Insonorizare MINI

Avatar utilizator
Axpalam
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 07, 2016 3:55 pm
Localitate: Constanta

Insonorizare MINI

Mesaj de Axpalam »

Salut tuturor!
Am achizitionat recent un Mini Countryman S 4All, trecand la o masina de dimensiuni mai mici, numai buna pentru circulatia din oras (si nu numai).
Fiind obisnuit cu masini mai mari, in principal SUV-uri, am fost foarte dezamagit de lipsa unei insonorizari de calitate pe Countryman. In aceeasi situatie se afla toate Mini-urile; am avut ocazia sa testez destule. Nu vreau sa despic firul in patru pe subiectul acesta acum; doresc sa spun ca, la nici o saptamana dupa achizitia Countryman-ului, l-am insonorizat integral (usi, podea, plafon, portbagaj, capota). Diferentele sunt incredibile. Acum pot vorbi linistit, fara sa ridic vocea, cu toate persoanele din masina, chiar si la viteze mari pe autostrada. Deasemenea, calitatea sonorizarii media din masina s-a imbunatatit spectaculos, iar usile si geamurile nu mai vibreaza la volum mare.
Multi soferi cheltuie bani grei pe upgrade-uri media (boxe, amplificatoare), dar nu toti se gandesc la insonorizare. Sunt destui carora le bubuie vibratiile de la usi in cap in timp ce se chinuie "sa asculte basul". Din punctul meu de vedere, insonorizarea este primul lucru care trebuie facut in scopul obtinerii unui sunet cat mai clar si mai bun din boxe. E posibil ca, in cazul unei insonorizari bine facute, de multe ori sa nu mai fie nevoie de upgrade de sunet.
In concluzie, recomand cu toata convingerea efectuarea unei insonorizari (integrale, nu numai usile) de calitate pe masina, in special pe cele de mici dimensiuni, unde zgomotele de motor, evacuare, rulare si vant sunt prea deranjante. In ziua de azi, cu exceptia masinilor scumpe de dimensiuni mari, de lux, producatorii reduc toate costurile de productie, iar acele reduceri se fac acolo unde nu se vede liber (de exemplu insonorizarea). Cand am desfacut Countryman-ul pentru a incepe efectiv operatiunea de insonorizare, efectiv m-a bufnit rasul cand am vazut ce peticele a pus producatorul pe ici, pe colo. Insonorizarea originala pe toate Mini-urile e o gluma proasta.
Cei care au efectuat o insonorizare a masinii lor stiu despre ce vorbesc.
Am atasat cateva fotografii. Din pacate, nu am facut poze la insonorizarea usilor si capotei.
S-auzim cu toti numai de bine!
Fişiere ataşate
Resized 20160318_224018.jpg
Resized 20160318_204247.jpg
Resized 20160317_203539.jpg
Resized 20160317_203530.jpg
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Insonorizare MINI

Mesaj de adrian »

Super,felicitari,si eu am observat cat de zgomotoasa este masina,mai ales cu anvelope Runflat,pacat da nu ai poze de la usi si capota.
Ne dai niste detalii despre materialul folosit?As dori sa fac si eu operatia asta.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Axpalam
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 07, 2016 3:55 pm
Localitate: Constanta

Re: Insonorizare MINI

Mesaj de Axpalam »

