Anvelope vara 215/45 R17?

Avatar utilizator
adi.nechifor
Membru nou
Mesaje: 29
Membru din: Joi Sep 21, 2017 12:48 pm
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de adi.nechifor »

Buna intrebare! Voi ce presiune aveti pe dimensiunea 205/45/17? Cea scrisa pe stalp? La mine, cand masina nu e incarcata maxim, imi arata 2.6 din ce imi amintesc si asa am si facut-o, ca la carte. Cu masina plina imi spune 2.8 cu 3.0 pe spate parca. Lumea imi spune sa mai scad presiunea, ca e prea rigida masina...dar oricum e foarte rigida, fiind S, deci cu suspensie sport.

Voi ce recomandati?
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de Sharpe »

si One e cu suspensie sport.....si mergi tot timpul cu 5 persoane si bagaje ? nu cred ! ......incearca 2,4 cu 2,2
.......ghost...
Avatar utilizator
adi.nechifor
Membru nou
Mesaje: 29
Membru din: Joi Sep 21, 2017 12:48 pm
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de adi.nechifor »

Ah, nu stiam ca toate au aceeasi suspensie, ma gandeam ca doar aia care vor ceva cai in plus trebuie sa simta fiecare canal si orice crapatura din asfalt. :lol:

Nu prea merg niciodata cu masina plina, in general doua persoane, cateodata si ceva bagaje, dar nu tare grele. M-am uitat acum si in manual si gasesc doar presiunea pentru anvelope RSC (runflat). La cele non-runflat ar trebui sa fie ceva diferit? Cu doua persoane in masina, dimensiunea mea, am gasit in manual mai multe tabele si nu inteleg de ce in doua imi arata 2.6, in unul 2.4 si in unul 2.3, la acelasi tip de anvelopa, viteza peste 160 km/h. Ceva imi scapa.

Dar, in final, cred ca o sa-ti urmez sfatul si o sa scad presiunea, poate mai castig ceva la capitolul confort cu ocazia asta.
Avatar utilizator
adi.nechifor
Membru nou
Mesaje: 29
Membru din: Joi Sep 21, 2017 12:48 pm
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de adi.nechifor »

M-am uitat acum din nou la dotarile masinii si am gasit asta: S226A Sports suspension settings.

Asa e standard la toate sau e mai sport treaba la mine? Pentru ca va zic, in oras, sincer, de multe ori evit sa iau masina pentru ca doar imi fac nervi si-mi stric ziua. Nu-s grozave drumurile in Suceava, dar nici groaznice. Doar ca simt orice denivelare, nu mai zic de vreo groapa ceva, ca atunci am impresia ca a ramas roata acolo. :|
byronsnumn
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mai 01, 2019 4:58 pm
Localitate: Norway
Contact:

Anvelope vara 215/45 R17

Mesaj de byronsnumn »

va rog sa ma ajutati ajutati si pe mine in alegerea corecta a avelopelor de vara.
Asta iarna mi-am luat jante si otel si anvelope 185/60 R14 si a fost totul ok.
Acum ca vine vara imi trebuie doar anvelope de vara pt ca am cumparat masina cu jante de aliaj originale, la achizitionare masina avea pe aceste jante montate 3 anvelope 195/55 R15 si una 195/50 R 15 am observat abia asta toamna:, in cartea masinii am mentiune de la RAR anvelope 195/55 R 19 raza e cu siguranta o greseala...
Vanzatorul de anvelope, discutand cu el telefonic, a zis ca imi poate monta in principiu pe jantele mele anevelope de 195/50 R 15 alegerea mea este ca cele pe 50 costa in jur de 280 lei iar cele pe 55 sunt 469 lei ambele de la DUNLOP.
Ce sa aleg?ce probleme as putea sa intampin?
Multumesc anticipat
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de Sharpe »

Pt 15 dimensiunea corecta e 175/65/15
Ai o tablita neagra pe stâlpul ușii de la șofer acolo sunt dimensiunile corecte
.......ghost...
Scrie răspuns