Sfat achizitie Mini

goppo
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Vin Feb 12, 2016 1:40 pm

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de goppo »

eu vreau un mini cooper si nu neaparat s pentru ca nu cred ca se justifica banii in plus pentru mine. da e interesant sa ai 160 si de cai pe un cart dar unde sa ii folosesc? vreau un cooper cu trapa si sa aiba dotari cum ar fi clima, senzori de ploaie si de lumini samd. faza e ca as lua din tara sa stiu ca a fost intretinut. la aia 2 de mai sus am sunat si amandoi au zis ca accepta test la bavaria. cred ca ei nu stiu ca se pot gasi km reali ai masinii. prefer sa gasesc in jurul muresului ca nu mi-e greu sa ma deplasez 100-200 km. Din cate am citit si observat masinile au mici probleme de productie pe care numai un cunoscator le poate identifica. degeaba duc eu un mecanic care nu s-a ocupat cu mini niciodata. si de aia apelez la bunavointa si rabdarea voastra in a ma indruma.
Va multumesc.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de cristi o'RAL »

ia masina din germania :)
a noastra are 206.000km, luata sh din Germania la 68.000km in 2008, cu 12.500E, dar de la reprezentanta BMW... a meritat fiecare banutz.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
Balazs
Viteza 1
Mesaje: 72
Membru din: Dum Feb 22, 2015 4:14 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de Balazs »

Pana la urma iesi mai scump cu o masina care la inceput pare mai ieftina si in care trebuie sa investesti intr-o petioada scurta de timp, decat sa achizitionezi o masina buna la un pret putin mai ridicat.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de adrian »

Sustin ce zice Cristi,idem cumparat masina in 2008 de la dealer BMW Germania,63000km la bord,14600Euro,actual 16000km,merge perfect ,plus ca am putut sa aleg toate optiunile pe care le-am dorit,nu am facut rabat de la nimic,model,culoare,sonorizare, tapiterii,volan,siguranta,control tractiune,etc.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de cristi o'RAL »

vezi ca ai mancat un 0 :P
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
goppo
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Vin Feb 12, 2016 1:40 pm

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de goppo »

Mai am o skoda octavia din 2012 si un renault laguna din 2008.
vreau sa iau mini cooper din 2 motive.
1. un pitic care nu ma lasa in pace.
2. pentru imagine (sunt fotograf si da bine, stiu ca suna a snobism dar e pur marketing)
Acum eu stau foarte atent la ce spuneti voi. Incet incet m-am decis ca voi lua un mini cooper de 116 cp din jurul anului 2004. Nici nu vreau sa investesc intr-o a 3-a masina care va fi folosita stric de distractie.
Astept o evaluare in ceea ce priveste preturile de achizitie a consumabilelor uzuale pe mini de la un client de al meu.
Cu ce am ramas de la voi este ca mini are probleme la caseta de directie, cutia de viteze, si cam atat (astea fiind cele mai costisitoare). si daca iau un mini cu 4000 de eur, verificat amanuntit la service inainte de a fi cumparat, ma gandesc ca nu voi investi imediat mai mult de 1000 de eur...
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de cristi o'RAL »

daca insisti sa-l iei din RO, iti urez foarte multa bafta :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de AdrianTC »

goppo scrie:Mai am o skoda octavia din 2012 si un renault laguna din 2008.
vreau sa iau mini cooper din 2 motive.
1. un pitic care nu ma lasa in pace.
2. pentru imagine (sunt fotograf si da bine, stiu ca suna a snobism dar e pur marketing)
Acum eu stau foarte atent la ce spuneti voi. Incet incet m-am decis ca voi lua un mini cooper de 116 cp din jurul anului 2004. Nici nu vreau sa investesc intr-o a 3-a masina care va fi folosita stric de distractie.
Astept o evaluare in ceea ce priveste preturile de achizitie a consumabilelor uzuale pe mini de la un client de al meu.
Cu ce am ramas de la voi este ca mini are probleme la caseta de directie, cutia de viteze, si cam atat (astea fiind cele mai costisitoare). si daca iau un mini cu 4000 de eur, verificat amanuntit la service inainte de a fi cumparat, ma gandesc ca nu voi investi imediat mai mult de 1000 de eur...
Poti sa citesti topicul legat de masina mea. Pe scurt, ieftin si bun cand e vorba de MINI... nu exista. Tocmai pentru ca toate aflate la vanzare in RO sunt masini de samsar am ales sa merg sa mi-o aduc singur din Germania. Asta nu inseamna ca n-am bagat apoi bani in ea, ci ca sunt sigur ca n-am luat o teapa mai mare decat tepele cu care vine by default un MINI, cu problemele lui de proiectare cu tot.

Daca esti din Bucuresti ne putem intalni sa-ti explic la ce sa te uiti si ce pica la MINI. In plus, poti sa vezi si masina mea pe care am dat 3.900 Euro + 3.000 Euro reparatii in doi ani de cand o am, ca sa-ti faci o idee despre ce bani bagi si ce primesti in schimb.

Am detaliat tot cand mi-am prezentat masina http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic.php?f=8&t=2505
Scrie răspuns