cutie automata cvt mini one

valahu999
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Dum Feb 25, 2018 10:25 pm

cutie automata cvt mini one

Mesaj de valahu999 »

Sunt de curand proprietarul unui Mini One din 2003 . Transmisia este automata cu o cutie tip CVT. Masina se misca minunat in oras pe modul automat, dar este cu totul altceva pe modul Sport. cel putin la mine care pana acum am condus numai pe cutie manuala.Fostul proprietar, nu a mai facut revizia la cutie de mai bine de 60000 km , Pentru cei avizati, unde pot face un schimb de ulei si daca stiti si costurile care implica aceasta operatiune? SE poate doar la reprezentanta BMW? mai exista si alte service_uri care fac aceasta revizie?
Multumesc
Ultima oară modificat Lun Mar 12, 2018 2:14 pm de către valahu999, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: cutie automata cvt mini one

Mesaj de Sharpe »

sunt putine service-uri care pot face revizia in mod profi ,incearca mai bine la o rep BMW
.......ghost...
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: cutie automata cvt mini one

Mesaj de adrian »

Revizia la o cutie automata nu este ceva complicat,se schimba uleiul si filtrul.Costurile nu sunt mici , un litru de ulei pentru CVT este in jur de 100Ron plus filtrul care functie de producator, este intre 400-1200Ron.Nu cumpara tu uleiul pentru ca in manual este o cantitate mai mare decat se poate goli din cutie in mod normal, ramane mult ulei in convertizor.Orice service care poarta in mod corect aceasta titulatura poate face o revizie la o cutie de viteze automata
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
valahu999
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Dum Feb 25, 2018 10:25 pm

Re: cutie automata cvt mini one

Mesaj de valahu999 »

Va mltumesc pentru raspunsuri, o sa merg la un service mai -dotat- sa vad daca se poate rezolva, daca nu, o sa fac schimbul la reptezentanta.
valahu999
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Dum Feb 25, 2018 10:25 pm

Re: cutie automata cvt mini one

Mesaj de valahu999 »

Am rezolvat problema cu schimbul de ulei la cutia automata (cvt). Costuri- ulei (bmw atf 5), filtru, garnitura si manopera - 1000 lei. Am ajuns la timp pentru ca desi cutia nu dadea semne de oboseala, uleiul era cel original , adica .....165000 km
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: cutie automata cvt mini one

Mesaj de MiniRC31 »

valahu999 scrie:Am rezolvat problema cu schimbul de ulei la cutia automata (cvt). Costuri- ulei (bmw atf 5), filtru, garnitura si manopera - 1000 lei. Am ajuns la timp pentru ca desi cutia nu dadea semne de oboseala, uleiul era cel original , adica .....165000 km
in principiu bmw/mini au ulei longlife, dar pt a sta linistit este bine sa il schimbi...
acum ca "este nou" simti nou ulei..sau tot asa?
Drive safe and keep the wheels down
valahu999
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Dum Feb 25, 2018 10:25 pm

Re: cutie automata cvt mini one

Mesaj de valahu999 »

Se simte, schimba ceva mai repede si masina este mai silentioasa, mai ales la turatii mai ridicate.
Scrie răspuns