Intrebari privind achizitia unui R53

Alex-T
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 19, 2014 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de Alex-T »

Buna seara, sunt nou pe forum, acesta este primul meu post. Ma numesc Alex, sunt din Bucuresti si sunt in cautare de o masina sport. Am cateva variante printre care se numara si un Mini Cooper S model R53 din 2005. Am dat peste anunturi cu Mini pe internet si pur si simplu mi-a ramas in cap piticania asta de masina. Am cautat pe forumuri BMW si am dat de voi MyMini.ro, am citit cateva postari, iar concluzia mea este ca proprietarii de Mini sunt multumiti de masinile lor fapt care mi-a starnit si mai mult curiozitatea. Am cateva intrebari pentru dvs. care ma vor ajuta la achizitie:

1. Din ce am citit, motorasul acesta aparent mic este destul de nervos. Insa va intreb cum sta cu fiabilitatea si intretinerea ? Problemele acestui motoras care sunt ? La un condus sportiv acesta rezista ? Ma refer la simplul fapt ca este vorba de un motor mic 1.6 supraalimentat la 170cp. Majoritatea au probleme serioase de fiabilitate. Ma sperie si faptul ca am citit ca este un motor conceput de Peugeot, care mie unul mi se pare o marca foarte proasta de automobile.

2. Care sunt problemele la modelul R53 ? La ce sa ma astept sa pice ca sa zic asa ? Aici excludem problemele legate de motor si vorbim de restul masinii.

3. Modelele echipate cu navigatie, va intreb daca aceasta functioneaza si in Romania ca sa stiu daca sa ma arunc la masinile echipate cu navigatie sau cele fara navigatie ?

4. Cum este tinuta de drum ? Intr-un review prezentat de Fifth Gear masina se prezinta cu o suspensie rigida, exact cum mi-ar place mie, bine inchegata, rotile dispuse in cele mai indepartate colturi ale masinii pentru a-i conferi stabilitate etc. Este adevarat ?

5. Cum se descurca la capitolul performante in comparatie cu alti rivali ? Sa zicem vs. VW Golf GTI / Ford Focus ST / BMW 325i

6. Pe langa Cooper S am gasit si varianta echipata cu kit-ul John Cooper Works. Se merita sa iau asa ceva sau sa raman la varianta Cooper S nemodificata ?

7. Piese pentru aceasta masinuta se gasesc la dezmembrari ? Motor, caroserie, suspensie cam tot ce se poate ?

Am mai citit topicuri similare dar parca tot nu m-am lamurit si am tinut neaparat sa ma exprim in propriile cuvinte. Imi cer scuze daca este stresant sa tot repeti un topic dar vreau sa imi aleg masina potrivita si am nevoie de ajutor. Va multumesc !
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de adrian »

Doar cateva:
R53 are motor fabricat de Chrysler ,motorul de Peugeot a aparut la R56
Motorul este facut dupa moda americana cu Supercharger Eaton.
Cu Golf GTI MK7 ramane in urma cam o lungime, bate 325i E90 la 2 lungimi, cu Ford ST e mai greu ,asta joaca in alta liga.Se poate insa compara mai corect cu Clio RS, Fiat 500 Abarth,etc.
JCW, e varful ,asta se poate bate cu ST-ul.
Dar oare merita sa te bati?,ca stalpii si pomii asta asteapta.
La dezmembrari putin cam greu adica mai nimic, nu e Opel Astra,Golf MarkIV,Audi,Skoda.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de razvan333 »

Salut, bine ai venit.
Alegerea e buna ca sa zic asa. Adrian a zis bine, motorul este de Chrysler, pana in 2006, destul de gurmand, daca nu te intelegi bine cu consumul.Masina are personalitate si te face sa treci peste problemele de fiabilitate, care exista poate mai mult ca la alta marca.Fiind vorba de un S care este o masina sportiva, trebuie sa ai grija ce alegi: masinile sportive sunt alergate si e o loterie, nu stii peste ce dai :mrgreen:
Tinuta de drum este excelenta, ai senzatia ca se lipeste de asfalt, poate si din cauza ca pozitia la volan e foarte joasa, suspensia e rigida intr-adevar, in Bucuresti cel mai mult ma enerveaza cand trec peste speed-bumpere, dar te obisnuiesti :P
Inchipuie-ti ca eu am fost super-nemultumit de R50(colegii sunt martori), l-am vandut, dar dupa 1 an jumate mi-am luat din nou MINI...si cred ca asta spune totul :D
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Alex-T
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 19, 2014 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de Alex-T »

@ adrian: Multumesc de raspus. Da intr-adevar daca nu pot controla o masina care stie sa alerge inevitabil ajung intr-un stalp, Doamne Fereste! sa speram ca va fi totul in regula. Era doar o curiozitate deoarece cam acele masini sunt celelalte optiuni care le am Golf V GTI, Focus ST MK2, BMW E46 325xi. Insa cum am zis acest Mini parca ma atrage mai mult. Ma bucur sa aud ca motorasul e Chrysler ma linisteste. Imi pare rau insa de faptul ca se gasesc greu piese, nu se stie cand voi avea nevoie de una de alta.

