OZ Superturismo

Alex.ion
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Joi Apr 09, 2015 7:16 pm
Localitate: Bucuresti

OZ Superturismo

Mesaj de Alex.ion »

2.jpg
Salutare colegi forumisti , revin si eu cu o curiozitate. In curand voi vrea sa schimb jantele stock pe 15" cu unele de 17" , cele de 17 vor fi de vara iar cele de 15 raman pentru iarna(arata ca dracu masinuta cu jante de tabla :( )... in fine , dupa sute de vise erotice cu niste BBS-uri RC (la care trebuia sa modific janta , sa o convertesc de la prindere 5x120 la 4x100 , asta insemnand umplerea jantei si pusa pe un CNC ca sa dau gaurile respective la cotele optime), investitia ar fi ajuns pe undeva pe la 1000 si ceva de $ ... cam cat ar fi costat unele deja facute dar nu are rost sa dau atatia bani pe niste jante pe care nu le mai pot folosi dupa ce schimb masina. M-am orientat la altceva...cum BBS Motorsport nu gasesc pe 17" cu tipul asta de prindere am zis ca merg pe OZ... Ultraleggera sunt prea comune si la fel 4x100 gaseam doar pe 16" am decis sa ma indrept spre OZ Superturismo. Am tot cautat si am gasit unele pe 17" dar din pacate nu am gasit Superturismo WRC (jantele sunt albe cu scris OZ Racing rosu) ci am gasit Superturismo GT(argintii).... Iar acum vine intrebarea ... Cunoasteti pe cineva (sau stiti macar daca se poate ?) care vopseste jante dar sa poata sa reproduca si scrisul "OZ Racing"? pentru ca o mare parte din farmecul jantelor este si acel scris care le diferentiaza fata de altele(cei care urmaresc competitii motorsport inteleg :) )... cert e ca in maxim 2 luni masinuta va avea papuci "noi" si daca varianta WRC nu o gasesc as vrea totusi sa fie albe. Va multumesc si va doresc o zi cat mai placuta :D
DSC_0318_zps2a784fa3 (1).jpg
Mini Cooper 2004) 1.6 116cp
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: OZ Superturismo

Mesaj de cristi o'RAL »

sigur se poate face sablonul (masca) din autocolant si se poate vopsi scrisul.
ai pe forum pe cei de la spa care vopsesc electrostatic orice, sigur au si varianta de inscriptionare.

daca vrei un look "wrc", poti sa iei in calcul si ceva de la compomotive
Fişiere ataşate
WGMini_zpsce1b7f02.jpg
Mini.jpg
IYWnT.jpg
images.jpg
images.jpg (9.78 KiB) Vizualizat de 6119 ori
5708956888_2b6e0a284b_b.jpg
Comp-MO1773-White.jpg
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: OZ Superturismo

Mesaj de adrian »

@Cristi, nu ma pricep,dar jantele astea par mai degraba retro decat WRC,si in afara de asta cred ca sunt cam grele.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Alex.ion
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Joi Apr 09, 2015 7:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: OZ Superturismo

Mesaj de Alex.ion »

@Cristi ... iti multumesc sunt faine jantele insa caut alt look ... voi da un mesaj sa vad ce se poate face cu vopsitul
Mini Cooper 2004) 1.6 116cp
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: OZ Superturismo

Mesaj de cristi o'RAL »

@adrian: exista jante dedicate pt diferite texturi de drum in wrc, si sunt atat de grele cat trebuie sa fie de rezistente in fct de destinatie
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: OZ Superturismo

Mesaj de adrian »

cristi o'RAL scrie:@adrian: exista jante dedicate pt diferite texturi de drum in wrc, si sunt atat de grele cat trebuie sa fie de rezistente in fct de destinatie
Pai ce sa faca cu texturile de drum, vrea ceva estetic, nu functie de macadam, noroi, asfalt, sau BCA.
Ultima oară modificat Mie Feb 24, 2016 11:08 pm de către adrian, modificat 1 dată în total.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: OZ Superturismo

Mesaj de cristi o'RAL »

fiind vb de look WRC evident ca poate pune orice, dar nu asta era problema.
iti raspunsesem tie pt ca le considerai "retro" si nu "wrc", si iti explicam de ce arata altfel decat ai vazut tu "wrc" :P
wrc e si pe asfalt, si pe macadam, si pe mixt, si pe zapada...
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: OZ Superturismo

Mesaj de adrian »

cristi o'RAL scrie:fiind vb de look WRC evident ca poate pune orice, dar nu asta era problema.
iti raspunsesem tie pt ca le considerai "retro" si nu "wrc", si iti explicam de ce arata altfel decat ai vazut tu "wrc" :P
wrc e si pe asfalt, si pe macadam, si pe mixt, si pe zapada...
Or sunt eu obosit, ori tu esti confuz, sincer nu inteleg nimic, look WRC este doar asa ca sa te dai mare cu niste jante pe care le-ai vazut pe la TV.unde alergau unii tare de tot cu niste jante de modelul asta,nu cred ca exista un adevarat look WRC, acolo nu se face moda, acolo totul sta in performanta, fiabilitate si orice altceva dar nici o legatura cu look-ul.
Jantele alea pe care le-ai postat, sincer sunt cam nasparlioase,or fi ele rezistente, dar urate cu crengi, eu inteleg ca omul vrea jante usoare-dar prea si-au luat multi si nu se cade-sa fie de la OZ- dar parca si acolo sunt cam multi clienti,- sa fie in trend, deci orice altceva decat invechitele alea din pozele tale.
Uite la jantele mele Zetti si la WRC-ul asta, ce zici?
IMG_5394.JPG
Mini.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: OZ Superturismo

Mesaj de SpOOk »

Ma bag si eu :D
De XXR ai auzit? Mie mi se par foarte faine pentru MINI, daca vrei sa te abati putin de la designul original.
http://www.xxrwheels.com/wheels/xxr-527f
Imagine
Imagine
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Alex.ion
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Joi Apr 09, 2015 7:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: OZ Superturismo

Mesaj de Alex.ion »

In primul rand va multumesc baieti pentru opinii , in al doilea rand fiecare vede frumusetea cu ochi diferiti , on topic .. jantele pline nu ma atrag deloc .. am mai vazut prin niste filmulete niste Audi-uri RS cu genul asta de jante si sincer mi se par tigai de tip Wok :P ... cele in forma de stea ceva mai plinute sunt foarte in voga prin afara dar la fel nu ma atrag foarte mult ...@Spook foarte misto jantele dar decizia a fost intotdeauna intre OZ si BBS tinand cont de pedigree-ul lor in motorsport (un fel de fashion+function) sigur daca as fi avut bani as fi dat intr-o clipita 1500$ pe niste BBS RC ... daca as fi avut si mai multi as fi dat pe niste Vossen-uri ... dar le-as fi asortat cu un Bimmer ... cert e ca sunt decis pe tipul de janta si chiar daca dupa revopsire nu gasesc pe nimeni care sa poata scrie acele cuvintele nu e mare bai numai ca vroiam aspectul jantei sa fie cat mai aproape de original.
BhaAmhwIgAEp_aM.jpg
Mini Cooper 2004) 1.6 116cp
Scrie răspuns