Achiziționare mini an 2003 motor 1.6 benzina

AndreeaBianca
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 13, 2017 8:11 pm

Achiziționare mini an 2003 motor 1.6 benzina

Mesaj de AndreeaBianca »

Buna seara, am cateva intrebari de "începător" pe grup si de asemenea începătoare in ceea ce priveste mini. Iubesc mașinuțele astea, am permis de putin timp si vreau sa cumpar un mini .... sunt curioasa de prey ul consumabilelor anuale (masina are cam 160 mii km fiind SH) dar foarte bine întreținută... pretul e rezonabil, 4.700 euro. Cam cat o sa imi fure din buzunar? Anual, lunar? Menționez ca mi-o achiziționez pentru a o folosi in oras, pentru a merge la lucru (Cluj Napoca, cca 15-20 zilnic)... multumesc
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2179
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Achiziționare mini an 2003 motor 1.6 benzina

Mesaj de Sharpe »

consumabilele sunt max 500 lei pe an,ma refer la revizie , dar pretul e cam mare pt 2003 :!:
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Achiziționare mini an 2003 motor 1.6 benzina

Mesaj de MiniRC31 »

AndreeaBianca scrie:Buna seara, am cateva intrebari de "începător" pe grup si de asemenea începătoare in ceea ce priveste mini. Iubesc mașinuțele astea, am permis de putin timp si vreau sa cumpar un mini .... sunt curioasa de prey ul consumabilelor anuale (masina are cam 160 mii km fiind SH) dar foarte bine întreținută... pretul e rezonabil, 4.700 euro. Cam cat o sa imi fure din buzunar? Anual, lunar? Menționez ca mi-o achiziționez pentru a o folosi in oras, pentru a merge la lucru (Cluj Napoca, cca 15-20 zilnic)... multumesc
trebuie sa fii f atenta cand vb de masini SH si mai ales in Ro, desi se pratica la scara larga si peste hotare.
trebuie sa te asiguri de un singur lucru: km reali pt ca in baza acestora stii ce sa faci la acea masina.
motorul e trainic daca este intretinut - consumabile: ulei filtre etc
sta cam prost precum se zice la cutia de viteze - Midland care se pare ca e menita sa "pice" - pline forumurile cu acest "defect"
nu trebuie sa te sperii, ca fiecare marca cu hiba ei, si la final cutia nu pica de "proasta" ce e construita ci tot din neglijenta utilizatorului.
eu am cutia citata mai sus si nu are nimic nu o iau in "brate" si nici la plimbare.

Consumul de benzina: sa nu te astepti la 6,5l/100km mai pune de la tine cam 2 si esti pe acolo (consum mediu), in oras R50 (daca o misti ca mortu') 9,5l -14l/100km iar in afara cam cobori in 8 (regim autostrada - peste 100km/h), acum depinde si de stil si chef de condus
R53 tind sa cred ca este cam cu 1-1.5l mai mult decat cifrele de deasupra.

pretul pt anul indicat este destul de mare.

chiar cu toate cele spuse mai sus ce probabil fac sa te intristeze sau nu... este o masina f bine construita, rigida (nu e Logan sa ai confort prin gropi) ai cam sa simti orice, eu sunt de parere ca masina este de distractie si nu de a "cara cu ea".

in final este o masina care o sa merite investitia, eu nu regret !

good luck!
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns