BBS RC

Alex.ion
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Joi Apr 09, 2015 7:16 pm
Localitate: Bucuresti

BBS RC

Mesaj de Alex.ion »

Salutare , revin cu o intrebare care ma tot seaca pe creier... in viitor vreau sa schimb jantele (acum am un set de 15") cu unele de 17" ... ce ma atrage cel mai mult (fiind si un mare fan BMW :P ) sunt BBS-urile RC090 . intrebarea este daca se potrivesc. Nu cunosc detaliile jantelor de Mini(sincer sa fiu nici nu m-am interesat) dar specs-urile pentru BBS-uri sunt urmatoarele : BBS RC090 5x120 bolt pattern 17x8 et20 (luate de pe bimmerpost si VWvortex)... Acum eu ma gandesc ca fiind jante de BMW teoretic ar trebui sa se potriveasca. O sa vreau sa le vopsesc interiorul alb sau cel mai probabil albastrul caroseriei iar buza va fi cromata.voi ce parere aveti? ... Culoarea masinii este aceeasi cu cea de pe S , cum ziceti ca ar arata mai bine albe sau culoarea caroseriei?... plafonul si oglinzile sunt albe... dungile de pe capota nu le avea masina cand am cumparat-o(le-a avut dar masina a fost colantata in alb toata si cand a fost scos colantul de pe ea a ramas fara)... legat de asta aveti idee unde sa ma duc sa ii pun dungile inapoi?... nu de alta dar parca e incompleta si in soare daca te uiti mai atent se si vad urmele de la dungi pentru ca lacul este mai curat in zona aia :)
Cine poate sa ma lumineze dau o bere :))
Fişiere ataşate
729d52f6ab8c2dce9de4621fe48b7a75.jpg
KGrHqVgsE9wz0FB24BPmbtyCOEw60_3.jpg
2012-11-13163259.jpg
Mini Cooper 2004) 1.6 116cp
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: BBS RC

Mesaj de cristi o'RAL »

4x100, probabil ca scrie si pe spatele jantelor tale
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Alex.ion
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Joi Apr 09, 2015 7:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: BBS RC

Mesaj de Alex.ion »

cristi o'RAL scrie:4x100, probabil ca scrie si pe spatele jantelor tale
Iti multumesc pentru raspuns. Acum am vazut de fapt ca janta are 5 puncte de prindere :( , ai idee daca se pot face modificari la sistemul de prindere ca sa pot pune 5x120 in loc de 4x100? si daca da cat de costisitor ar fi?
Mini Cooper 2004) 1.6 116cp
Alex.ion
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Joi Apr 09, 2015 7:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: BBS RC

Mesaj de Alex.ion »

Am facut cateva cautari pe net iar pe un forum pentru BMW este explicat ce a fost facut pentru ca jantele sa poata fi puse pe un E30 (jantele au fost stock pe seria 5 din 1987 parca .. de aceeasi varsta cu mine :lol: )
Asta nu ar trebui sa fie asa greu pentru ca lucrez intr-un loc in care pot face modificarile respective la jante.
Daca va intereseaza asta este link-ul : http://www.bimmerforums.com/forum/showt ... -Available
Mini Cooper 2004) 1.6 116cp
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: BBS RC

Mesaj de cristi o'RAL »

de preferat este sa nu modifici jantele, ca sa nu zic ca e imposibil sa gauresti o janta cu 5 gauri ca sa o faci cu 4, strict dpdv estetic.

se face adaptarea cu flanse, daca se potrivesc diametrele astfel incat sa nu pice unele gauri foarte aproape de celelalte, incat sa nu incapa prezon si piulita (sau gaura filetata si piulita).
parca se gaseau pe ebay parca ceva flanse adaptoare, nu stiu daca fix pe ce cauti tu.

alta varianta este sa schimbi disc/frana/fuzeta cu cele de pe bmw-ul compatibil cu jantele, daca se potrivesc - asta e varianta cea mai complicata si mai putin probabila.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Alex.ion
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Joi Apr 09, 2015 7:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: BBS RC

