Sfat achizitie Mini

goppo
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Vin Feb 12, 2016 1:40 pm

Sfat achizitie Mini

Mesaj de goppo »

Salutare la toata lumea.
Avand in vedere ca sunt paralel cu tipul de masina astep sfaturile voastre in vederea achizitionarii unui mini. Vreau sa stiu care sunt plusurile si minusurile intre mini cooper one si mini cooper S.
Bugetul meu este in jur de 5000-6000 de eur.
Care este fiabilitatea acestor modele de masini.

Va multumesc
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de cristi o'RAL »

in primul rand felicitari pentru decizie.

este vorba de MINI ONE / MINI COOPER / MINI COOPER S ... sunt 3.
te gandesti la prima generatie (R50/R53)?
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
goppo
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Vin Feb 12, 2016 1:40 pm

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de goppo »

pai dupa cum am zis nu prea ma pricep. important pentru mine e sa fie o masina cu un istoric bun si sa se vada ca au fost schimbate la timp consumabilele. Nu vreau neaparat mini S pentru ca ma gandesc ca tendinta cumparatorilor de S de a le chinui e mai mare decat acelor care cumpara mini cooper de 116cp doar pentru aspect si apartenenta la grup. Cu bugetul pe care il am nu cred ca ma incadrez la o masina buna dupa 2006...
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de Sharpe »

istoric gasesti doar la un pasionat....care nu are de gand sa vanda...restul e doar loterie :D
.......ghost...
goppo
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Vin Feb 12, 2016 1:40 pm

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de goppo »

diferenta ca si fiabilitate in timp intre mini cooper si mini S exista? Ca din cate am inteles arhitectura motorului difera cat si alte piese din jurul acestuia...
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de adrian »

Motorul pe benzina la R56, nu difera structural de la Cooper la Cooper S, marea diferenta este la prezenta turbosuflantei, si desigur destul de multe mici modificari, lagate de presiunea din admisie mai mare, prezenta intercooler,.sa.m.d.
Alegrea este simpla, vrei 120HP sau 174HP, in rest fiabilitatea este asemanatoare,nici prea buna dar nici prea slaba.Oricum motoarele N12B16, N14B16,N16B16,N18B16, nu sunt printre cele mai fiabile motoare pe benzina,fabricantul este citat oficial BMW /PSA(mai exact PSA), adica un fel de Struțo/camila.
engine type naturally aspirated petrol
engine manufacturer BMW/PSA
engine code N16B16U0
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
goppo
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Vin Feb 12, 2016 1:40 pm

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de goppo »

pai eu ma gandeam la primele modele de motorizari... 50, 53. nici decum astea noi. dupa cum am spus bugetul e pana in 5000 eur. Vroiam sa stiu daca investitia intr-u cooper S se justifica in afara CP mai multi. Masina va fi folosita 98% in oras.Vreau sa o cumpar pentru ca imi place. Motorizarea de 90CP pica din start.
Avatar utilizator
gabip
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Sep 26, 2015 12:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de gabip »

Pentru 98% in oras, eu zic ca nu merita Cooper S, decat daca vrei sa ii imbogatesti pe astia cu benzinariile :D

One de 90 CP se transforma usor in Cooper de 116 CP contra unei atentii in forma lichida de calitate pentru "antevorbitorul" meu :mrgreen: . Daca dai jos sigla, doar talonul va sti ca e One si nu Cooper :) Deci s-a lamurit, spor la cautat One sau Cooper pana in 2006 :D
Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de adrian »

gabip scrie: One de 90 CP se transforma usor in Cooper de 116 CP contra unei atentii in forma lichida de calitate pentru "antevorbitorul" meu :mrgreen: . Daca dai jos sigla, doar talonul va sti ca e One si nu Cooper :) Deci s-a lamurit, spor la cautat One sau Cooper pana in 2006 :D
Antevorbitorul a facut doua One to Cooper la MMD Cheile Gradistei si MMD Paltinis,si a primit exact o sticla de Jack Daniels pe care a baut-o numitul Sharpe in proportie de 80%.Din aceasta cauza s-a hotarat sa nu mai lucreze contra recompense scotiene, intru-cat a constatat ca are colegi mari iubitori de alcool obtinut din distilarea orzului, secarei etc. :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Mini

Mesaj de Sharpe »

niste betivi ...si Jack-ul nu e scotian :lol:
.......ghost...
Scrie răspuns