Mini Cooper S R53

shadowsumu
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Dum Dec 20, 2015 2:40 pm

Mini Cooper S R53

Mesaj de shadowsumu »

Buna ziua , sunt un proaspat posesor de Mini Cooper S R53 ( an 2003 ).

Momentan am si eu cateva intrebari , nu am mai avut pana cum un Mini.

1. M-ar interesa sa ii fac un soft , dar unii mi-au spus ca nu se poate face mare lucru din soft ( maxim 10 hp ) altii ca o pot ridica in 190.
Cam cat m-ar duce o investitie sa o fac de 190hp si cam ce ar trebuii pentru asta ?

2. Scaunul din dreapta ( copilot ) este blocat spatarul. Merge doar functia de dat pe fata pentru a intrat un pasager si de a da tot scaunul in fata sau mai in spate. Spatarul este blocat pe drept , nu merge de nici o culoare ( sper ca m-am facut inteles ). Daca a avut cineva problema asta , ar putea sa imi spuna si mie ce are ?

3. Am evacuare clasica pe el , m-ar interesa sa o schimb , dar sa ma gandesc si cum sa o fac si unde. Nu as dorii sa huruie , as dorii un sunet placut.

4. Orice sfat / parere ce as putea face pe ea mai special , e bine venita :). O sa revin si cu mai multe poze , din pacate in momentul de fata aceasta este singura !
Fişiere ataşate
12468019_1065680736833205_87791541_n.jpg
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mini Cooper S R53

Mesaj de cristi o'RAL »

bine ai venit! in primul rand este vorba de MINI, si nu Mini/mini/minI.

din soft poti ajunge spre 190cp, cu soft si fulie micsorata ajungi lejer la 190cp si peste, cu modificari mari de hard si soft ajungi si la 250cp.
depinde cati bani vrei sa investesti si la ce folosesti masina. de la un momendat in sus s-ar putea sa nu mai merite investitia.
mai studiaza si tu forumul, s-a discutat mult pe tema asta, n-o luam de la zero.

scaunul e foarte posibil sa fie blocat iremediabil, am patit-o si eu, am schimbat scaunele.

vezi ca sunt pe forum niste "baieti" priceputi in ale evacuarilor... vorbeste cu ei.
http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic.php?f=35&t=1505
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Mini Cooper S R53

Mesaj de adrian »

Bine ai venit,masina merita niste poze mai adevarate.!!
Iti raspund la pct.1-investitia pentru crestere putere este in jur de 150Euro pentru fulie compresor micsorata,cureaua respectiva +manopera.La asta se mai adauga costul softului-intre 100 si 250Euro,functie de cel care-l face.Putere garantata in jur de 190-197CP,in functie de starea tehnica a compresorului.
Pentru puteri in jur de 210-220CP,mai necesita in plus injectoare marite,de 380cc,sau 550cc pentru 235-240CP.Cost injectoare in jur de 200Euro.Obligatoriu filtru sport Cold Intake,cost in jur de 120-150Euro,functie de producator.Daca pui filtru aer sport nu mai ai nevoie de evacuare sport neaparat,motorul va suna mult mai bine.Dar si o evacuare custom te ajuta putin,2-3CP,dar suna placut,un singur inconvenient suna tare tot timpul,pe cand filtrul aer sport suna perfect doar cu pedala de acc. la fund,in rest ai liniste in interior.
@Cristi,-te-am dublat fara sa vreau,scuze!!!! :oops:
Ultima oară modificat Mie Ian 06, 2016 8:17 pm de către adrian, modificat 1 dată în total.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
shadowsumu
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Dum Dec 20, 2015 2:40 pm

Re: Mini Cooper S R53

Mesaj de shadowsumu »

Să sperăm că nu o să fie nevoie de alte scaune , fiindcă nu știu unde aș putea găsii exact la fel , și cu semi-piele și cu încălzire și prețul :))).
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mini Cooper S R53

Mesaj de cristi o'RAL »

eu am trecut de la textil la semi-piele, fix pe acelasi model si culoare, a fost o ocazie ce-i drept. poate treci si tu la piele integral la ocazie :)

@adrian: se numeste "completare", nu e nici o problema :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
shadowsumu
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Dum Dec 20, 2015 2:40 pm

Re: Mini Cooper S R53

Mesaj de shadowsumu »

Da , și asta ar fi o idee. Dacă de exemplu găsesc fara incalzire , se poate muta instalația după un scaun pe altul ?

Și dacă aveți idee , să-mi recomandați pe cineva pentru soft , din București / Ploiești / împrejurimi.

L.E. Se potrivește și după Cooper / One ?
Avatar utilizator
taitzelu
Viteza 4
Mesaje: 360
Membru din: Lun Oct 19, 2015 11:01 am
Localitate: Timisoara

Re: Mini Cooper S R53

Mesaj de taitzelu »

Welcome!!!
Drumuri bune cu R53-ul si fara prea multe probleme! :D Pune mai multe poze!
--------------------------------
TM 01 TZL -> Mini One R50
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mini Cooper S R53

Mesaj de Sharpe »

te ajuta Andrei din Ploiesti si cu incalzirea in scaune :mrgreen:
evacuare din inox in Bucuresti la pret bun
.......ghost...
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mini Cooper S R53

Mesaj de SpOOk »

Bine ai venit. Sa-l stapanesti sanatos. Iti poti face un topic seprat la sectiunea corespunzatoare, unde poti pune upgrade-uri, probleme, poze, etc.
Ca posesor de R53, iti recomand sa te asiguri intai ca e masina in perfecta stare de functionare, inainte sa te gandesti la upgrade-uri de putere. Verifica curele, distributie, supercharger, racire, ulei. Fa cateva mii de km, acomodeaza-te cu el, imprieteniti-va :lol:
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mini Cooper S R53

Mesaj de cristi o'RAL »

DUPA cooper si one nu, dar se potrivesc DE PE cooper si one
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns