Anvelope vara 215/45 R17?

Avatar utilizator
adi.nechifor
Membru nou
Mesaje: 29
Membru din: Joi Sep 21, 2017 12:48 pm
Localitate: Suceava
Contact:

Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de adi.nechifor »

Salut.

Am intrebat si in jurnalul meu de bord acelasi lucru pe care il voi intreba si aici, dar pe acolo e pustiu si nu raspunde nimeni. Asadar, vreau si trebuie sa imi iau anvelope de vara pentru Clubman-ul meu. Este varianta S, cu jante MINI pe 17. In mod normal, trebuie anvelope 205/45 R17, astea sunt recomandate de catre producator. Totusi, pe diverse forumuri MINI din afara am citit ca sunt ok si 215/45 R17. Ma tenteaza sa merg pe aceasta varianta, desi viata mi-ar fi mai usoara daca as alege ce zice producatorul, dar pe dimensiunea 215 oferta e mai larga si preturile sunt mai bune.

Si-a pus cineva asemenea anvelope? Imi poate confirma ca totul e in regula? :?

Merci!
Adi
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de dedant68 »

Salut,
Poti sa montezi fara probleme :!: Daca vrei un plus de valoare, alege si o marca buna de anvelope ( ex: Michelin Pilot) sau depinde de bugetul tau.
Bafta,
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de Sharpe »

da ....montezi 215 dar nu mergi decat cu un pasager , mai multa greutate ating rotile pe spate .....si arata hidos ,balonul e umflat si borcanat
.......ghost...
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de SpOOk »

Uite aici cum arata cu 215. E a 3-a vara cu ele si nu pot spune ca am observat vreo diferenta, in afara sa iasa cu 2.5mm in afara jantei. Am Cooper S cu suspensia Sport+
Imagine Imagine
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
adi.nechifor
Membru nou
Mesaje: 29
Membru din: Joi Sep 21, 2017 12:48 pm
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de adi.nechifor »

Am inteles. Mai dau o tura pe site-uri sa vad ce oferte interesante mai gasesc si astazi imi comand. Am gasit astazi si niste Kumho Ecsta HS51 205/45/17 la un pret redus fata de saptamana trecuta. Vad ca au review-uri bune. Nu sunt dispus sa platesc 2000-2500 de lei pe anvelope in conditiile in care circul cu cele de vara probabil undeva la 7000 de km pe an, deci cand as vinde masina, peste vreo doi ani, ar avea numai vreo 15000. Practic, nu as profita de ele astfel incat sa merite. De asta nu o sa iau Michelin, Continental si alte premium.

In principiu m-am orientat catre Kumho HS51 sau Maxxis Premitra HP5. Ambele au review-uri foarte bune pentru niste marci medii, am citit tot ce se putea despre ele si cred ca sunt o alegere buna. Stau bine in teste iar cei care le-au achizitionat sunt multumiti.

@SpOOk, tu esti multumit de Barum Bravuris? Vad ca stau si ele decent in teste.
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de SpOOk »

Sigur, sunt excelente pentru mine. Barum Bravuris 3XL, mi-au placut cum stau pe sosea uda si extrem de uda. Asa pe uscat, nu pot spune ca merg cu ea ca pe circuit, dar noaptea cand o mai scot la o fugareala nu mi-a intrat niciodata ESP-ul prin curbe, ronduri, etc. Tocmai ce le-am verificat la o frana de mare urgenta din cauza unui taximetrist si nu mi-a intrat ABS-ul deloc, eram apasat tot pe pedala :lol:

LE. Maxxis am 2 seturi la bicicleta, de DH si oras. Nu stiam ca au inceput sa faca si pentru auto :D
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
adi.nechifor
Membru nou
Mesaje: 29
Membru din: Joi Sep 21, 2017 12:48 pm
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de adi.nechifor »

Ok, bine de stiut, ca mai erau si pareri diferite de ce ziceau testele despre Barum si eram putin in dubii, desi la un moment dat am fost gata sa le comand. Mai vad azi si dau comanda ca indata-s 30 de grade. :lol:

Stiu ca Maxxis sunt mai celebri pentru anvelopele lor dedicate bicicletelor, dar fac de mult timp si pentru auto. Am avut pe masina precedenta, asa a venit din Germania si am fost multumit de ele. Totusi, nu-s chiar asa extraordinare toate modelele, in schimb despre Premitra HP5 am citit chestii surprinzator de bune.
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de SpOOk »

Pai ce sa zic, succesuri la achizitie :D
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de MiniRC31 »

eu am "riscat" cu Uniroyal RainSport 3 205/45 R17 88 V pe un R50 si sunt destul de multumit in achizitie..nu mi-a dat "emotii" pe asfalt umed sunt extrem de bune simt inca ca trag asfaltul dupa ele...si le-as compara cu Yokohama
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adi.nechifor
Membru nou
Mesaje: 29
Membru din: Joi Sep 21, 2017 12:48 pm
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de adi.nechifor »

@Sp00k Am comandat Kumho Ecsta HS51, au si venit deja, indata ma vad cu baiatul de la FanCourier si mai dupa-amiaza sper sa am timp sa le si montez.

@MiniRC31 Clar "riscat", ca nu e niciun risc de fapt, am citit de bine despre RainSport. Cu siguranta anvelopele de top sunt mai bune per total, dar trebuie sa si merite cheltuiala, iar pentru mine nu merita sa platesc 2000+ lei pentru nici 10000 de km pe care i-as face cu cele de vara anual, mai ales ca nu am un stil de condus exagerat. Desi, cand deschid astia Transilvania Ring la Tg. Mures, vreau sa trag o fuga daca vor organiza Track Day. 8-)
Scrie răspuns