Da, din pacate nu am fost langa masina atunci cand s-a efectuat insonorizarea pe usi si capota, iar acum nu-mi mai vine sa le desfac doar pt poze.
Materialul a fost comandat de catre cel care mi-a facut insonorizarea. Ambele tipuri de folii (anti-vibratii si antifonare) au fost comandate de la Be-loud. Sunt intr-adevar ceva mai scumpe (nu cine stie ce), dar de calitate superioara.
Pana sa fac aceasta operatiune, am crezut ca insonorizarea e doar o chestiune de ... vatelina. Nu e deloc asa. Insonorizarea profesionala implica aplicarea a doua tipuri de material: Primul pentru anti-vibratii (un fel de material cauciucat, moale si autoadeziv; acela cu folie de aluminiu deasupra care se vede in poze). Se pune cu preponderenta pe portiunile de tabla expusa, in special acolo unde sunt suprafete goale mai mari (de exemplu pe interiorul fetzelor de usi). Multa lume nu stie ca insonorizarea consta si in anihilarea vibratiilor. Acolo unde tabla este libera si are suprafata mai mare, ea intra incepe sa vibreze. Chiar daca acest lucru nu se simte palpabil, se simte auditiv. La anumite turatii constante se ajunge la rezonanta, ducand la amplificarea zgomotului din masina.
Al doilea material (cel gri care se vede in poza pe plafon) este cel de antifonare. Acelasi material a fost folosit si intre usi si fetzele de usi, dupa ce, in prealabil, s-a montat marerialul anti-vibratii pe fetzele interioare ale usilor. Acest material gri este cel care absoarbe cel mai bine zgomotele. La folosirea lui se poate renunta acolo unde exista izolatie cu vatelina sau burete (cum e de exemplu pe podeaua masinii).
Sunt multi care fac insonorizari "dupa ureche". Pentru a obtine rezultate de calitate trebuie respectate anumite reguli, cam ca cele de mai sus.
Cautati pe youtube "be-loud mercedes sprinter" si veti gasi un videoclip foarte relevant. In acel videoclip, la final, veti gasi detaliile despre materialele folosite.
Operatia de insonorizare nu e complicata, ci doar mancatoare de timp.
Pentru o buna aderare a materialului, suprafetele trebuie NEAPARAT degresate. Recomand cu incredere solutia de curatat frane de la Berner (foto asasata); dupa aplicarea ei direct pe tabla, se sterge cu o carpa absorbanta. ATENTIE! Nu toate solutiile de curatat frane sunt la fel; unele sunt putin uleioase si fac mai mult rau decat bine in materie de degresare.
Inainte de aplicarea materialului anti-vibratii este foarte indicat a se folosi pistolul de aer cald pentru a se incalzi putin tabla in prealabil. Dupa aplicare, se da cu aer cald pe material si se preseaza cu ceva (o rola, de exemplu), astfel incat sa nu ramana bule de aer in interior. Daca raman astfel de bule de aer, materialul se va dezlipi in timp de pe suprafetele ne-orizontale.
Sunt convins ca se gasesc multe tipuri de materiale insonorizante pe piata, nu trebuie neaparat cumparate cele mai scumpe. Calitatea executiei operatiunii de insonorizare este mai degraba cea care face diferenta.
S-auzim numai de bine!
Fişiere ataşate
20160315_210158.jpg
Ultima oară modificat Sâm Mar 26, 2016 12:36 pm de către Axpalam, modificat de 3 ori în total.
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Insonorizare MINI

Mesaj de SpOOk »

Faina investitie. Cei de la Be-loud s-au ocupat efectiv si de operatiune, sau doar ai comandat materialele de la ei?
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
Axpalam
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 07, 2016 3:55 pm
Localitate: Constanta

Re: Insonorizare MINI

Mesaj de Axpalam »

Citeste raspunsul dat anterior. La Be-loud am dat doar comanda de materiale. Eu sunt din Constanta si nu am vrut sa ma deplasez afara din oras pentru operatiunea aceasta.
Avatar utilizator
ToyCooper82
Moderator
Mesaje: 1741
Membru din: Mar Dec 15, 2009 4:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Insonorizare MINI

Mesaj de ToyCooper82 »

Si eu tot de la be-loud am luat material standard plast, manopera mi-am făcut-o singur, dar rezultatul: foarte multumit, echipa de pe be-loud chiar a fost operativa si ma lămurit cu ce produse sa iau. Deci mega Like
MINI Cooper R50,
S exterior
topdan76
Viteza 1
Mesaje: 58
Membru din: Joi Mai 07, 2015 7:58 am

Re: Insonorizare MINI

Mesaj de topdan76 »

Salut , cat a costat toata operatiunea cu materiale cu tot?
Avatar utilizator
Axpalam
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 07, 2016 3:55 pm
Localitate: Constanta

Re: Insonorizare MINI

Mesaj de Axpalam »

Salut!
Scuze pt intarziere; intru mai rar pe forum.
Materiale + manopera = 1150 lei pret cerut. Am lasat 1200 lei pt ca am fost foarte multumit.
Materialele au costat vreo 600-700 lei.
Elementele insonorizate au fost: toate usile (folii antivibratii si antifonica), podeaua (sub scaune si bancheta - numai folie antivibratii, deoarece are un strat destul de gros de material pt antifonare sub mocheta), portbagaj (folie antivibratii), oalele deasupra roilor spate (folie antivibratii), plafon (folie antifonica), haion (folii antivibratii si antifonica), capota (folii antivibratii si antifonica).
Banuiesc ca se poate realiza insonorizarea cu mai putin de jumatate din pretul total platit de mine, daca se folosesc materiale mai ieftine si lucrarea o faceti singuri. Trebuie doar timp si rabdare; demotarea/remontarea elementelor trebuie facuta fara graba si nervi. Si, foarte important, cautati pe youtube videoclipuri cu procedurile de aplicare a foliilor.
Se poate face insonorizarea si treptat, pas cu pas (nu chiar in stil Iohanis); cel mai bine e sa se inceapa cu usile.
S-auzim numai de bine!
topdan76
Viteza 1
Mesaje: 58
Membru din: Joi Mai 07, 2015 7:58 am

Re: Insonorizare MINI

Mesaj de topdan76 »

mersi
Avatar utilizator
Axpalam
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 07, 2016 3:55 pm
Localitate: Constanta

Re: Insonorizare MINI

Mesaj de Axpalam »

Nu stiu daca este permisa postarea link-urilor pe forum.
Am gasit un video clip pe YouTube cu procedura corecta de insonorizare completa a unui Mini Countryman:
https://www.youtube.com/watch?v=g3uaWRAPFiQ
S-auzim numai de bine!
Scrie răspuns