Sfaturi achizitionare MINI

Avatar utilizator
Papa Smurf
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Vin Feb 26, 2010 3:18 pm
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Sfaturi achizitionare MINI

Mesaj de Papa Smurf »

Salut,

Am in vedere achizitionarea unui Mini Cooper S.

Imi puteti da niste sfaturi, cum ar fi:
*in ce ani s-au fabricat modele mai reusite... 2003-2004-2005.
*la ce sa fiu mai atent cand cumpar masina.
*posibile defecte ascunse care nu le vad la diagnoza.
*pt membrii din Cluj: la ce service (altul decat Bavaria) ati fost si ati constatat ca se pricep la Mini :P
*etc

In concluzie spuneti-mi ce credeti despre:
http://www2.autovit.ro/masini/mini/cooper_s/

1. cea la 10.800 E fabricata in 2005
2. cea la 8.990 E fabricata in 2003 (desi nu mi-as lua masina "folosita" in Bucuresti)

Merci
2 x VW Beetle. Looking for a MINI Countryman S
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Sfaturi achizitionare MINI

Mesaj de alinabiancapop »

Buna

Uite aici s-a mai discutat acest subiect http://www.mymini.ro/viewtopic.php?f=39&t=63&start=0. Ca orice masina pot exista aceste proble si pot sa nu existe, diferenta intre noi si alte forumuri este ca aici le gasesti centralizate si in alta parte nu.
Recomandarea mea este sa iti iei din Germania eu de acolo mi-am luat-o. Eu sunt din Cluj si daca vrei ne putem vedea si te ajut sa iti aduci. Cele de aici de pe autovit pot fi cu km dati inapoi (cum e a lui darksun vanduta unuia ce a pus-o la vanzare si i-a dat km mult bine inapoi), plus ca din Bucuresti pot sa iti zica ceu de acolo cum se umbla si ce drumuri au.....

Mai este un S albastru in Cj al unei cunostinte ce il tine in garaj si nu umbla cu el ca locuieste in alta tara si vroia sa il vanda. Daca te intereseaza spune-mi.
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Sfaturi achizitionare MINI

Mesaj de tudor »

Subscriu la ce a zis Alina. De asemenea, eu m-as uita sa aiba cat mai putini km in detrimentul dotarilor. Apoi, sa aiba o carte de service cat mai "ok" :)
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Sfaturi achizitionare MINI

Mesaj de alinabiancapop »

plus o masina la pret mic in Romania e ceva cu ea, ori km nu sunt reali, ori are probleme......ori a fost lovita......
eu cand am luat-o in oct pe a mea deja stateam de 3 luni pe net si cautam. singura posibilitate ca o masina inmatriculabila sa fie la pret mai bun decat in Germania este daca are TVA-ul scos, altfel e ceva cu ea.
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitionare MINI

Mesaj de cristi o'RAL »

probabil ca la cele mai multe masini km nu sunt reali... si eu te sfatuiesc sa iei din germania.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
Papa Smurf
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Vin Feb 26, 2010 3:18 pm
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Sfaturi achizitionare MINI

Mesaj de Papa Smurf »

alinabiancapop scrie:Buna

Uite aici s-a mai discutat acest subiect http://www.mymini.ro/viewtopic.php?f=39&t=63&start=0. Ca orice masina pot exista aceste proble si pot sa nu existe, diferenta intre noi si alte forumuri este ca aici le gasesti centralizate si in alta parte nu.
Recomandarea mea este sa iti iei din Germania eu de acolo mi-am luat-o. Eu sunt din Cluj si daca vrei ne putem vedea si te ajut sa iti aduci. Cele de aici de pe autovit pot fi cu km dati inapoi (cum e a lui darksun vanduta unuia ce a pus-o la vanzare si i-a dat km mult bine inapoi), plus ca din Bucuresti pot sa iti zica ceu de acolo cum se umbla si ce drumuri au.....

Mai este un S albastru in Cj al unei cunostinte ce il tine in garaj si nu umbla cu el ca locuieste in alta tara si vroia sa il vanda. Daca te intereseaza spune-mi.
Merci de link Alina..Bune sfaturi acolo.

Ti-am vazut masina pe Avram Iancu ... frumoasa rau :P

Citesc de ceva vreme discutiile de pe forum si am inteles ca pompa servo e o problema destul de des intalnita la Mini si costisitoare...asta m-a facut sa postez intrebarile de mai sus :) Am mai citit ca plasticul din interior incepe sa bata destul de repede (ma refer la nr de km) si destul de tare....Asa sa fie?

Nu putem face o regula in a nu mai cumpara masini din Ro... cunosc persoana care si-a luat masina de noua si in 6 ani a facut 65000 km ... :) deci era intr-o stare ok, f buna pt un cumparator de masina SH.

La Germania ma gandeam si eu, insa nu stiu cum sa fac sa ajung pana acolo ... nu prea am tp...Si nici nu vreau sa mi-o aduca cineva, pt ca vreau sa o vad, sa o "probez" inainte :)
Nu vreau sa ies mai mult de 12.000 "cu ea acasa"....pt ca oricum apoi voi mai baga ceva bani sa o fac mai "frumoasa". O sa vad, oricum cand ma hotarasc te anunt si poate omul care ti-a gasit-o tie, imi gaseste si mie una :) ..pana atunci ma mai bucur de sunetul turbinei de pe dieselul din prezent :lol:

Referitor la Minul S albastru... stiu ca propriatara farmaciei veterinare din Pta Mihai Viteazu (zona cu statiile de autobuz) avea unu'... Daca de acela e vorba, nu imi place culoarea. Imi place albastru deschis, insa bleomarin nu.
Si in concluzie... ca tot ziceai tu de cum se circula in Bucuresti, de drumurile de acolo... tocmai de aceea ziceam ca nu as opta pt o masina de acolo...stau cam 3 luni pe an in Bucuresti, exceptand weekendurile..m-am convins de Capitala :)
2 x VW Beetle. Looking for a MINI Countryman S
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Sfaturi achizitionare MINI

Mesaj de alinabiancapop »

ti-am dat mesaj cu datele mele de contact
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Sfaturi achizitionare MINI

Mesaj de tudor »

Plasticele nu "bat", e mai degraba un scartait (cunoscut si sub numele de "greieras"), insa nu iti imagina ca e ceva insuportabil :mrgreen: Plus ca depinde pe ce drumuri s-a mers cu masina si de cati km s-au facut cu ea.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitionare MINI

Mesaj de cristi o'RAL »

ia o masina de pitesti... este mult mai buna! :lol:
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Sfaturi achizitionare MINI

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Ai impresia ca daca stau in Bucuresti,merg cu masina pe drumuri de tara? :o Sau unde sunt gropile mai mari pe acolo intru masina... :lol: Cumva in Cluj aveti drumuri impecabile? :lol: Cunosc Clujul si nu vad diferenta... ;)
Imagine
Scrie răspuns