115/70 14 roata rezerva !!!

tzambrick
Viteza 1
Mesaje: 95
Membru din: Vin Oct 24, 2014 10:19 pm
Localitate: craiova

115/70 14 roata rezerva !!!

Mesaj de tzambrick »

Salut...o intrebare...dimensiunea 115 70 14 la o rotita de rezerva ...merge pt MINI al meu??. Este adevarat ar teebui pe 15 dar nu gasesc niciunde...si intr o saptamana trebuie sa venim acasa pt sarbatorile de iarna!!..prin urmare..rotita de care va povestec este de la un fiat punto... ar merge nu am apucat sa o vad pe viu decat pe un site ...este in 4 prezoane 4x100 mai mult nu stiu...momentan am 195 55 16 de iarna normale...fara roata debrezerva nu pot pleca la drum !!! MULTUMESC astept pareri :roll:
It's a mini so???still remain's the best!!!!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: 115/70 14 roata rezerva !!!

Mesaj de adrian »

O fi ea 4x100, dar se potriveste si la butuc???ma refer la gaura centrala a jantei, daca la Punto este mai mica ,nu e buna.
Daca ai anvelope bune de iarna,nu ai de ce sa-ti faci griji,eventual cumpara un spray din acela Tyre repair spray, si ia-ti un compresor de aer la 12V , este foarte ieftin, gasesti pe toate drumurile si te-ai descurcat usor in caz de pana, doar daca tai anvelopa e mai nasol.
Uite si o femeie face fata la asa lucrare.
tyre-foam-spray_3102214b.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: 115/70 14 roata rezerva !!!

Mesaj de Sharpe »

sustin cele spuse de Adrian...........
am MINI-ul din 2005 fara roata de rezerva si singura pana am facut-o in 2014 pe rotile de 17
.......ghost...
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 115/70 14 roata rezerva !!!

Mesaj de io's »

roata de rezerva e SFANTA !!! :mrgreen:
..mai ales in romania ;)
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 115/70 14 roata rezerva !!!

Mesaj de cristi o'RAL »

eu am citit undeva (nu mai stiu daca in manualul din kitul de pana MINI) ca dupa ce pui spuma aia in cauciuc si ajungi la destinatie, cam trebuie sa inlocuiesti cauciucul, pentru ca spuma aia n-o mai scoti din el. asta inteleg ca ar fi varianta cu un fel de spuma poliuretanica.

stiam ca exista si niste sprayuri cu un fel de zeama care atunci cand se invarte roata gaseste porul/intepatura, iese pe acolo din cauciuc si izoleaza... dar nu e un astfel de spray in kit-ul MINI, nu cred ca e asa nici cel din benzinarii. asta ar fi varianta in care cauciucul se poate utiliza in continuare.

oricum, din 2010 de cand merg fara RF (vara/iarna), n-am facut nici o pana. singura facuta a fost prin 2009 cu RF pe 16.
doamne ajuta! :D
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
tzambrick
Viteza 1
Mesaje: 95
Membru din: Vin Oct 24, 2014 10:19 pm
Localitate: craiova

Re: 115/70 14 roata rezerva !!!

Mesaj de tzambrick »

Dragilor...am facut rost de rotita de rezerva...din fericire am gasit o noua la uo firma de demolari...era un cooper si avea si tot sistemul de prindere original...pe care din pacate nu l am luat pt ca la mine nu are loc sub masina din cauza bateriei care se gaseste acolo...sunt pregatit de drum...varianta am montat bari...cu mici improvizatii de prindere dar cu succes...MINI uta e pregatita pt Italia Romania(CRaiova)...Doamne ajuta La multi ani de pe acum!!!
It's a mini so???still remain's the best!!!!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: 115/70 14 roata rezerva !!!

Mesaj de adrian »

Drum bun!!!
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
tzambrick
Viteza 1
Mesaje: 95
Membru din: Vin Oct 24, 2014 10:19 pm
Localitate: craiova

Re: 115/70 14 roata rezerva !!!

Mesaj de tzambrick »

Multumesc!!!
It's a mini so???still remain's the best!!!!
Alex.ion
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Joi Apr 09, 2015 7:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: 115/70 14 roata rezerva !!!

Mesaj de Alex.ion »

Eu am kit de reparatie cu lichid care se introduce in cauciuc ... sper sa nu fie nevoie de el vreodata.. apropo a reparat cineva roata ? Daca da cat de eficient este?
Mini Cooper 2004) 1.6 116cp
Scrie răspuns