Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de mok »

AndreiIasi scrie:
adrian scrie:Roata nu e!!!!(nu are din fabrica)
Scrii frumos , cursiv,legat, o placere sa citesti.Din pacate multe belele, si ai facut greseala capitala, sa o lasi pe doamna sa cumpere masina.Sincer incearca sa o revinzi.
Intr-adevar pare a fi cea mai buna solutie in momentul de fata
poate pui si o poza cu MINI -ul sa stim sa nu-l cumparam
AndreiIasi
Membru nou
Mesaje: 28
Membru din: Lun Dec 25, 2017 11:59 am

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de AndreiIasi »

:lol: Deja am bagat aproximativ 3000 ron in mai putin de o luna de cand e cumparata masina. In putin timp nu va mai fi o masina de care sa fugi...insa raman la opinia mea ca ceea ce am achitionat eu...este o masina obosita. Poate e si normal fiind din 2004 insa am urcat in masini mai vechi care erau mai "legate". Insa asta e o chestie relativa...fiecare percepe diferit
mok scrie:
AndreiIasi scrie:
adrian scrie:Roata nu e!!!!(nu are din fabrica)
Scrii frumos , cursiv,legat, o placere sa citesti.Din pacate multe belele, si ai facut greseala capitala, sa o lasi pe doamna sa cumpere masina.Sincer incearca sa o revinzi.
Intr-adevar pare a fi cea mai buna solutie in momentul de fata
poate pui si o poza cu MINI -ul sa stim sa nu-l cumparam
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de dedant68 »

Cadoul pentru un Mini Cooper achizitionat second, apoi sa-ti placa :P cand conduci,te uiti la el si asculti motorul se 'inchide' cam la 1000 euro :lol:
Imagine Imagine Imagine
AndreiIasi
Membru nou
Mesaje: 28
Membru din: Lun Dec 25, 2017 11:59 am

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de AndreiIasi »

Rezolvat problema cu senzorii de parcare. Am schimbat 2 senzori si am dat si la ceilalți doi cu spray de contacte.
Am dus masina la un tapiter si a înlocuit laterala stânga a scaunului soferului deoarece acea bucata de piele era rupta. Dupa...încălzirea in scaun nu mai funcționa. Apeși butonul, apar cele doua leduri verzi apoi se declanseaza ca si cum închid încălzirea in scaun. Meseriasul de mine a gândit ca nu a băgat ala mufa bine. Astfel încât ma bag sub scaun si găsesc 3 mufe : una albastra, una galbena si una mai lata neagră Le-am desfăcut si le am dat cu spray de contacte. Le-am montat, si surpriza! Martorul de la airbag sta aprins. Am decuplat de la baterie 10 minute insa degeaba ...ce sa fac sa pot sting martorul? Ca defect nu are ce fi...
Vreo opinie?
AndreiIasi
Membru nou
Mesaje: 28
Membru din: Lun Dec 25, 2017 11:59 am

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de AndreiIasi »

Acum nu va imaginati ca am reparat încălzirea la scaun :(
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de dedant68 »

Este cea mai frecventa eroare "aleatorie" care apare la automobile :!: Nu ai decat doua variante:
1.cumperi de pe Internat un tester de diagnoza care cuprinde si modelul tau, in general are actiune pe BMW seria 1-3 si Mini Cooper generatia 1+2, depinde(100-150) euro, sau, soft(CD) + adaptor/mufa de OBD II pentru varianta ta ( 30-50) euro, dar de la o persoana de incredere ;) pe unde ii mai gasesti :?: Apoi, stergi tu eroarea + iti ramane pentru viitor pachetul cumparat sa lucrezi cu el.
2. La un sevice BMW, sau la un altul care are diagnoza BMW+Mini, iti sterge eroarea, costa 80 lei.
Imagine Imagine Imagine
AndreiIasi
Membru nou
Mesaje: 28
Membru din: Lun Dec 25, 2017 11:59 am

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de AndreiIasi »

La scaun ai idee ce ar putea fi? Dupa ce apas butonul de incalZire se declanseaza singur butonul
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de dedant68 »

Sistemul semnalizeaza in acest mod cand exista un scurtcircuit , circuit deschis/lipsa curent in circuit, sau lipsa tensiune electrica. Verifica siguranta fuzibila din panou si/sau conectorul circuitului de incalzire din scaun/scaune, in prima etapa.
Fişiere ataşate
Conectorul rezistor.png
Imagine Imagine Imagine
AndreiIasi
Membru nou
Mesaje: 28
Membru din: Lun Dec 25, 2017 11:59 am

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de AndreiIasi »

Siguranța e buna ( celălalt scaun se incalzeste) iar mufa de sub scaun e conectata
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de dedant68 »

Sa inteleg ca sistemul de incalzire nu mai functioneaza la scaunul conducatorului auto, practic dupa interventia la tapiteria scaunul respectiv :?: sau...
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns