Anvelope vara 215/45 R17?

MiniRC31
Viteza 6

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesajde MiniRC31 » Sâm Mai 05, 2018 10:36 am

adi.nechifor scrie:@Sp00k Am comandat Kumho Ecsta HS51, au si venit deja, indata ma vad cu baiatul de la FanCourier si mai dupa-amiaza sper sa am timp sa le si montez.

@MiniRC31 Clar "riscat", ca nu e niciun risc de fapt, am citit de bine despre RainSport. Cu siguranta anvelopele de top sunt mai bune per total, dar trebuie sa si merite cheltuiala, iar pentru mine nu merita sa platesc 2000+ lei pentru nici 10000 de km pe care i-as face cu cele de vara anual, mai ales ca nu am un stil de condus exagerat. Desi, cand deschid astia Transilvania Ring la Tg. Mures, vreau sa trag o fuga daca vor organiza Track Day. 8-)

am "riscat" pt ca era "obisnuit" sa aud de michelin, dunlop, Goodyear..firme consacrate..dar am ajuns la parerea ca nu stau lucrurile asa...
Kumho (nu imi aduc aminte modelul) am probat cu un Abarth si chiar nu au fost deloc rele, aveau deja un sezon iar pe uscat si tras pe curbe m-au tinut pe trasa pe asfalt umed pot da un +1 pt UniRoyal

Cauciucurile UniRoyal au fost luate la sfatul unui coleg ..cu aceeasi idee nu voiam sa platesc pt km care ii faceam pe sezonul cald si nu regret deloc.

sper sa ne dai un feeback de cum le simti "in picioare" :D
Drive safe and keep the wheels down

adi.nechifor
Membru nou

Mesajde adi.nechifor » Sâm Mai 05, 2018 6:54 pm

Le-am montat. Am schimbat si toate valvele, ca cica nu mai erau tare bune. Presiune cu azot. Tot ce trebuie. Nu stiu deocamdata ce sa spun despre ele, ca am mers doar vreo 5-6 kilometri. Se simte directia mai usoara, dar asta e normal, tot timpul simti asta cand lasi bocancii si iei adidasii. Ce imi place deja e ca sunt mai confortabile decat cele de iarna (Hankook iCept Evo ceva). Am simtit instant asta. Sa vedem pe viraje la viteze mari cum sta treaba. Si astea de vara, si alea de iarna sunt XL. Ce mi se pare si nu imi place neaparat e ca, probabil pentru ca directia este mai "usoara" cu anvelopele astea, fata danseaza mai tare cand ii dai pedala (am un lapsus, nu imi amintesc termenul pentru treaba asta). Dar, in sfarsit, asta s-ar rezolva de tot numai cu LSD. Poate la urmatoarea masina, deocamdata tin bine de volan! :lol:

adrian
Veteran

Mesajde adrian » Sâm Mai 05, 2018 8:31 pm

ADAC Germania are o analiza foarte pertinenta la pneuri, probabil de top.
https://www.adac.de/infotestrat/tests/r ... ordId=3850
Iar aici clasamentul
https://www.adac.de/infotestrat/tests/r ... 5_R16.aspx
Deci anvelope nici cele mai bune, dar cu un raport corect pret calitate.
Eu am incredere in Sud Corea.
Real motors don't need forced induction
Who needs a turbo when you have a stupidly quick,naturally aspirated motor?

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper R50 with Chrysler engine ,you're pretty damn close

adi.nechifor
Membru nou

Mesajde adi.nechifor » Sâm Mai 05, 2018 9:55 pm

Stiu de ADAC, am verificat inainte si analiza lor, precum si o gramada de discutii de pe diverse forumuri, plus alte teste facute de diverse reviste. De asta le-am si cumparat pe astea, ca ofera destul de mult in conditiile in care am platit 259 lei per bucata. Ca idee, as fi luat cu toata increderea si Maxxis Premitra HP5, dar am gasit doar 215/45/17, undeva la 275 lei bucata, dar nu avea sens sa ma complic cu alta dimensiune daca am gasit ceva bun pe dimensiunea recomandata de MINI. Totusi, pentru cine cauta, recomand si varianta asta pe langa Kumho Ecsta HS51. In rest, pana in 300 de lei pe bucata nu am gasit nimic mai bun decat astea. Ar mai fi ceva General Tire, dar nu stau asa de bine in teste. Plus Barum Bravuris 3HM, care au rezultate destul de bune in teste, daca tinem cont si de cat costa.

Înapoi la “Discutii generale”