@ razvan333: Multumesc de raspuns. Consumul ne descurcam noi, eu merg pe permiza ca un consum bogat este compensat de ceea ce ofera mootrul. Adica mie nu mi-ar conveni sa am consum mare la un motor cu o putere sa zicem 105cp, nu-mi ofera nimic interesant, dar acesta cu cei 170cp il voi ierta daca va manca mult. Am citit tot aici pe forum cum ca Mini starneste pasiuni.

Intrebare: Cat de spatios este portbagajul ? Se poate sa ma vad cu unul dintre membrii sa-mi arate si mie portbagajul sa-mi fac o idee ? Nu am vazut niciunul in realitate. Am in plan sa ii montez un sistem audio de competitie ( tocmai de aceea aleg R53 in loc de R56 deoarece la R56 radio-ul este mult mai bine integrat in bord si dificil de inlocuit cu unul aftermarket ) si am un subwoofer cam maricel nu stiu cum va incapea in portbagaj incinta lui si am nevoie sa vad mai intai spatiul disponibil.

Ce mai vreau sa adaug legat de alegerea masinii si de faptul ca mai toate sunt alergate. Vreau sa merg in Germania sa o cumpar si am gasit modele din 2005 usor lovite dar la care airbagurile nu s-au declansat. Un prieten detine un service auto deci as avea la cine sa le repar dar ma ingrijioreaza lipsa pieselor din dezmembrari. Am gasit pana acum 2 Mini Cooper S: primul lovit in bot afectate bara, grila, capota, faruri si are navigatie ( de aceea va rog sa-mi spuneti daca functioneaza navigatia Mini in Romania am auzit ca s-ar putea sa nu mearga fapt pentru care imi este inutila ), iar al doilea este mai usor lovit in sensul ca are un far spart si oala pe interior sparta si cateva trimuri de pe buza aripii lipsa, in rest este ok dar aceasta in locul navigatiei are cadranul acela mare ( 4 ceasuri mici care indica benzina, temperatura apa, temperatura ulei si presiune compresor ) care dintre ele ma sfatuiti sa le iau avand in vedere problema navigatiei ? De asemenea este posibil sa fie defecte airbagurile de nu s-au declansat ? Loviturile aparent au fost destul de puternice si normal trebuia sa declanseze.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de adrian »

Atentie mare la masini accidentate,daca un dealer o vinde lovita are un singur motiv,costul reparatiei este prea mare si masina reparata se va vinde in pierdere,solutia este vanzarea ei lovita ,nu risca nimic,transfera pierderea cumparatorului care o repara si se alege cu pierderea.La reparatie mai ai o problema,piesele aftermarket sunt putine si de calitate slaba.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de cristi o'RAL »

bine ai venit!

poate ajuta Luce cu o poza cu portbagajul lui, 2/3 e ocupat cu subwoofer.

eu zic ca e de preferat sa iei o masina fix cu ce vrei tu pe ea, orice adaugare s-ar putea sa te duca in modificari pe la instalatia electrica si resoftari de diverse calculatoare care s-ar putea sa te coste cat nu face.
cel putin cu navigatia am inteles ca e destul de complicat, adrian te poate lamuri mai bine.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Alex-T
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 19, 2014 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de Alex-T »

Am inteles. Pai mari daune nu au acele masini ce e de inlocuit la cea cu navigatie sunt capota, farurile, bara, grila si radiatoru ca a fost lovita in bot si ridicata capota. La cel de-al doilea Mini are o atingere usoara in dreapta fata respectiv, plastic far spart, capota usor sifonata mai degraba infundata la fel si aripa si ornamentele de plastic de la buza aripii sectiunea dinspre usa este zburata si pe interior o bucata din fata de la oala rotii este zburata, este aceea din spatele farului cand se inchide capota atat. Nu gasesc aceste elemente noi sau la dezmembrari ? Alta intrebare pana la urma navigatia nu merge in RO nu-i asa ?
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de razvan333 »

Boze nu ai sa ne edificam si noi un pic? Gasesti ceva piese pe la dezmembrari, mai greu, dar se gasesc. Ce nu gasesti, avem aici pe forum useri care comercializeaza piese.
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Alex-T
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 19, 2014 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de Alex-T »

Ba da am si poze. Primul Mini cel de culoare neagra este modelul fara navigatie si cu daune usoare despre care vorbeam mai sus, iar Mini albastru este modelul echipat cu navigatie si mai lovit in bot tot despre care vorbeam mai sus un pic. Deci care din ele ziceti ca este recuperabil ?
Fişiere ataşate
$_27 (7).JPG
$_27 (6).JPG
$_27 (5).JPG
$_27 (4).JPG
$_27 (3).JPG
$_27 (2).JPG
$_27 (1).JPG
$_27.JPG
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de razvan333 »

Ala albastru e babardit bine, ciudat ca nu i au sarit baloanele. Cel negru, pun pariu ca are si lonjeronul afectat.
Eu am trecut printr o experienta similara cu o Toyota, baietii stiu mai bine, povestea e aici pe forum, lovita usor, ziceai ca e intreaga, am luat o ieftin, am zis ca fac masina din ea, dar dupa 4 luni de chin, m am declarat invins si am vandut o :evil:
E bataie de cap..daca erau lovite pe laterale sau in spate mai ziceam, dar asa e cam riscant....sfatul meu ar fi sa iei una intreaga.
Dar, e doar parerea mea, tu faci cum vrei ;)
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Scrie răspuns