Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de dedant68 »

Verifica si conexiunile la Park Distance Control _modulul electronic care gestioneaza sistemul de parcare ( frecventa, semnal sonor,etc). La generatia II este in spate pe interiorul haionului dupa se demontezi protectia de PVC, mai in dreapta(foto). Verifica si la tine pozitia acestuia si fa o inspectie sumara :) .
Fişiere ataşate
PDC.jpg
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de adrian »

Daca unul din senzori nu functioneaza, nu functioneaza tot sistemul.Ca sa vezi care este defect, cel mai corect si usor este sa faci o diagnoza pe modul si sa intri in date reale, unde vei vedea care din ei are semnal si care nu are.Asta daca sistemul este original de fabrica.
PDC.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
AndreiIasi
Membru nou
Mesaje: 28
Membru din: Lun Dec 25, 2017 11:59 am

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de AndreiIasi »

adrian scrie:Daca unul din senzori nu functioneaza, nu functioneaza tot sistemul.Ca sa vezi care este defect, cel mai corect si usor este sa faci o diagnoza pe modul si sa intri in date reale, unde vei vedea care din ei are semnal si care nu are.Asta daca sistemul este original de fabrica.
Foarte utile informatiile :D Multumesc frumos! Domane ce imi place sa imi mai caut de treaba :?
AndreiIasi
Membru nou
Mesaje: 28
Membru din: Lun Dec 25, 2017 11:59 am

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de AndreiIasi »

adrian scrie:Daca unul din senzori nu functioneaza, nu functioneaza tot sistemul.Ca sa vezi care este defect, cel mai corect si usor este sa faci o diagnoza pe modul si sa intri in date reale, unde vei vedea care din ei are semnal si care nu are.Asta daca sistemul este original de fabrica.
PDC.jpg
Unde gasesc si eu acest program sa il instalez pe laptop? :D Mufa presupun ca gasesc pe olx desi nu stiu cu cati pini e :D
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de dedant68 »

Daca avea interfata, soft sau 'tool' presupun ca nu mai intreba ca sa-si rezolve problema intr-un mod mai ieftin, sau se ducea la reprezentanta si cu 200 lei rezolva problema ;) In plus, nu cred ca senzorii sunt in serie, ar fi o aberatie... sau PDC nu activeaza sistemul daca unul dintre ei nu lucreaza. Pe OLX nu ai garantie la nimic, daca doresti ceva pentru diagnoza auto, apeleaza la ebay.co.uk , ebay.de sau amazon. Dar, poti rezolva cu ce ti-am scris mai sus...daca vrei sa faci economie "it is your opption" :)
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de adrian »

Cablul vine cu soft, este ieftin si bun,cam asa ceva:
https://www.olx.ro/oferta/interfata-dia ... 175ad53bac

daca esti bun la PC, poti sa cauti si sa instalezi Rheingold ISTA-merge pe cablul asta- si acolo deja joci in alta liga!!!
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
AndreiIasi
Membru nou
Mesaje: 28
Membru din: Lun Dec 25, 2017 11:59 am

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de AndreiIasi »

adrian scrie:Cablul vine cu soft, este ieftin si bun,cam asa ceva:
https://www.olx.ro/oferta/interfata-dia ... 175ad53bac

daca esti bun la PC, poti sa cauti si sa instalezi Rheingold ISTA-merge pe cablul asta- si acolo deja joci in alta liga!!!
E bine de stiut...dar initial voi merge pe varianta ieftina :D
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de dedant68 »

Dupa cum poti observa in cele doua scheme electrice, cei 4 senzori sunt conectati in paralel de la PDCU(modul electronic), fiecare este alimentat cu +, minus si semnal de la modul( ai 3 conductori). Daca un semnal lipseste, senzorul nu functioneaza. Tot in spate ai si difuzorul/speaker cu comanda tot din PCDU. Verifica cu atentie circuitele si vei rezolva :). Vad ca ai inlocuit siguranta de 5A care alimenteza PDCU, dar el mai este alimentat prin MINUS si semnal de la Body Control Unit ( calculatorul de compartiment pentru toate comenziile auxiliare ).
Fişiere ataşate
Speaker.png
PDCU_Dreapta senzori.png
PDCU_Stanga senzori.png
Imagine Imagine Imagine
AndreiIasi
Membru nou
Mesaje: 28
Membru din: Lun Dec 25, 2017 11:59 am

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de AndreiIasi »

dedant68 scrie:Dupa cum poti observa in cele doua scheme electrice, cei 4 senzori sunt conectati in paralel de la PDCU(modul electronic), fiecare este alimentat cu +, minus si semnal de la modul( ai 3 conductori). Daca un semnal lipseste, senzorul nu functioneaza. Tot in spate ai si difuzorul/speaker cu comanda tot din PCDU. Verifica cu atentie circuitele si vei rezolva :). Vad ca ai inlocuit siguranta de 5A care alimenteza PDCU, dar el mai este alimentat prin MINUS si semnal de la Body Control Unit ( calculatorul de compartiment pentru toate comenziile auxiliare ).
Treaba e clara :D Cand demontez spoilerul spate voi demonta si fata la haion astfel incat sa am acces la tot sistemul. Cred ca primul lucru care ar trebui facut e sa desfac toate mufele ce tin de sistemul de parcare si sa le dau cu spray de contacte apoi verificat fiecare semnal :(
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de dedant68 »

Exact asa este pentru primul pas :). Locul unde este instalat acesti senzori este predispus umiditatii, prafului, vibratiilor si a altor alti factori care afecteaza functionarea in parametrii a unui circuit electric ;)
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns