Anvelope vara 215/45 R17?

Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de MiniRC31 »

adi.nechifor scrie:@Sp00k Am comandat Kumho Ecsta HS51, au si venit deja, indata ma vad cu baiatul de la FanCourier si mai dupa-amiaza sper sa am timp sa le si montez.

@MiniRC31 Clar "riscat", ca nu e niciun risc de fapt, am citit de bine despre RainSport. Cu siguranta anvelopele de top sunt mai bune per total, dar trebuie sa si merite cheltuiala, iar pentru mine nu merita sa platesc 2000+ lei pentru nici 10000 de km pe care i-as face cu cele de vara anual, mai ales ca nu am un stil de condus exagerat. Desi, cand deschid astia Transilvania Ring la Tg. Mures, vreau sa trag o fuga daca vor organiza Track Day. 8-)
am "riscat" pt ca era "obisnuit" sa aud de michelin, dunlop, Goodyear..firme consacrate..dar am ajuns la parerea ca nu stau lucrurile asa...
Kumho (nu imi aduc aminte modelul) am probat cu un Abarth si chiar nu au fost deloc rele, aveau deja un sezon iar pe uscat si tras pe curbe m-au tinut pe trasa pe asfalt umed pot da un +1 pt UniRoyal

Cauciucurile UniRoyal au fost luate la sfatul unui coleg ..cu aceeasi idee nu voiam sa platesc pt km care ii faceam pe sezonul cald si nu regret deloc.

sper sa ne dai un feeback de cum le simti "in picioare" :D
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adi.nechifor
Membru nou
Mesaje: 29
Membru din: Joi Sep 21, 2017 12:48 pm
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de adi.nechifor »

Le-am montat. Am schimbat si toate valvele, ca cica nu mai erau tare bune. Presiune cu azot. Tot ce trebuie. Nu stiu deocamdata ce sa spun despre ele, ca am mers doar vreo 5-6 kilometri. Se simte directia mai usoara, dar asta e normal, tot timpul simti asta cand lasi bocancii si iei adidasii. Ce imi place deja e ca sunt mai confortabile decat cele de iarna (Hankook iCept Evo ceva). Am simtit instant asta. Sa vedem pe viraje la viteze mari cum sta treaba. Si astea de vara, si alea de iarna sunt XL. Ce mi se pare si nu imi place neaparat e ca, probabil pentru ca directia este mai "usoara" cu anvelopele astea, fata danseaza mai tare cand ii dai pedala (am un lapsus, nu imi amintesc termenul pentru treaba asta). Dar, in sfarsit, asta s-ar rezolva de tot numai cu LSD. Poate la urmatoarea masina, deocamdata tin bine de volan! :lol:
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de adrian »

ADAC Germania are o analiza foarte pertinenta la pneuri, probabil de top.
https://www.adac.de/infotestrat/tests/r ... ordId=3850
Iar aici clasamentul
https://www.adac.de/infotestrat/tests/r ... 5_R16.aspx
Deci anvelope nici cele mai bune, dar cu un raport corect pret calitate.
Eu am incredere in Sud Corea.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
adi.nechifor
Membru nou
Mesaje: 29
Membru din: Joi Sep 21, 2017 12:48 pm
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de adi.nechifor »

Stiu de ADAC, am verificat inainte si analiza lor, precum si o gramada de discutii de pe diverse forumuri, plus alte teste facute de diverse reviste. De asta le-am si cumparat pe astea, ca ofera destul de mult in conditiile in care am platit 259 lei per bucata. Ca idee, as fi luat cu toata increderea si Maxxis Premitra HP5, dar am gasit doar 215/45/17, undeva la 275 lei bucata, dar nu avea sens sa ma complic cu alta dimensiune daca am gasit ceva bun pe dimensiunea recomandata de MINI. Totusi, pentru cine cauta, recomand si varianta asta pe langa Kumho Ecsta HS51. In rest, pana in 300 de lei pe bucata nu am gasit nimic mai bun decat astea. Ar mai fi ceva General Tire, dar nu stau asa de bine in teste. Plus Barum Bravuris 3HM, care au rezultate destul de bune in teste, daca tinem cont si de cat costa.
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de Gabriel CT »

salut!

trebuie sa imi schimb gumele de vara si vreau sa va cer parerea.
masina are acum RFT 205/45/17 si ma gandesc sa trec la 205/45/17 normale si anume Dunlop sportmaxx rt2 duce ce m-am informat vreo 2 saptamani cam peste tot.ce parere aveti?
intrebarea mea este care este diferenta de greutate intre 205/45/17 RFT si 205/45/17 normale? am citit pe forumuri internationale ca la trecerea de pe RFT la normale se observa si o crestere a performantei masinii prin reducerea masei inertiale a rotii, ma intereseaza cu atat mai mult cu cat dunlop rt2 este una dintre cele mai usoare anvelope pe dimensiunea asta.intreb asta desi azi dau comanda de gume si cel tarziu poimaine imi vin si cu siguranta o sa le pun pe cantar sa le compar :D
nu ma intereseaza trecerea la 215/45/17 tocmai din prisma greutatii suplimentare a cauciucului adaugat la faptul ca nu degeaba a ales producatorul dimensiunea de 205/45/17.
se observa diferente la suspensie,absorbtia socurilor, confort?
astept parerile voastre.
va salut!
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de adrian »