Mesaj de Alex.ion »

intre timp am tot cautat detalii despre cum se face procedura... am vazut cateva jante care aveau gauri date dar unele se intercalau si sunt absolut sigur ca dupa un timp te poti trezi intr-un sant sau mai rau intr-un zid/stalp cand se crapa janta si iti sare roata (am lucrat vreo 3 ani in NDT si cunosc perfect cum lucreaza o fisura).
cel mai sigur mod in care se realizeaza gaurile respective pe sistemul dorit ar fi sa incarci gaurile cu sudura ca sa o poti lua de la zero si sa dai cele 4 gauri.
La mine la munca as putea incerca asta (lucrez intr-o fabrica de avioane asa ca am si sudori si strunguri/cnc etc , plus ca eu sunt CTCist :P) dar va trebui sa vad din ce material este facut "miezul" ca sa stiu care este cea mai buna metoda de umplere. procesul se numeste "fill&drill"
Mini Cooper 2004) 1.6 116cp
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: BBS RC

Mesaj de cristi o'RAL »

asta mi se pare complicat, sa folosesti fix acelasi material (un aliaj cu siguranta, deci o combinatie de materiale in anumite procente), sa poti realiza o sudura de care sa fii sigur ca rezista. din cate stiu eu, nici o sudura nu se comporta ca materialul omogen facut initial... dar poate gresesc. sau poate se realizeaza sudura in niste parametri suficienti incat sa nu fie probleme.

eu unul as alege varianta flansa, mai ales la BBS, sa le scot putin in afara :)
avantajele ar fi ca oricand poti vinde jantele unora cu 5 gauri, si mai mult decat atat, unora cu 4x100, dand si flansele.
mi se pare mai usor sa faci niste flanse, daca se pot face fara sa se suprapuna gaurile, decat sa bricolezi cu sudura de X aliaj + gaurire pe CNC.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Alex.ion
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Joi Apr 09, 2015 7:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: BBS RC

Mesaj de Alex.ion »

Cristi ai perfecta dreptate! ... m-am gandit si eu la flanse dar nu sunt sigur daca vor incapea fara un widebody :(, cat pentru umplere am vazut pe stanceworks ca se umple cu otel(destul de complicat pentru ca trebuie sudura in argon iar ca sa faci una buna e destul de dificil) in state costa cam 100-150$ tehnica fill&redrill dar daca stai sa faci un calcul ajungi la un cost foarte mare (cred ca se dubleaza costurile jante + toate cele , unde mai pui ca trebuie sa le dai si o "fata" exact asa cum vrei tu :P) . pe net am vazut jantele pe undeva pe la 1200-1500$ cu cele 4 gauri dar nu prea vreau sa dau atatia bani :))
Oricum faptul ca sunt asa rare ma face sa le vreau si mai rau si sa nu ma las pana nu le vad pe al meu Mini :twisted:
daca tot fac ceva macar sa fie ceva mai unic nu? :) si asa nu prea sunt Mini-uri cu tipul asta de jante
Ultima oară modificat Joi Oct 15, 2015 8:22 am de către Alex.ion, modificat 1 dată în total.
Mini Cooper 2004) 1.6 116cp
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: BBS RC

Mesaj de adrian »

Exista jante cel putin la fel de aspectoase ,- daca nu chiar mult peste-,cu 4x100, fara sa te mai chinui atat sa adaptezi de la 5 gauri la 4, care oricum ar fi modificate sau montate tot improvizatie se numeste.In plus de asta MINI are traditional jante cu 4 gauri, deci la 5 gauri este struțo-camila!!!
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Alex.ion
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Joi Apr 09, 2015 7:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: BBS RC

Mesaj de Alex.ion »

Corect sunt jante aratoase cu gramada dar ce sa fac daca sunt mare fan BMW? :)) si vorba aia fiecare cu piticii lui :P
si aici sunt cateva rezultate :)
Fişiere ataşate
mini_cooper_silver_black_bbs_rs_01.jpg
1071336_1757604126064wwpcu.jpg
6098625484_494a155e21.jpg
Mini Cooper 2004) 1.6 116cp
Scrie răspuns