta de un an si sunt fericit.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MyFirst
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Lun Mar 05, 2012 11:02 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: HELP CASCO!!!

Mesaj de MyFirst »

Am gasit rabdarea sa citesc clauzele si anexele, chit ca ma dor ochii acum. Intelegerea a fost fara franciza, deci sper sa scap de ea. Am frachiza doar la furt total, dar nu va fi cazul. Inca nu sunt sigur daca voi face o polita sau nu, trebuie sa pun bine in balanta + si -...
I don't drive too fast, I fly too low!
Avatar utilizator
alexcir
Membru nou
Mesaje: 19
Membru din: Mar Mai 17, 2011 5:13 pm
Localitate: Bucuresti

Re: HELP CASCO!!!

Mesaj de alexcir »

Incearca la Groupama sau Platinum. Sunt platitori,iar la groupama eu am Suma Asigurata = 17 789 euro si Prima de Asigurare = 691.17 euro, Fara franciza.
Scrie răspuns