Eu merg cu runflat vara si iarna cu normale.Diferenta este enorma in privinta absorbtiei socurilor, cu runflat e total inconfortabil.Evident sunt mult mai grele, apreciez cam 3kg pe anvelopa in plus din cauza flancurilor intarite.Din acest motiv, am schimbat jantele originale pe 16" care erau foarte grele cu alte jante mult mai usoare, ca sa compensez diferenta de greutate datorata runflat.Desigur , daca faci pana , esti un pic pierdut fara run flat, fara roata de rezerva,o gaura mare nu se poate astupa cu un spray amarat din trusa tirefit nu faci nimic daca ploua, esti cu nevasta in masina, e noapte si la distanta de 30km de cea mai apropiata vulcanizare.
Masina mea a rulat 700km pe pana cu runflat, deci avantaje si dezavantaje.Din precautie am investit in kitul de roata rezerva dedicat MINI.
Ca si comportare pe viraje, runflat este imbatabil, intru-cat flancul anvelopei nu se deformeaza in viraje.Nu recomand run flat decat Michelin,Good Year, Pirelli,Bridgestone,Continental SSR.Exclus Nokian si alti producatori care s-au apucat in ultima vreme de facut anvelope run flat.Eu am aruncat practic 4 anvelope run flat Nokian, dupa un rulaj de 25.000km,din cauza cedarii armaturii de pe banda de rulare.Acum rulez cu Bridgestone runflat, cam de 75.000km si inca mai au destul profil pana la limita de uzura.Durabilitatea run flat este extraordinara.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de Gabriel CT »

salutare!

eu masina o folosesc pt naveta zilnica de 40 km dus-intors de la munca din care jumatate extraurban.95% din timp sunt singur in masina si nu ma indepartez prea mult de casa. imi cumpar un kit de pana si imi asum riscul.
in ceea ce priveste comportamentul pe curbe tin sa va contrazic, daca flancul anvelopei este foarte rigid atunci masina va derapa mai repede decat o anvelopa cu flancul ceva mai moale(drept exemplu caciucurile din F1 in viraje janta uneori depaseste flancul anvelopei , in virajele de viteza mare cu incarcare laterala mare) daca flancul permite o mica deplasare a jantei relativ de pozitia normala atunci va prelua o parte din forta laterala ce actioneaza asupra pneului astfel incat pneul va derapa ceva mai tarziu(am vazut un comparativ facut de japonezi cu un posche carrera s pe un circuit tehnic si anvelopele cu talon mai mare si implicit miscare laterala a pneului mai mare au avut aderenta mai buna).
in afara de pericolul de a ramane pe pana fara rezerva sau a da intr-o groapa mare sa galmesc cauciucul nu gasesc alt dezavantaj pentru pneurile normale.aderenta e mai buna pe normale,greutatea mai mica imbunatateste caracterul sportiv al masinii, sunt mai ieftine...
ce parere aveti de Dunlop sport maxx rt2?
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de dedant68 »

Depinde ce se doreste :idea:
Economie sau siguranța in conducera automobilului :geek: Vrei siguranta, aspect care este marcat prin stabilitatea masinii, o buna directie si o franare eficienta, atunci iti alegi anvelope cu latime mare / inaltimea talonului mica. Daca esti econom, si aici ma refer la costul anvelopelor care este piperat si consumul de combustibil care apare in plus, atunci alegerea este indreptata cate anvelopele inguste ;)
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de Sharpe »

cauciucuri normale ....fara discutie ,runflat e inventat pt masini fara roata de rezerva ,atat
daca ai frica de pana ,sigur o sa o faci :!:
.......ghost...
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de Gabriel CT »

Salut!
Eu am si roti de iarna asa ca ma intereseaza mai mult comportamentul pe asfalt uscat, capitol la care dunlop rt2 stau foarte bine. Sunt printre cele mai usore din clasa ceea ce imbunatateste comportamentul sportiv, ceea ce ma intereseaza, evident ca nu imi dispace nici ca au rezistenta mica la rulare.am fost la un dealer de pneuri si mi-a ofertat dunlop rt2 88Y la 550 Ron bucata si Pirelli P zero nero GT 88V la 520 Ron, evident ambele 205/45/17. Tind catre Dunlop.
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Scrie răspuns