Achizitie Mini Cooper S Clubman

Kskdoru
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:10 pm

Achizitie Mini Cooper S Clubman

Mesaj de Kskdoru »

Salutare tuturor,

De ceva vreme caut un Mini Cooper S, de preferat Clubman, pentru mine si prietena mea.

Am vazut zilele astea urmatorul superb exemplar:
http://autovit.ro/anunt/mini-cooper-s-ID7GfhQz.html

Ce parere aveti? Are acum 149.000 km. Stiu, cam multi, dar eu nu am o asa mare problema cu km multi daca masina este intretinuta bine.
Din pacate masina este in Deva si nu imi permit sa merg pana acolo doar sa vad daca este in regula :(

Multumesc anticipat/Sergiu
Avatar utilizator
taitzelu
Viteza 4
Mesaje: 360
Membru din: Lun Oct 19, 2015 11:01 am
Localitate: Timisoara

Re: Achizitie Mini Cooper S Clubman

Mesaj de taitzelu »

150k sunt Km reali.
--------------------------------
TM 01 TZL -> Mini One R50
Avatar utilizator
gabip
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Sep 26, 2015 12:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie Mini Cooper S Clubman

Mesaj de gabip »

Mama, ce m-ai lovit :lol: Asta era prima mea alegere la combinatie de culori, dar se pare ca in prima generatie au fost foarte rare (si prin Germania, foarte putine oferte).

Bun, revenind la cautarea ta, ca a mea a luat sfarsit, sunt multumit cu Strumful meu :mrgreen:

Nu ma bag la generatie/motor, aici o sa vina altii sa iti zica sa te feresti de el. Ma gandesc insa ca e oferta de dealer, deci cheltuieli mai mari decat un samsar pe cont propriu. Eu am fost la un pas sa dau 6.000 si un pic pe un Cooper S din 2003, cu vreo... 180.000 km, daca nu ma insel. E drept, cu multe schimbate pe el, dar tot nu se apropie de Navigatie, piele, senzori parcare si alte cele cum are cel din anunt. Din ce am observat din cautarile mele, in general masinile aduse pentru vanzare sunt cu multe optiuni, ca sa ia ochii la lume si e posibil sa ascunda alte chestii. Nu e regula, evident, dar statistica cam asta arata.

Pana la urma, decizia se poate lua doar la fata locului, testand masina si intreband lumea sau plecand la drum cu o lista de lucruri de verificat (cazul meu, ca nu ma pricep). Recomandarea ar fi sa vezi cat mai multe masini loco si pe urma cam vezi cum se prezinta piata pe segmentul cautat de tine si daca e cazul sa faci un drum mai lung.
Imagine
Kskdoru
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:10 pm

Re: Achizitie Mini Cooper S Clubman

Mesaj de Kskdoru »

Multumesc de raspuns ;)

Nu este de la dealer. Doar anuntul l-a pus cel care se ocupa cu masini si care este prieten cu propriaterul.
Mi-a dat apoi numarul proprietarului si am vorbit direct cu el.

Masina este adusa din Germania in 2011/2012 si avea atunci 68.000 km.
A spus ca are toate service-urile facute la BMW Cluj si Sibiu.
L-am tras de limba sa imi zica daca a schimbat ceva pe la distributie, etc., a zis ca nu.

A zis ca a avut doua rechemari in service ca sa ii schimbe nu stiu ce clapeta sau garnitura de la turbo :?: ...nu mai stiu exact.
Dar poate sa imi trimita seria de sasiu si pot sa o verific fara probleme la reprezentanta.

Nu stiu ce sa zic, sunt sigur ca are km reali, dar totusi mi se par destul de multi avand in vedere problemele bine stiute...
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: Achizitie Mini Cooper S Clubman

Mesaj de magicbright »

Pretul e destul de mic, si asta ar trebui sa ridice niste semne de ntrebare.masina la prima vedere e superba, are de toate.din anuntul postat pot sa iti garantez ca e genu de samsar care va face spume la gura incercand sa ti o vanda.150 000 km n ar fi de speriat daca sunt REALI.caut o foarte bine pe toate partile inainte sa dai banii, ideal ar fi la un service care stie cate ceva de MINI.
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Kskdoru
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:10 pm

Re: Achizitie Mini Cooper S Clubman

Mesaj de Kskdoru »

magicbright, dupa cum am spus, doar discutia initiala a fost cu samsarul, apoi am vorbit direct cu proprietarul, care parea de treaba, dar nicidecum pasionat de MINI cum sunteti voi si cum ar trebui sa fie un posesor de astfel de exemplar :D
Avatar utilizator
andreiush
Membru nou
Mesaje: 38
Membru din: Mie Oct 13, 2010 7:53 pm
Contact:

Re: Achizitie Mini Cooper S Clubman

Mesaj de andreiush »

ca are sau nu distributia schimbata se poate in primul rand auzi....motorul este mai galagios, si incepe sa mearga un pic galopant (cand intervine uzura), motorul trebuie sa fie foarte foarte silentios, accelerarea sa fie cat mai liniara si fara alte zgomote metalice....atentie la caroserie ....e bine totusi daca nu stapanesti cat de cat tehnicul unei masini sa consulti pe cineva mai experimentat, eventual o verifici intr-un service care are si parte de tinichigerie, daunele de regula se repara in alte service-uri decat reprezentanta( asta asa ca o paranteza)
Scrie răspuns