Anvelope vara 215/45 R17?

Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de dedant68 »

Sharpe scrie:cauciucuri normale ....fara discutie ,runflat e inventat pt masini fara roata de rezerva ,atat
daca ai frica de pana ,sigur o sa o faci :!:
Sharpe ai uitat ceva :mrgreen: Sa nu conduci noaptea un Mini cu anvelope normale pe un drum care trece prin padure si esti cu nevasta in masina :mrgreen:
Sau, poti conduce noaptea un Mini cu anvelope normale pe un drum care trece prin padure, dar esti cu amanta in masina... :lol:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de adrian »

@GabrielCt,
Orice anvelopa din gama premium isi face treaba destul de bine.Dar e mult mai sigur daca rulezi cu anvelope normale sa ai roata de rezerva.Te scuteste de foarte multe neplaceri , daca o singura data isi face treaba atunci si-a meritat banii.Eu pot sa spun asta prin prisma a mai mult de 1.600.000km parcursi cu turismele pe sosele.Si eu cochetez cu ideea ca la urmatorul schimb de anvelope sa cumpar anvelope normale,dar asta o fac pentru ca acum 2 ani am montat roata de rezerva pe masina.Refuz sa plec la drum fara sa am siguranta ca pot schimba o roata pe drum atunci cand este nevoie.
Sa ratezi avionul la plecare sau sa pierzi un feribot in Samothraki-asta e pentru Sharpe-nu e cea mai fericita situatie.Ca sa nu zic de ploaie, noapte, zapada,etc.
Desigur fiecare alege varianta care ii convine, pentru mine "safety 1st".
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de Sharpe »

riscul e adrenalina .. :lol: :lol:
.......ghost...
Avatar utilizator
Defxvb
Viteza 1
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Aug 27, 2016 8:24 am

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de Defxvb »

RT2 sunt slabe pt ce review-uri au.Se încălzesc și au aderentă ok după vreo 10 km. Caută Michelin Ps4 poate găsești la un preț cât de cât apropiat. Eu merg cu ps4 de un an, fără kit, fără roata suplimentară și nu am avut ghinioane. In concedii folosesc o asigurare de asistenta rutieră și nu am stres.
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de Gabriel CT »

Salut
Ps4 nu am gasit in tot parlitul nostru de oras Constanta. Trebuie sa fac comanda le net si am reticente. De curand 2 cazuri separata ale unor prieteni de pe 2 situri diferite m-au facut sa fiu reticent, ambii au primit gume cu DOT de cel putin un an sau 2. Fa retur...telefoane...certuri...alt pret...o sa iau panaa urma tot Dunlop RT2 205/45/17 pe care le-am vazut cu ochii mei dot 2018.

Bafta!
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de Gabriel CT »

Salut!

Am reusit sa imi readuc la gloria de odinioara R53 JCW, am schimbat evacuarea stock cu una aftermarket decat. De atunci imi este imposibil sa pun la sol toata puterea treapta 1 si 2 pierde aderenta la full pedala peste 4000 rpm si uneori chiar si in treapta 3, asa ca s-a modificat schimbarea, cred ca totusi o sa trec la 215/45/17 pentru un plus de aderenta. Am gasit Michelin PS4 la pret bun(cat Dunlop rt2 pe 205) si azi sau maine trebuie neaparat sa dau comanda caci actualele gume nu mai fac fata asaltului.
Credeti ca e nevoie de 215 sau 205 este de ajuns?

Bafta!

PS: am vazut ieri la plaja un r53 JCW automat cabrio in mamaia :P ,pacat nu aveam telefonul la mine.
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de SpOOk »

Felicitari, e un sentiment aparte cand rezolvi asa ceva si te poti bucura.
Sincer cred ca in viata reala este insesizabila diferenta; am avut 205, acum am 215.
La mine cea mai mare schimbare pe comportament a fost dupa ce am schimbat amortizoare + flanse. Acum nu mai fuge de spate in viraje rapide lungi (rond Charles de Gaulle sau fantani Unirea)
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de Gabriel CT »

Salut!

Mini meu e fantastic. Dupa 4 luni de nervi si cautari am reusit sa il aduc acolo unde-i e locul. Am mers vreo 3 zile intre rezolvarea problemei cu pompa si filtrul de benzina cu supapa de siguranta si schimbarea galeriei de evacuare. Vreau sa zic ca masina s-a transformat dupa schimbarea de galerie. Galeria mea stock era praf desi eliminasem cu o luna inainte precatalizatorul, racordul flexibil era copt si catalizatorul aftermarket era o ordinareala odioasa. Acum motorul respira mult mai bine mult mai alert la cerintele de acceleratie si retrogradarea heel and toe e o adevarata placere.
Revenind la pneuri ma duc azi la depozit si vad ce au pe stoc. Cel mai probabil o sa iau decizia pe moment in functie de oferta.

PS: R53 JCW Cabrio de l-am vazut duminica la plaja avea 225/45/17 pe jantele de GP. Delicios!
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de Gabriel CT »

Salut!

Care e presiunea in roti pentru 215/45 cauciucuri normale(nu sunt runflat).
Mi se pare ca presiunea scrisa pe masina este doar pt runflat si ca pentru gumele normale ar trebui sa fie presiuni mai mici. Am mers cu 2.5 dar mi se parea prea dura, am scazut acum la 2.4. Sa vad cum se simte acum. Voi ce parere aveti?

Bafta!
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Anvelope vara 215/45 R17?

Mesaj de adrian »

Incearca la 2,45 bar!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns