Intrebari privind achizitia unui R53

Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de cristi o'RAL »

din cauza asta eu as alege-o pe cea lovita in fata, pare luata mai mult in capota decat in bara, rotile si lonjeroanele par sa nu fie afectate.
oricum MINI are intre lonjeroane o traversa foarte solida din aluminiu, aia se indoaie prima daca lovitura e grava, si lonjeroanele scapa.
in pozele astea nu pare ca s-ar fi ajuns la traversa respectiva daca bara arata asa.

dar, si eu ca si razvan, as lua una intreaga, tu faci cum vrei.

am gasit piese aftermarket la baietii de pe forum la preturi rezonabile cand am luat un caine pe sub roata, cost undeva in jur de 1500ron cu tot cu vopsit bara, fara manopera de montaj (le-am pus singur). desi nu pare f mare lucru cand vezi poza, in spate era sparta contra-aripa de plastic, si cea mai scumpa piesa, "front-panel" din plastic, care e practic tot botul din spatele barii si a radiatoarelor, o piesa in care vin prinse si proiectoarele din bara (cea pe care e eticheta galbena cu ventilatorul).
Fişiere ataşate
IMG1441.jpg
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de razvan333 »

M-am uitat mai bine...sigur ala negru are lonjeronu bulit, ceva nu arata bine acolo :|
Fişiere ataşate
$_27%20(5).JPG
$_27%20(5).JPG (55.74 KiB) Vizualizat de 6207 ori
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Alex-T
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 19, 2014 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de Alex-T »

Deci ala negru pica. Ala albastru ar avea mai multe chestii de inlocuit printre care si radiatorul ca din poza pare indoit. Tot nu m-ati lamurit cu navigatia ma obsedeaza la fel de mult ca orice alt detaliu la masina. Functioneaza in Romania ? Eu am auzit ca merge in tot restul Europei mai putin la noi. Daca nu merge eu practic dau bani degeaba pe ea ca sa stea de decor.
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de razvan333 »

Alex, habar nu avem...da-o incolo de navigatie, eu nu am navigatie la nici o masina si nici nu simt nevoia...chiar ai nevoie de ea, sau de o masina buna, functionala?
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de cristi o'RAL »

nu stiu, n-am navigatie, nu m-a interesat sa vad daca merge la altii (meggy parca are), si nici nu mi se pare o necesitate, mi se pare mai practica o navigatie portabila.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de cristi o'RAL »

mie nu mi se pare ca se vede ceva deosebit la lonjeronul ala, daca masina merge drept la proba (masina aia ar trebui sa functioneze fara probleme la ce dauna are), totul e ok. dar fiind o lovitura in zona rotii, sansele sa fie ceva belit sunt mai mari, chiar daca nu pare acolo (poate sa fie belit ceva la prinderile/bucsele basculei, etc).
e greu sa judeci o masina din poze.

PS: pe de alta parte, MINI e o masina destul de zdravana la articulatii, eu n-am schimbat nici o bucsa in 110.000km, doar un pivot, un capat de bara si bieletele.
nici nu da semne ca trebuiesc schimbate. iar in gropi si canale dau fara mila... am vazut ca se poate :)
cand am trecut peste cainele ala (destul de bine facut) cu vreo 110km/h, masina a mers perfect drept, fara nici o abatere, fara sa traga in nici un fel dupa aia.
n-am umblat la reparatie la nimic legat de roata, iar la revizie, la cateva luni dupa, nu se vedea nici o urma de defect.
Ultima oară modificat Mie Feb 26, 2014 9:49 pm de către cristi o'RAL, modificat 1 dată în total.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de razvan333 »

Alex, la o cautare rapida uite ce am gasit. http://www.autovit.ro/mini-cooper-s-C32207320.html ..e aici, aproape si poti sa o verifici foarte usor...nu sa ne uitam la niste poze si sa ne dam cu presupusu ;)
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Alex-T
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 19, 2014 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de Alex-T »

@ razvan: Normal ca ma intereseaza mai mult masina doar ca aia albasta trosnita in bot care v-am prezentat-o are navigatie si daca nu functioneaza atunci eu ce fac cu ea o tin de decor ? Din Romania incerc sa evit sa mai cumpar masini deoarece am luat o teapa odata si nu mai vreau sa se repete de aceea apelez la vecinii nemti care sunt cinstiti.

@cristi: Ma bucur sa aud ca macar la articulatii Mini este o masina la care nu trebuiesc schimbate foarte des. Mai ales la stilul meu de condus care din cand in cand din neatentie mai iau cate o groapa si imi blestem zilele cand ma gandesc ca va trebui sa dau bani din buzunar sa inlocuiesc toata articulatia.
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de razvan333 »

Masina din link vad ca are ceva stampile in carte de la Bavaria, asa ca e foarte simplu de verificat. Mitul masinilor din Germania s a destramat demult zic eu...tepe sunt si in Germania garla. Tocmai ce mi am luat MINI adus de acolo...are doar prima stampila in carte...mai departe...liniste totala :roll:
Mergi si ia de acolo daca te coafeaza mai mult...dar ia una intreaga macar.
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Intrebari privind achizitia unui R53

Mesaj de adrian »

Retine un lucru:vecinii nemti sunt cinstiti daca firma lor reprezinta un brand gen VW,Opel,BMW,etc.Multi propeitari de parcuri auto second sunt turci,rusi,polonezi,care au doar clienti din Est.Cei din Vitan sunt niste inocenti pe langa ei.Daca ei vand o masina accidentata inseamna ca nu merita reparata,coafata si revanduta.Daca asta ar fi insemnat un castig pentru ei de doar 100Euro,masina era de mult reparata ,buzele facute si vanduta.Nu te amagi ,cunosc Germania destul de bine,acolo sunt rechinii,aici la noi doar guvizii.Te sfatuiesc sa nu cumperi o masina lovita care nu primeste TUV decat daca vrei sa o dezmembrezi,daca incerci sa o repari ai sa plangi .Initial si eu am vrut sa fac asta si omologul meu din Germania a fost sa vada 2 masini usor lovite(in poze)Omul de meserie,mi-a facut lista de piese.Am renuntat imediat.Nu face greseala sa confunzi MINI cu Opel,Renault,masina este foarte bine construita la standart BMW,piese foarte bune dar scumpe,majoritatea nu au producator aftermarket.Chiar daca nu pare,MINI joaca in alta liga decat Renault,Peugeot,VW,Opel.De obicei o masina lovita frontal isi arata defectele doar dupa demontare.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns