Cum pun USB la R50?

Avatar utilizator
Stefantirca
Membru nou
Mesaje: 34
Membru din: Mar Ian 20, 2015 10:00 pm
Localitate: Bucuresti

Cum pun USB la R50?

Mesaj de Stefantirca »

Salutare !!
De ceva vreme CD player-ul meu a inceput aa oboseasca si nu mai pot asculta o melodie de la inceput la sfarsit.Cum as putea sa ii pun o intrare USB.Nu mai am rabdare sa scriu cd-uri.am scris 100 pana acum.stie cineva un electrician sau un dispozitiv ceva care sa imi permita conexiune USB?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cum pun USB la R50?

Mesaj de adrian »

Pot sa te ajut numai cu intrare Aux.in,citeste topicul aici:
http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic. ... +in#p49336
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum pun USB la R50?

Mesaj de SpOOk »

Sau poti incerca asa ceva: http://carsystems.ro/interfata-integrar ... y-100.html
Eu il am de aproape 1 an si ma declar multumit. Il am conectat la ipod si nu mai am nevoie de altceva. Imi functioneaza si comenzile de la volan. Este si o versiune cu Bluetooth. Te mai uiti pe la ei.
Este foarte buna si solutia lui Adrian, dar eu nu sunt de acord cu intrarea aux din 2 motive:
1. Ti se duce bateria la player si daca ramai fara -> radio
2. Toata lumea vrea sa bage o melodie de la telefon la mine in masina :lol:
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cum pun USB la R50?

Mesaj de adrian »

SpOOk scrie:Sau poti incerca asa ceva: http://carsystems.ro/interfata-integrar ... y-100.html
Eu il am de aproape 1 an si ma declar multumit. Il am conectat la ipod si nu mai am nevoie de altceva. Imi functioneaza si comenzile de la volan. Este si o versiune cu Bluetooth. Te mai uiti pe la ei.
Este foarte buna si solutia lui Adrian, dar eu nu sunt de acord cu intrarea aux din 2 motive:
1. Ti se duce bateria la player si daca ramai fara -> radio
2. Toata lumea vrea sa bage o melodie de la telefon la mine in masina :lol:
Sa inteleg ca Ipod-ul tau nu merge pe baterie(acumulator)?????????
Sa inteleg ca nimeni nu poate baga o melodie din Ipod-ul lui sau din telefon la tine in masina??
Intrarea aux in postata de mine este o chestie practica si mai ales Low cost, la 140Euro cat este Gateway100 am nevoie de un moment de gandire, nu mai zic de Gateway 300 la peste 200Euro.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Stefantirca
Membru nou
Mesaje: 34
Membru din: Mar Ian 20, 2015 10:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum pun USB la R50?

Mesaj de Stefantirca »

Multumesc Adrian,buna treaba asta si cred ca se rezolva cu mai putin de 50 de lei.nu am
Putea sa facem cumva si in loc de aux sa iasa un usb mama?
Spook ce zici tu acolo e tare dar e al dracu' de scump...cu toate ca nu as inlocui playerul original pt nimic in lume, la banii aia iti iei un super media player zic eu...si ALPINE ca sa fie tot din familie.
Cred ca o sa incerc varianta lui Adrian.
Ms baieti !!!
Avatar utilizator
Stefantirca
Membru nou
Mesaje: 34
Membru din: Mar Ian 20, 2015 10:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum pun USB la R50?

Mesaj de Stefantirca »

Tocmai am gasit ceva bun si destul de ieftin zic eu.
http://pages.ebay.com/link/?nav=item.vi ... 1466464828
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum pun USB la R50?

Mesaj de SpOOk »

Ba da, Adrian, ipodul meu este ca oricare alt player mp3 lumesc, cu baterie, dar acesta este conectat prin cablu dock la adaptorul Dension si, evident, nu se mai descarca.
Poate baga muzica oricine detine un device compatibil cu tipul de conector pe care il folosesc eu - a fost o gluma aceea, in sensul ca este mult mai facil sa conectezi orice device la un cablu aux decat la o mufa de la apple. La vechea masina aveam cablu aux si m-am intalnit cu aceste 2 probleme - de aceea am vrut sa le expun ca si sfat.

Si pentru a concluziona, omul a intrebat de solutii pentru o intrare USB si am incercat sa ii ofer o solutie testata de mine - bugetul nu a fost mentionat. Stiu ca in banii astia imi luam un mp3 player cu bluetooth si mai stiu eu ce, dar am preferat sa pastrez unitatea originala, precum si aspectul.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
Stefantirca
Membru nou
Mesaje: 34
Membru din: Mar Ian 20, 2015 10:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum pun USB la R50?

Mesaj de Stefantirca »

adrian scrie:Pot sa te ajut numai cu intrare Aux.in,citeste topicul aici:
http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic. ... +in#p49336
Adrian ma poti ajuta cu un raspuns te rog?
La cablul acesta pot sa pun direct mufa jack .Normal ar trebui sa mearga nu?
Sau e mai bine sa pun mufa mama?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cum pun USB la R50?

Mesaj de adrian »

poti sa faci ambele variante dar daca pui mufa tata,ramai cu un cablu atarnat tot timpul.Eu am montat cu mufa mama si am pus-o in buzanarelul gol din stanga de la bord, acolo este loc si de telefon sau player, si de o bucata scurta de cablu de conectatare "tata-tata"
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns