Dimensiune cauciucuri de iarna ?

MihaiAlex
Membru nou
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 26, 2017 3:02 pm

Dimensiune cauciucuri de iarna ?

Mesaj de MihaiAlex »

Hello, ma puteti ajuta cu o informatie in legatura cu achizitionarea unui set de anvelope de iarna pt Mini Cooper s R56 facelift? Masina a venit cu jante de 17 cu cauciucuri de vara. Am cumparat astazi un set de jante originale pe 16, model Rib Spoke. In cartea masinii vad ca scrie dimensiunea standard 195/55/16 pt aceste jante insa modelul de cauciuc pe care as vrea sa il cumpar este mai ieftin, cu clase de aderenta si consum mai bune pt dimensiunea ceva mai mare si mai uzuala de 205/55/16. Latimea jantelor este de 6,5J , sunt jante originale pe 16. Intrebarea mea este daca se potriveste cauciucul de 205 in loc de cel de 195, avand in vedere ca sunt doar 10 mm diferenta, in schimb diferenta de pret intre cele doua variante este considerabila, la fel si performantele. In cartea masinii este trecut 205 dar pt jantele de 17. S-ar potrivi 205 cu 55 si pe cele de 16 ?
Multumesc si astept raspunsurile voastre fiindca trebuie sa iau o decizie si nu as vrea sa cumpar ceva care nu se potriveste, dar nici sa arunc cu banii pe ceva mai scump si mai slab doar fiindca asa scrie in cartea masinii.
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dimensiune cauciucuri de iarna ?

Mesaj de Sharpe »

205/55/16 iarna nu sunt bune au balonul prea mare si o sa arate ca un tractor :lol:
195/55/16 este dimensiunea ideala pt iarna
.......ghost...
Avatar utilizator
Defxvb
Viteza 1
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Aug 27, 2016 8:24 am

Re: Dimensiune cauciucuri de iarna ?

Mesaj de Defxvb »

Incaltata cu 205/55/16 am cumpărat-o eu si am mers vreo 1000km fără probleme. Cred ca sunt poze pe topicul meu la început sa vezi cum arată. In afara de eroarea de kilometraj si de faptul ca direcția era ușor imprecisa din cauza talonului mai înalt si mult mai moale(pentru ca nu erau run flat), nu au fost probleme.
Totuși, îți recomand 195/55/16, sa nu fii stresat când vezi masina mobila de la RAR prin trafic.
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Dimensiune cauciucuri de iarna ?

Mesaj de dedant68 »

Cand esti oprit de politia rutiera sau ehipaj comun politie rutiera+RAR, prezinti certificatul de inmatriculare si celelelalte documente prevazute de regulament. In certificatul de inmatriculare nu se mentioneaza dimnsiunea anvelopelor, iar cartea de identitate a autovehiculului ramane la domiciliu, nu sunt obligat sa o detin pentru confruntarea dimensiunilor autovehicului. De asemenea, abtibildul se poate desprinde si nu este un document relevant pentru control. Singurele locuri pentru o verificare amanuntita a dimensiunilor anvelopelor, sunt la statia ITP sau RAR :) .
Imagine Imagine Imagine
mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: Dimensiune cauciucuri de iarna ?

Mesaj de mok »

in certificatul de inmatriculare se mentioneaza dimensiunea anvelopelor
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Dimensiune cauciucuri de iarna ?

Mesaj de dedant68 »

Esti sigur :)
Imagine Imagine Imagine
mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: Dimensiune cauciucuri de iarna ?

Mesaj de mok »

cel putin la MYMINI
Fişiere ataşate
25437188_1762438377134431_2061590114_n.jpg
25437188_1762438377134431_2061590114_n.jpg (15.2 KiB) Vizualizat de 9979 ori
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Dimensiune cauciucuri de iarna ?

Mesaj de dedant68 »

Am un mini cooper care este inmatriculat in Sibiu in 2015( peste 10 zile sunt programat la inmatriculare), sotia are un Chevrolet Spark din 2011, si la fel pentru un Kawasaki zx12, inmatriculata in 2014, Iin toate certificatele nu sunt trecute dimensiunile anvelopelor. In ce an este emis certificatul tau?
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dimensiune cauciucuri de iarna ?

Mesaj de Sharpe »

are certificat vechi ,in cele noi nu mai se specifica dimensiunile cauciucurilor .....se pot pune orice dimensiune specificata pe placuta de pe stalp , alte dimensiuni atrage suspendarea talonului....abtipildul de pe stalp nu prea se strica asa usor
.......ghost...
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Dimensiune cauciucuri de iarna ?

Mesaj de dedant68 »

Pot sa-i spun politistului "sorry...." abtibildul lipit pe caroseria unui autovehicul nu este un document de control/sau nu a existat, iar cartea de identitate este la domiciliul meu... :roll:, singurul document pentru verificarea caracteristicilor tehnice ramane certificatul de inmatriculare. Normal, trebuie respectat ce se mentioneaza in cartea de identitate. Este n primul rand bine/corect pentru siguranta participantului la trafic, dar si pentru performantele dinamice ale autovehiculului :)
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns