Achizitie MINI << vreau sa fac parte din club :) >>

minimario
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 21, 2015 8:28 pm

Achizitie MINI << vreau sa fac parte din club :) >>

Mesaj de minimario »

Salutare MINIstrilor!

De cateva luni de zile incoace m-am tot gandit ce masina sa imi cumpar. Dupa lungi cautari, puneri in balanta, alegeri rationale sau mai putin, ceva din mine mi-a spus ca un MINI e ceea ce am eu nevoie.
Asadar ma aflu in faza de vanatoare a unui exemplar. Bugetul meu e situat undeva intre 7-8.000E.

Ma gandesc ca poate gasesc printre voi pe cineva dispus sa renunte la al sau MINI ori poate ma ajutati sa aleg, ajutandu-ma cu sfaturi.

Cum vi se par urmatoarele modele?
http://olx.ro/oferta/mini-cooper-clubma ... e892c065d5
http://olx.ro/oferta/mini-cooper-d-ID3I ... 593752a426
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie MINI << vreau sa fac parte din club :) >>

Mesaj de SpOOk »

Salutare
Buna idee ti-a venit :D

Cred ca pentru inceput trebuie sa-ti pui niste intrebari pentru a decide modelul:
1. Cati oameni/copii/caini car de obicei cu masina?
2. Ce ma intereseaza mai mult - consum/performante?
3. Cat vreau sa tin masina si cat sunt dispus sa investesc in ea dupa achizitie? Te poti incadra de ex la un R56 din 2007-2008 cu 80-100k km, sau un R50-R53 din 2005 cu 160-180k, dar mai bine dotat, dar in care, in functie de cum a fost intretinut bineinteles, vei incepe sa bagi bani (suspensii, chiulasa, evacuare, pompa servo, etc.)

Nu lua litera de lege ce am scris, imi dadeam si eu cu parearea :lol:
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
minimario
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 21, 2015 8:28 pm

Re: Achizitie MINI << vreau sa fac parte din club :) >>

Mesaj de minimario »

1. In mare parte voi calatori singur, ocazional ma va insoti inca o persoana, foarte rar mai multe.
2. Tind sa inclin spre economie de carburant decat spre performante. Avand in vedere ca va fi prima mea masina, nu vreau sa ma dau in spectacol cu ea.
3. Masina planuiesc sa o tin aprox. 5 ani. Cat despre investitii, nu ma intind sa investesc mai mult decat necesarul, adica sa o intretin corespunzator.

Inca o intrebare:
Benzina sau diesel?
Luce
Viteza 6
Mesaje: 934
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie MINI << vreau sa fac parte din club :) >>

Mesaj de Luce »

minimario scrie:1. In mare parte voi calatori singur, ocazional ma va insoti inca o persoana, foarte rar mai multe.
2. Tind sa inclin spre economie de carburant decat spre performante. Avand in vedere ca va fi prima mea masina, nu vreau sa ma dau in spectacol cu ea.
3. Masina planuiesc sa o tin aprox. 5 ani. Cat despre investitii, nu ma intind sa investesc mai mult decat necesarul, adica sa o intretin corespunzator.

Inca o intrebare:
Benzina sau diesel?
Atunci eu recomand un r56 Cooper si nu Cooper S. Este mai fiabil si, daca este benzina, nu o sa ai probleme nici cu turbina :)
Cat despre benzina sau diesel eu recomand benzina fara nici un alt motiv decat ca eu nu prea am auzit de mult MINI-uri diesel. Aici poate altcineva poate da PRO / CONS.

Happy Hunting,
Luce
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie MINI << vreau sa fac parte din club :) >>

Mesaj de cristi o'RAL »

hai lasa povestile... ia-ti S si aia e :P
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie MINI << vreau sa fac parte din club :) >>

Mesaj de SpOOk »

Da, sustin ce a spus Luce. Mai e un factor la diesel, mai ales daca e cooper, cu suspensie normala moale: o sa se simta tare greu de nas. Am observat asta cand am trecut la un test drive de pe R53-ul meu pe un Cooper D. Pare foarte greu motorul, subvireaza rau si se duce tot farmecul manevrabilitatii MINI

Orienteaza-te catre un Coper R56, benzina - apuca-te sa rasfoiesti forumul sa vezi experiente si impresii de la prorietari.

L.E. cel mai de acord sunt cu Cristi totusi :lol:
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Luce
Viteza 6
Mesaje: 934
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie MINI << vreau sa fac parte din club :) >>

Mesaj de Luce »

si eu :lol:

Luce
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2179
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie MINI << vreau sa fac parte din club :) >>

Mesaj de Sharpe »

R53 S.da....nu R56
.......ghost...
bruce
Membru nou
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Ian 11, 2014 10:03 am

Re: Achizitie MINI << vreau sa fac parte din club :) >>

Mesaj de bruce »

Salut minimario,

Eu tocmai ce am achizitionat acum 2 saptamani un R56 din 2008, diesel, 85 000 km. Pot sa iti zic ca pana acum sunt foarte multumit de el. Foarte infigaret, consum mic, foarte manevrabil. Daca esti inclinat spre economie si nu performanta, dupa cum ai zis chiar tu, atunci cauta diesel.
Vezi ca primul link e un mini clubman.
Al doilea pare ok. Fereste-te de samsari si neaparat sa ii faci o verificare la o reprezentanta bmw, in special pt a citi km din cheie ca a fii sigur ca nu sunt dati inapoi.Bafta.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Achizitie MINI << vreau sa fac parte din club :) >>

Mesaj de adrian »

Ia-ti ce vrei tu,Dieselul este inca la moda,aici pe forum cei care isi dau cu parerea mai des sunt benzinari,majoritatea cu R50 sau R53, greu de scos dintr-ale lor, chiar si eu.
Dar nu ma pot abtine sa nu zic:Motorina n-are ştaif
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns